ye-logo.v1.2

Маленькі фільтрики людського організму

Здоров'я 5827
Заступник головного лікаря Хмельницької обласної лікарні, кандидат медичних наук, лікар-уролог Олексій ПІДМУРНЯК.
Заступник головного лікаря Хмельницької обласної лікарні, кандидат медичних наук, лікар-уролог Олексій ПІДМУРНЯК.. Фото: з архіву

Так можна назвати нирки, котрі цілодобово фільтрують кров, яка циркулює в організмі, відділяючи корисні елементи від шкідливих

Справді, ці парні органи, які мають десять-дванадцять сантиметрів завдовжки та вісім – завширшки, дуже важливі для нашого організму. Якщо вони з якихось причин перестають діяти, це – серйозна небезпека для людського організму. Близько сорока відсотків серед урологічних патологій займає сечокам'яна хвороба - утворення каменів у сечовому міхурі та нирках. Про те, як вберегтися від утворення камінців у нирках та як лікують цю недугу, піде мова далі.
Функція нирок полягає як у виведені продуктів життєдіяльності організму, так і у синтезі речовин, котрі регулюють внутрішню рівновагу організму.
Головна функція нирок – виводити з організму продукти розпаду білків і токсини, які печінка знешкодила, але вивести не змогла. Нирки цілодобово фільтрують кров, яка циркулює в організмі, відділяючи потрібні йому елементи від шкідливих. Шкідливі елементи виводяться. Власне, саме нирки відповідають за регулярне очищення організму від чужорідних сполук.
Причини появи каменів у нирках до кінця не з'ясовані
На сьогодні найбільш доведена є теорія згідно якої причини каменеутворення полягають в порушенні рівноваги між речовинами, які сприяють утворенню каменя та речовин, які розчиняють утворені мікроліти. Як тільки переважають каменеутворюючі речовини виникає «кам’яний криз», що спричиняє утворення мікроліту. Через це криштали солей осідають у порожнині нирки. Потроху вони формуються у камінці. Однак, в більшості випадків до виникнення каменів в нирках призводить кілька факторів. Появі камінців сприяють:
1. Генетична схильність. Якщо ваші дідусі-бабусі чи батьки страждали від сечокам'яної хвороби, то ви – у зоні ризику.
2. Кліматичні фактори. Підмічено, що люди, які живуть у південних регіонах, частіше страждають від камінців у нирках, ніж мешканці півночі.
3. Постійна нестача в організмі вітамінів та ульрафіолетових променів.
4. Якість води. Тверда вода з великим вмістом кальцієвих солей сприяє утворенню каменів.
5. Гостра та кисла їжа підвищує кислотність сечі.
6. Захворювання кісток.
7. Хронічні захворювання шлунка і кишківника, печінки, сечостатевої системи.
8. Тривалий та безконтрольний прийом деяких лікарських препаратів. Найчастіше спричиняють ураження нирок препарати, які знімають біль, жарознижувальні (до складу яких входять анальгін та парацетамол), нестероїдні протизапальні препарати, сечогінні, біологічно активні добавки (особливо для схуднення).
9. Задавнена застуда - серйозне випробування для нирок. Люди жартують з вогнем, коли легковажно ставляться до застуди або неправильно її лікують. У разі запалення верхніх дихальних шляхів, підвищення температури, хворий починає вживати жарознижувальні препарати, антибіотики. Зазвичай ці засоби симптоматично полегшують самопочуття, але хворобу не виліковують, а переводять у хронічний стан. Таким чином шкідливі бактерії «прописуються» в організмі і потроху роблять свою “чорну” справу. Зокрема, в носоглотці дуже часто паразитують стрептококи, а вони продукують токсини, надзвичайно шкідливі для нирок. І можуть спровокувати поліартрит, “вдарити” по клапанах серця, спричинивши серйозну патологію, чи по нирках, спричинивши гломерулонефрит - захворювання, яке швидко й нещадно руйнує нирки. Тому за перших ознак запальних процесів в органах дихання потрібно ефективно лікуватися.
Як проявляється та чим загрожує?
При каменях у нирках людина може відчувати ниючий біль у попереку. Або ж трапляється так званий напад ниркової кольки: різкий біль у попереку, підвищення температури. Про негаразди у нирках можуть свідчити набряки та “мішки” під очима. Однак, деколи про те, що в нирках збирається “будівельний матеріал”, організм ніяк не сигналізує. Камені у нирках виявляють випадково – при профілактичних обстеженнях або обстеженнях з приводу інших захворювань. Тому варто раз на рік робити загальний аналіз сеічі, біохімічне дослідження крові, проходити ультразвукове обстеження.
Камені у нирках призводять до виникнення ниркової недостатності. Крім того, камінь може застрягнути у сечоводі, порушити відтік сечі. Внаслідок цього нирка втрачає свої функції. Це може призвести навіть до летальних наслідків.

І лікує, і калічить

Усім відомий вислів: “У ложці – ліки, у склянці – отрута”. Це напряму стосується і лікувальної мінеральної води. Якщо її пити за призначенням лікаря, у відповідний проміжок часу, потрібної температури і дози, вона допомагає у лікуванні. Однак, постійне безконтрольне вживання мінеральної води має зворотний ефект: сприяє утворенню каменів у нирках та сечовій системі. Бо ж із самої назви “мінеральна” зрозуміло, що вода має підвищений вміст солей, які й відкладаються у нирках. Статистика свідчить, що на Городоччині та Чемеровеччині значно більше, порівняно з північними районами, хворих на сечокам'яну хворобу. А все через те, що мешканці цих двох районів частіше безконтрольно вживають лікувальну збручанську воду. Те ж стосується і настоянок трав, спеціальних чаїв. Для абсолютно здорових людей вони корисні, якщо пити їх для профілактики протягом тижня-двох. Але якщо людина має інші захворювання, то, перш ніж купити в аптеці якийсь трав'яний збір, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
Камені у нирках дроблять дистанційно
Лікують сечокам'яну хворобу як консервативно, так і оперативно. Консервативні методи мають назву “літокінетична” та “літолітична” терапія. При літокінетичній стимулюють роботу нирок з допомогою сечогінних препаратів. Разом з сечею виходить пісок та дрібні камінці. Паралельно призначаються фітотерапевтичні препарати. При літолітичній терапії хворому призначають спеціальні розчини, котрі розчиняють камінці і виводять їх з сечею. Однак, далеко не завжди консервативні методи ефективні. Тоді вдаються до оперативних втручань. Їх теж є кілька видів: метод дистанційної літотрипсії, ендоскопічні операції, та відкриті операції. Дистанційна літотрипсія – найсучасніший та найменш травматичний метод. Завдяки ударним хвилям, які фокусуються на місці розташування каменю, його подрібнюють. Згодом він виводиться з організму із сечею. Інший метод – ендоскопічни, або метод контактної літотрипсії. У цьому випадку через прокол у попереку у нирку заводиться спеціальний інтрумент, який подрібнює камінь та дістає його. Лапароскопічні методи, коли через три прокола в попереку заводять інструменти та видаляють камені як з нирки, так із сечоводу. Лапароскпічні методи поєднують в собі малу інвазивність ендоскопічних методів та радикальність відкритої операції. Ну, і класична операція – камені видаляються через розріз.
Консультант – заступник головного лікаря обласної лікарні, кандидат медичних наук, лікар-уролог Олексій ПІДМУРНЯК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую