ye-logo.v1.2

Альона Брянцева: “Заборона їсти після шостої вечора - дурість!”

Здоров'я 5800
Фото: Дмитра Скрипника

Після новорічних та різдвяних святкувань на талії більшості людей з'являється декілька зайвих сантиметрів, адже так важко встояти перед спокусою поласувати різноманітними смаколиками та наїдками.

Пізніше приходить каяття і ми гарячково намагаємося позбутися “набутого” й шукаємо чудодійні методи схуднення. Нині всі, кому не лінь, радять, як стати струнким в максимально стислі терміни. Проте більшість таких методик нераціональні й здатні нашкодити нашому здоров'ю. Як же повернути струнку фігуру після свят без небажаних негативних наслідків, розповідає головний дієтолог області Альона Брянцева.

- Альоно Леонідівно, що Ви порекомендували б людям, які мріють швидко схуднути?
- Швидко прийти у форму не вийде. Все залежить від вашого організму, віку, статі, кліматичних умов, смакових вподобань тощо. Якщо ви відчуваєте важкість, або улюблені спідниця чи джинси після свят стали на вас тісними, щоб прийти до нормалізації ваших обмінних процесів, у першу чергу в печінці, можна влаштувати розвантажувальні дні. Це не дні коли ви голодуєте, це дні коли ви просто зменшуєте калорійність їжі. Вони є дуже різні: жирові, вуглеводні, комбіновані, білкові тощо. Я завжди рекомендую починати зі складних “ситних” розвантажень, щоб людина звикла, адже будь-які зміни в харчуванні — це стрес для організму. В ідеалі, цей день провести вдома, у спокої. Категорично не рекомендується займатися фізичною працею. Максимальне навантаження — двогодинна прогулянка пішки. Їсти потрібно тільки те, що написано в меню розвантажувального дня і “виходити” з нього потрібно правильно: не їсти два-три дні жирного та смаженого. Краще налягати на каші з невеликим додаванням вершкового масла, варене м'ясо, легкі салати та ненаваристі перші страви, овочеві рагу тощо. До речі, останні дослідження вчених свідчать про те, що щедрі хлібосольні застілля не завжди шкідливі. Куштуючи різні смаколики, ви активуєте травну систему, залучаючи певні резервні сили. Якщо у вас нормальний обмін речовин, після набору декількох кілограм організм через деякий час сам прийде в норму. А розвантажувальний день допомагає трохи прискорити цей процес.

- Які розвантажувальні дні є найефективнішими?
- Як на мене, то найприйнятнішими та “найдоброзичливішими” є комбіновані та білкові розвантажувальні дні. До прикладу, досить легко переносяться м'ясні та рибні комбіновані дні. У їхнє меню входить по 70 г вареного нежирного м'яса чи риби та по 100-150 г овочів п'ять разів на день (загалом 350 г м'яса та 600-900 г овочів). Овочевий салат можна скропити оливковою олією та лимонним соком, трішки посолити. Хліб та цукор забороняється. Пити можна чай та настій із шипшини, підсолоджені медом. Сирно-кефірний білковий день дуже корисний для шлунка та кишківника. У його меню: 350-400 г 9%-го сиру та 500-600 мл ряжанки чи кефіру. Ці продукти також діляться на п'ять прийомів. Існує величезна кількість розвантажувальних днів: молочні, яблучні, рисово-компотні, гречані, сокові тощо. Влітку можна робити салатні вуглеводні дні (в холодну пору року їх витримати досить складно). Під час такого розвантаження можна з'їдати до 1,5 кг овочів (помідори, огірки, капуста, перець, буряк, морква тощо) в декілька прийомів як самостійно, так і в салатах (без хліба та солі!). Всі розвантажувальні дні можна робити один-два рази на тиждень у будь-якій черзі. При цьому дозволяється пити чай, трав'яні настої, воду.

- А чи є універсальний спосіб позбутися зайвої ваги?
- Нині автори дієт наперебій вихваляють свої методи схуднення, широко рекламуються різноманітні добавки, БАДи, зелена кава тощо. Проте чудодійної універсальної дієти на сьогоднішній день не існує. Ожиріння — це проблема дуже складна та неоднозначна, вона може бути закладена на генетичному рівні чи бути наслідком якихось хвороб. Тому до кожної людини потрібен індивідуальний підхід. Проте можу сказати, що 95% випадків ожиріння — це банальне переїдання. Крім того, ми швидко товстішаємо, оскільки дуже мало рухаємося. Після роботи приходимо до дому, вечеряємо, лягаємо на диван і навіть до телевізора не встаємо, щоб перемкнути канал, адже у нас є пульт! Аби завжди гарно виглядати, потрібно дотримуватися головних правил: трохи не доїдати та в міру рухатися (мають бути адекватні фізичні навантаження).

- А як щодо заборони їсти після шостої вечора?
- Ця розповсюджена думка — дурість! Після шостої вечора можна їсти, інше питання що, скільки та як. Наша травна система влаштована так, що саме з 18.00 до 20.00 активізуються травні ферменти і нам найбільше хочеться їсти. Найкраще ввечері налягати на повноцінні білкові продукти: м'ясо, рибу, яйця і молоко. Це може бути молочна каша, шматочок вареного нежирного м'яса чи риби з овочевим салатом. Останні наукові дослідження довели, що на розщеплення білкових продуктів наш організм витрачає більше енергії, ніж на вуглеводні чи жирові. Тобто чим жирніший продукт ви з'їсте, тим більше він у вас відкладеться.

- Які дієти можете назвати найшкідливішими?
- Одна з основних помилок практично кожної людини, яка “сидить” на дієті — після її завершення ми повертаємося до звичного способу життя та режиму харчування. І втрачені кілограми повертаються ще й з “бонусом”. Найкращий спосіб худнути — це раціональне здорове харчування.

- Нині скрізь закликають їсти багато разів, але потроху...
- Відомий дієтолог, професор Галина Анохіна завжди нас вчила, що потрібно їсти тоді, коли організм цього справді хоче. Так, в медичній літературі широко розповсюджена думка, що порушення режиму харчування у вигляді нечастих прийомів їжі призводить до активації ліпогенезу, тобто відкладення жирових клітин. Але численні дослідження не підтвердили цього.

- Чи можливо навчитися не переїдати?
- Просто випивайте за 15 хвилин до основного прийому їжі склянку негазованої води кімнатної температури. Ви самі побачите, що не зможете з'їсти стільки, скільки раніше.

- А скільки взагалі потрібно випивати рідини на день?
- Одна із теорій старіння полягає у нестачі в організмі води. Тому за день нам потрібно до 3 л рідини. Це з врахуванням супів, чаю, соків, компотів тощо. З них 1,2-1,5 л просто чистої негазованої води. Звісно, це якщо людина здорова і не має ніяких протипоказань.

- Як бути, якщо нестерпно хочеться чогось солоденького?
- Можна їсти навіть цукерки, якщо робити це розумно. Не хапати швидко три штуки підряд! Потрібно взяти одну, їсти її повільно, смакуючи та насолоджуючись. Якщо ви ласун і споживаєте багато солодощів та кондитерських виробів, заміняйте їх іншими продуктами: горіхами, насінням, сухофруктами, фруктами. Зробіть легкий фруктовий салат.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую