ye-logo.v1.2

Німецькі корови майже не мукають

Економіка 8744

В Остапківцях Городоцького району жартують, що просто їм подобається в Україні

Справді, провівши більше години на тваринницькому комплексі в Остапківцях, ми не чули жодного «мукання». Тварини тут не закриті у окремому стійлі, вільно переміщаються у загонах: «в туалет» ходять в одному місці, відпочивають — у іншому, сухому. По черзі йдуть на доїння. І, що цікаво, тут майже немає людей, адже усе автоматизовано по максимуму. У Європі такі корівники — норма, для нас — поки що диковинка.

Вісім-десять тисяч літрів молока

Стільки дає корова породи «Гольштен» за рік, розповідає керуючий тваринницьким комплексом Микола Савченко. А у Канаді, приміром, корови дояться ще краще. Через високу продуктивність корови цієї породи завезли в Остапківці аж з Німеччини. Торік — 165, 220 цього року, у планах — ще одна партія. На Городоччині вже народилися перші телятка, котрі так само даватимуть високі надої, але вони вже адаптовані до українських умов. Адже гостям з Німеччини потрібно було кілька місяців, аби звикнути до нової домівки.

Ще не так давно за Остапківцями були руїни колишнього коровника, який селяни після розпаду колгоспу потроху розібрали. Здавалося, далеке село не мало перспектив для відродження. Старші люди вели майже натуральне господарство, молодь шукала кращої долі в районному та обласному центрах, за кордоном. Але років два тому на місці колишніх коровнків розпочалося серйозне будівництво. Просто на очах у здивованих селян виріс новий тваринницький комплекс. Згодом у село потягнулися великі машини. Це приїхали нові жителі затишних будівель — німецькі корівки. І селяни відчули, що таке, коли у село приходять інвестиції. Щоправда, спочатку у селі не всі були задоволені тим інвестором. Подейкували, що селянам заборонять тримати власну худобу — щоб не переносили хвороби і не заразили закордонних «панянок». Насправді ж все це виявилося звичайнісінькими плітками. Зараз сільське стадо пасеться просто під огорожею тваринницького комплексу, і ніхто не робить з цього трагедії. Однак, працівники комплексу обов'язково проходять через санпропускник, приймають душ та змінюють одяг.

Переваги інвестицій селяни відчули одразу. Насамперед — у тому, що знайшли тут роботу. Більше двох десятків сільських мешканців змогли відмовитися від заробітчанських поїздок. «Спочатку з підбором працівників виникли деякі проблеми, - розповідає заступник голови Городоцької райдержадміністрації Петро Рога. - Дехто з селян відвик нормально працювати: то прийде на роботу, то ні. А деколи й чарку могли перехилити просто на робочому місці. Тепер трудовий колектив сформувався. Люди цінують робоче місце, яке їм приносить непоганий заробіток та дозволяє працювати недалеко від дому». На погляд звичайного українця, для такої великої ферми людей тут зовсім мало. Адже більшість з 27 працівників працює через день. Одна людина обслуговує цілий корівник, де утримують 135 корів. На усю ферму — лише дві доярки, котрі трудяться через день.
Замість людей тут працює автоматика, людині ж лише потрібно знати, які кнопки натискати, і контролювати процес. Навіть на дойку корови самі заходять у окремий зал, Через доїльний апарат та спеціальну систему молоко потрапляє у холодильні установки, потім розфасовується і відвозиться замовнику. Біля кожного доїльного апарата — монітор. Він показує, скільки корова дала молока, яка його жирність.

Василь Кирилюк шукав роботу скрізь — і в Городку, і у Хмельницькому. І вже не сподівався, що знайде робоче місце вдома. Коли в Остапківцях почав працювати тваринницький комплекс, чоловік вирішив «спробувати щастя». Й сьогодні він працює тут тваринником. «По-перше, я вдома, - розповідає чоловік. - Мені не потрібно винаймати квартиру, я маю можливість доглядати власне господарство. Робота неважка і звична, я обслуговую один корівник, працюю через день. Та й заробіток хороший».

Закритий цикл

До цього прагнуть у товаристві «Новому дворі», до складу якого входить тваринницький комплекс. Коли інвестори прийшли на Городоччину, вони планували створити тут «закритий цикл» виробництва.Тобто, власні поля, комбікормовий завод, корівники, молокопереробне підприємство. Корівники і комбікормовий завод вже є. І сьогодні у цьому циклі не вистачає кількох ланок: немає землі та переробного підприємства. Але над вирішенням цих проблем активно працюють, каже Петро Рога. Введення у дію тваринницького комплексу в Остапківцях та свинарників у Кременній дозволили Городоччині стати одній з кращих в області щодо темпів росту виробництва тваринницької продукції.«Виробництво м'яса та молока у нас в останні роки зростає, - каже Петро Олексійович. - Це — завдяки «Новому двору», товариствам імені Слободяна, імені Чкалова. Більше четвертої частини корів району утримуються саме в Остапківцях. Щодо свиней, то їх кількість, порівняно з минулим роком, зросла на чотири тисячі».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую