Гаряча тема:
- Війна
«На момент вакцинації ви повинні бути клінічно здоровим» — імунолог Галина Грановська
Про те, як підготувати себе до щеплення, впоратися з можливими побічними ефектами та дізнатися про можливі алергічні реакції на компоненти вакцини.
В Україні й надалі триває вакцинація від коронавірусу. Проте не всі українці поспішають у призначений для них етап отримати щеплення від цієї хвороби. Дехто з таких людей не довіряє конкретній вакцині. Часто це пов’язано з глибшою проблемою — браком об’єктивної інформації про сам процес вакцинації, що й породжує різноманітні міфи. Тому кореспонденти сайту «Є» поспілкувалися з лікарем-імунологом Галиною Грановською.
— Галино Віталіївно, спершу дамо читачам трішки теоретичних знань. Що таке вакцина? Які види таких препаратів нині використовують для щеплень від коронавірусу?
— За досить тривалий час вакцинація показала себе як ефективний метод профілактики величезної кількості небезпечних інфекційних захворювань, а самі вакцини — дієвими та достатньо безпечними ліками. Якщо коротко, то вакцина є медичним препаратом, виготовленим на основі ослабленого або вбитого збудника якоїсь інфекційної хвороби чи його частинки. Після її введення в організм імунна система людина запам’ятовує цей збудник. Надалі це запобігає розвитку хвороби чи принаймні обмежує її перебіг легкою формою. Є різні види вакцин і технології їх виготовлення.
Якщо ми говоримо про вакцини від COVID-19, то китайська CoronaVac містить у собі вбитий мікроорганізм цілком. Натомість британська AstraZeneca та її індійський аналог Covishield є векторними вакцинами, виготовленими на основі модифікованого білка іншого вірусу (у цьому випадку ослаблений вірус застуди шимпанзе — авт.). І нарешті, революційна розробка — РНК-вакцини американських компаній «Pfizer» і «Moderna». На відміну від інших вони містять у собі шматочок генетичного матеріалу з «матрицею» вірусу. Це дозволяє не лише сформувати якісну імунну пам’ять про збудник хвороби, але й налаштувати імунітет на максимально швидку відсіч коронавірусу.
— Чому отримавши щеплення, людина все одно може захворіти?
— Людина може захворіти, бо імунна система не здатна створити стовідсотково-бетонну стіну на шляху інфекції. Велике значення має стан самої імунної системи, доза збудника, який потрапив в організм, і тривалість контакту вакцинованого з хворим. «Не захворіти зовсім» — це максимальне завдання для будь-якої вакцини. Натомість оптимальним завданням для таких препаратів є «перехворіти легко, без звернення у лікарню та не вмерти від хвороби». З цим справляються усі вакцини, зокрема від коронавірусу.
Проте з часом, при регулярній і всеосяжній вакцинації суспільства від тієї чи іншої інфекції, вдається досягти й завдання-максимум. Інфекція зрештою просто відступає, бо не в змозі подолати загальносоціальний щит імунізованих людей.
— Чи варто робити щеплення, якщо людина перехворіла на коронавірус?
— Звісно, вакцинуватися слід навіть тим, хто перехворів на коронавірус. Імунна пам’ять до нього триває недовго: від чотирьох до шести місяців. Є багато людей, які вже двічі перехворіли на COVID-19, а дехто навіть — втретє. Кількість цих випадків для кожної окремої людини не обмежена. Також, на жаль, нинішні спостереження свідчать, що важкість кожного наступного випадку інфікування зростає.
Імунна пам’ять, тобто клітини й антитіла, набута шляхом вакцинації, нічим принципово не відрізняються від набутої після хвороби. Проте неможливо порівняти важкість хвороби та неприємні відчуття після вакцинації.
— Наскільки довго вистачає захисту від вакцини?
— Вакцинація проти коронавірусу триває лише кілька місяців, тому на це питання чіткої відповіді поки немає. Проте, думаю, імунна пам’ять після вакцини буде подібна до імунної пам’яті після хвороби. Якщо зробити цю вакцинацію одночасною всеосяжною та максимально, є ймовірність досить швидко переломити пандемію та перегорнути цю страшну сторінку в історії людства.
— Чи варто вакцинуватися літнім людям?
— Обов’язково.
— Чому в деяких людей після введення вакцини підвищується температура тіла? Й взагалі, чи нормальним явищем є побічні ефекти?
— Я б розділила побічні ефекти після вакцинації на такі, які логічно очікувати після її введення, та на небажані й непрогнозовані. Наприклад, підвищення температури тіла до 37-37,9 градуса чи навіть короткочасна фебрильна лихоманка (температура підвищується на 1-2 градуси — авт.) — це навіть не побічний ефект, а безпосередня реакція організму на введення вакцини. Те ж стосується невеличкого запалення та болю в місці ін’єкції, незначного головного болю, болю в м’язах і суглобах, невеличкого загального нездужання.
Натомість побічними ефектами зазвичай вважають алергічні реакції, важкі реакції з боку нервової системи, системи крові, інших систем та органів. На щастя, серйозних побічних ефектів, які можуть спричинити значне порушення здоров’я або навіть смерть реєструють вкрай мало. Мова йде про один чи кілька випадків на мільйони щеплень. Найчастіше пацієнти скаржаться на ті самі явища, які демонструють, що імунна система отримала інформацію про можливого ворога та приступила до роботи по формуванню імунної відповіді.
— Що ж робити у таких випадках?
— Якщо зросла температура, то можна прийняти ліки, які її нормалізують. Наприклад, парацетамол або ібупрофен. Місце ін’єкції не можна змащувати, розтирати, розчісувати, категорично не можна робити компреси — треба перетерпіти дискомфорт.
Однак необхідно негайно звернутись до сімейного лікаря, якщо після вакцинації розвиваються неочікувані побічні явища. Наприклад, сильний головний біль, будь-який інший біль, не пов’язаний з безпосередньою ін’єкцією, висип або набряки на шкірі та слизових оболонках, нудота та блювота, посилене серцебиття… Це ж стосується випадків, якщо звичайні симптоми після вакцинації починають наростати: кілька діб тримається висока температура тіла, на місці ін’єкції формується великих розмірів червоний гарячий на дотик інфільтрат тощо.
— Як підготуватися до вакцинації? На які протипоказання варто звертати увагу перед щепленням?
— Спеціальної підготовки до вакцинації не існує. На момент щеплення ви маєте бути клінічно здоровим. Це єдина умова для проведення вакцинації. Також є певні протипоказання до вакцинації, які стосуються наявності у пацієнта тих чи інших хронічних хвороб і терапії, яку вони потребують. Щодо терапії з приводу хронічних хвороб, то відповідна інформація є у сімейного лікаря. У такому випадку саме він має визначити, чи варто пацієнту робити щеплення.
— Як людині зрозуміти, що у неї є алергічні реакції на якийсь з компонентів вакцини?
— Як правило, усі сучасні люди отримували щеплення різноманітними вакцинами у дитинстві й підлітковому віці, а багато — й у дорослому віці. Тому інформація про алергічні реакції на вакцини у минулому містяться в медичних картках. Що стосується того, чи не виникне у пацієнта алергічної реакції саме на введення саме цієї вакцини, прогнозувати неможливо. Так само неможливо прогнозувати, чи не виникне у вас алергічна реакція на таблетку від головного болю, яку ви звично приймаєте протягом тривалого часу.
Алергічна реакція на вакцини виникає не частіше, ніж на будь-які інші ліки. Проте на відміну від домашнього прийому того ж самого знеболювального препарату, після щеплення вас попросять посидіти у полі зору медпрацівників впродовж пів години — щоб упевнитись у відсутності у вас гострої алергічної реакції на вакцину.
Читайте також: Відновлення пасажирських перевезень і проблеми з киснем — підсумки тижня
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: