ye-logo.v1.2

«У моді будуть міні, бо дешевше. А взимку всі будемо моржувати...»

Економіка 2684
На хмельницьких базарах особливого ажіотажу не спостерігається.. Фото: з архіву редакції

Причина не в нових модних віяннях, а в стрімкому подорожчанні одягу

Вовняні светри та джемпери, плетені сукні та жакети з бавовни, рукавички, кашемірові пальта, такі модні цієї осені та взимку, можуть стати не по кишені модницям. Причина – у цінах: одяг з натуральних тканин цього сезону стрімко дорожчає. Очікують, що до зими ціни підскочать принаймні на третину.   

«Почувши ціну, дехто відразу відвертається»
Навіть незважаючи на помітно стрімке похолодання, на хмельницьких ринках особливого ажіотажу не спостерігається. Продавці зізнаються, що купувати одяг хмельничани і справді стали менше. Така тенденція спостерігається ще з минулої осені, але цього року більшість покупців поповнюють свій гардероб виключно за потребою. Мовляв, зносилося, тож, хочеш-не хочеш, а обновку таки доведеться купити.
«Звісно, було помітно, що криза торкнулася пересічного покупця, – зізнається на ринку продавчиня турецьких кофтинок Наталя. – Вибирали прискіпливіше, торгувалися, покупців було дещо менше, а нині... І начебто приходять на ринок, а як почують ціну – дехто одразу відвертається. Торік восени в мене кофтинка коштувала 200 – 250 гривень, нинішньої осені – від трьох до п’яти сотень. Особливо подорожчали плетені речі, одяг з натуральних тканин. Але це ж не ми тут, на ринку, вирішили їх за такою ціною продавати. Турецькі імпортери підняли ціну. Кажуть, натуральні тканини стрімко ростуть у ціні. Моя сусідка он чоловічими дублянками торгує. Каже, такий товар скоро взагалі буде в дефіциті. Їй ще пощастило: затоварилася дублянками, пошитими ще минулого сезону.  А вони ж з моди у нас не вийшли. Купила за старими цінами. Тому й продає їх «по-божому» – за три – п’ять сотень зелених. А ось чи зможе новий товар купити? Каже, нині якісна шкіра у виробників – на вагу золота. Тож нові дублянки будуть вартувати як мінімум на дві-три сотні більше».
Виявляється, цьогорічне зростання ціни на одяг – не лише сезонна тенденція, і стосується не лише наших ринків чи магазинів.  
«Наш товар вже подорожчав на 15 відсотків, – каже комерційний директор однієї з хмельницьких фірм, котра шиє білизну для малюків, Ігор Войталюк. – Справа в тому, що в Україні практично немає якісної тканини, тому сировину доводиться купувати за кордоном. Там ціни на тканину зросли наприкінці літа вже на 20 відсотків. Це світова тенденція. Причина – зростання ціни на бавовну. На світовому ринку вартість цієї сировини не змінювалася вже кілька років поспіль, а цьогоріч – стрімко поповзла вгору. Причина – поганий урожай в Азії через повені. Ми, звісно ж, стурбовані такою тенденцією і намагаємося її відслідковувати. Наприклад, якщо навесні бавовна коштувала 1500-1600 доларів за тонну, минулого тижня – 2520 доларів, то цього – вже дотягує до 2590 доларів, і ніхто не знає, коли це все зупиниться. В результаті очікуємо, що до кінця жовтня бавовняна продукція додасть в ціні ще приблизно 6 відсотків».

Індії на всіх не вистачить
Справді, ціни на одяг з натуральних тканин ростуть у всьому світі. Як розповів в інтерв’ю одному з вітчизняних інформагенцій директор найбільшого оператора вітчизняного ринку легпрому – групи компаній “Текстиль-Контакт” Валерій Дубовий, прямий вплив на ціну товарів легкої промисловості сьогодні справді має ситуація з вартістю волокна з бавовни. А вона стрімко дорожчає. Виною всьому погода. Китай, головний виробник бавовни, не зміг зібрати потрібну кількість сировини через затяжні зливи та похолодання. Повінь знищила бавовняні посіви і в Пакистані, який займає третє місце з виробництва натуральних волокон. Остання надія на Індію: на її частку припадає 12 відсотків виробництва бавовни. Але, зрозуміло, що цього замало. Тому бавовна подорожчала з початку року на 62 відсотки, а готовий одяг до зими зросте в ціні на третину.
«Це наче якась теорія змови, – обурюється жінка-покупець, котра дослухалася до нашої розмови на ринку. – Секонди закриють, тканина для одягу дорожчає... Що ж, мабуть, знову у моді будуть міні, бо дешевше. А взимку всі будемо моржувати...».

А без чобіт не обійтися
Ціни на взуття теж не пасуть задніх і вже відчутно зросли. Як зізнаються продавці на ринку, переважно через сезонний чинник. Якщо порівнювати з минулорічними цінами, то в середньому пара якісних польських чобіт сьогодні вартує на півтори-дві сотні більше, аніж торік. На ринку ціна доходить до дев’ятисот-тисячі гривень, в магазинах – до тисячі двохсот гривень.
Втім, це не межа. Зимове взуття може подорожчати удвічі. Такі прогнози провідної
вітчизняної консалтингової компанії оприлюднило видання «Кореспондент». Основні причини – інфляція та надто прискіпливі перевірки української митниці. Зокрема, процедура проходження митного контролю сьогодні настільки ускладнена, що вантажі по декілька місяців стоять в портах. Крім того, на зростання ціни на взуття вплинуло підвищення мінімум на 50 відсотків від вартості ввезення одного контейнера продукції з-за кордону. А ті вітчизняні підприємства, яким вдалося вижити у кризу, не можуть впоратися із завданням взути усіх нас у вітчизняні чоботи.
Втім, наразі знайти на наших ринках пару чобіт вітчизняних взуттєвиків – не проблема. Досить якісне дніпропетровське, львівське взуття вже навіть знайшло своїх постійних покупців. І коштує справді дещо менше імпортного: від п’ятисот до восьмисот
гривень.

Коментарі:

Антон 15.10.2010 23:09

Нашим предпренимателям так плохо, что уже не знают куда деньги девать. Ездят, в том числе и их близкие родственники, на самых крутых авто в мире, имеют по несколько многоэтажных домов и т., и т.д. При этом по-хамски относятся к своим кормильцам (покупателям их некачественного, но дорогого) товара.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую