ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Як ми шукали якісне масло (відео)

10 Листопада 2017 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 12736
Цього разу ми зупинили свій вибір на одинадцяти марках вершкового масла сорту «Селянське» із масовою часткою жиру 72,5-73,5%
Цього разу ми зупинили свій вибір на одинадцяти марках вершкового масла сорту «Селянське» із масовою часткою жиру 72,5-73,5% Фото: автора

Кореспонденти редакції провели чергову дегустацію й обирали найсмачніше «вершкове»

Це вже не перша наша спроба знайти на поличках магазинів вершкове масло, яке б найбільше відповідало потребам споживачів. В 2014 році ми дегустували цей молочний продукт і визначили лідерів та недобросовісних виробників. Цього разу ми зупинили свій вибір на одинадцяти марках вершкового масла сорту «Селянське» із масовою часткою жиру 72,5-73,5%, яке є найпопулярнішим у торговій мережі. Зауважимо, що жоден учасник нашої дегустації навіть не здогадувався, який саме зразок він куштує. Ми традиційно завчасно приховали усю можливу інформацію та пронумерували тарілки, на які, власне, і виклали масло. Оцінювали за п'ятибальною системою, враховуючи смак, запах та структуру.

Порівнюючи ці дві дегустації, можна зробити висновок, що зміни відбулися не лише в ціні продукції (в 2014 році вершкове масло в середньому коштувало 14-15 гривень, в 2017 — 35-36 гривень). Кардинально помінялися місцями й лідери. Так, до прикладу ТМ «Ферма» з першого місця перемістилася на четверту сходинку з кінця. А срібний призер нашого «батлу» вершкових масел — ТМ «Молокія» — три роки тому теж посів другу сходинку, отже з роками не втратив ані в якості, ані в смаку.

Результати тестування:

5,3 бали: «Наш молочник» (ДП «Старокостянтинівський молочний завод», м. Старокостянтинів). Склад: вершки. Колір жовтуватий, однорідний. Смак ніжний, найвершковіший зі всіх зразків. Запах відсутній. Жирність: 72,6%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 35 грн.

5,2 бала: «Молокія» (ПрАТ «Тернопільський молокозавод», м. Тернопіль). Склад: пастеризовані вершки з коров'ячого молока. Смак легкий, вершковий, без присмаку хімії або маргарину. На хліб намащується рівномірно, не кришиться. Зі всіх зразків це масло найжовтіше. Жирність: 72,5 (цікаво, що в 2014 році, коли ми проводили подібну дегустацію, на упаковці зазначалося 73,5%, тобто ціна зросла, а жирність зменшилася). Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 36,25 грн.

4,5 бали: «Хуторок» (ТМ «Рудь», ПАТ Житомирський маслозавод, м. Житомир). Склад: вершки з коров’ячого молока. Смак невиразний. Запах приємний, вершковий. Консистенція масла щільна, однорідна. Колір — жовтуватий. Жирність: 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 37,25 грн.

4,4 бали: «Волошкове поле» (ПАТ «Юрія», м. Черкаси). Склад: вершки з коров’ячого молока пастеризовані. Колір масла білий, однорідний у всій масі. Смак і запах — чисті, характерні для даного виду продукту, без сторонніх присмаків і запахів. Жирність 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 29,99 грн.

4,2 бали: «Яготинське» (ПАТ «Яготинський маслозавод», м. Яготин). Склад: пастеризовані вершки з коров’ячого молока. Масло жовте закольором, запах вершковий. Смак притаманний продукту. Жирність 73%. Цікаво, що у нашій першій дегустації продукт цього виробника посідав передостанню позицію, а наразі більшість виробників назвали йому смачним. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 38,20 грн.

3,5 бали: «Здоровий світ» (ПрАТ «Деражнянський молочний завод», м. Деражня, Хмельницька обл.). 200 г. Склад: вершки з коров'ячого молока. Ніжна однорідна консистенція, приємні вершковий смак та аромат. Більшість пробантів зазначило, що цей зразок має кислинку, притаманну домашньому маслу. Жирність 72,5%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 38,40 грн.

3,5 бали: «Віньковецький смак» (ТОВ «Віньковецький сирзавод», смт Віньківці, Хмельницька обл.). Склад: пастеризовані вершки. Має кислуватий присмак та неприємний запах старого молока. На колір — жовтувате. Жирність 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 28,90 грн.

3,4 бали: «Ферма» (ТОВ «Фуд Девелопмент», м. Тульчин, Вінницька обл.). Склад: пастеризовані вершки. Колір кремовий із легким жовтуватим відтінком. Більшість пробантів зазначило, що масло трішки гірчить та має неприємний запах несвіжого молока. Жирність 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 42,50 грн.

2,9 балів: «Kobuleturi» (ТОВ «Кобулетурі-Україна», с. Розсоша, Хмельницька обл.). Склад: вершки пастеризовані з коров’ячого молока, маслянка. Колір білий, структура неоднорідна, зустрічаються жовті вкраплення, схожі на вигляд на рослинний жир. Смак гірчить, аромат нагадує прокисле молоко. Жирність 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 35,95 грн.

2,8 балів: «Вершковий рай» (ПрАТ «Хмельницька маслосирбаза», м. Хмельницький). Склад: пастеризовані вершки з коров’ячого молока, маслянка пастеризована. Масло водянисте, з кислуватим присмаком та запахом. На колір — біле. Розтануло практично до стану сметани, повністю втративши форму. Жирність 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 32,80 грн.

2,7 балів: «Вівальді» (ТОВ «Вівальді Д», смт Нова Ушиця). Склад: вершки пастеризовані натуральні. На думку дегустаторів, цей зразок більше схожий на збиту сметану, аніж вершкове масло. Смак невиразний, водянийстий, аромат — відсутній. Жирність 73%. Виготовлено згідно з ДСТУ. Ціна — 35 грн.

П'ять ознак якісного масла:

  • Називається «масло вершкове» або «масло коров'яче». Відповідає ДСТУ.

  • На смак — ніжне, вершкове, добре тане в роті.

  • Твердне в холодильнику. При кімнатній температурі добре тримає форму.

  • Має колір від білого до жовтого, але відтінок шматка однорідний. Брусок блискучий і сухий на вигляд.

  • Легко розтоплюється на сковорідці й не виділяє рідину.

 

«Пластичні вершки»: натуральні чи ні?

Масло поділяється на чотири види залежно від ступеня жирності продукту. Найжирніше називається «Екстра» і має показник 80-85% (випускається під марками «Вологодське», «Кисло-вершкове» і «Солодко-вершкове»). Трохи менше жиру в «Селянському» — 72,5-79,9%. На третьому місці стоїть «Бутербродне» з показником 61,5-72,4%. Ще є топлене масло, в якому не менше 99% жиру. Далеко не всі виробники насичують свої легкі масла штучними домішками, але, щоб не помилитися, перед покупкою уважно прочитайте етикетку. Іноді в складі можна побачити пластичні вершки. Після невеличкого моніторингу, вдалося з'ясувати, що це вершки із високою жирністю (від 65 до 83%), які виготовляються для технологічних цілей. В принципі, це цілком безпечний та натуральний продукт. Якщо ж масло виготовлено згідно з ТУ, швидше за все, що перед вами не повністю натуральне вершкове. Чим небезпечні всі ці маргарини й спреди, які виробники намагаються видавати за продукт із коров'ячого молока? А тим, що містять велику кількість трансізомерів, які ще називають «молекулами-виродками». Вони засмічують судини та провокують розвиток серцево-судинних хвороб і навіть онкопатології.

 

 

 

*Наша дегустація абсолютно незалежна й заснована на смакових вподобаннях працівників редакції. Ви, шановні читачі, завжди можете скласти свою індивідуальну думку. За смак та товарний вигляд продукту відповідальність несе не лише виробник, але й продавець.

відео, відеорецепт, відеорецепти, дегустація, порадник, вершкове масло, наш тест, якісні продукти, редакційна дегустація, масло, масло селянське

Коментарі:

  Так  Ні, дякую