ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Дегустаційна зала: який кетчуп найкраще смакує до шашлику? (відео)

28 Квітня 2018 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 6302
Аби допомогти вам уникнути розчарування після купівлі, ми провели чергову дегустацію, у якій проаналізували склад та порівняли смак шести найпопулярніших в торговій мережі кетчупів.
Аби допомогти вам уникнути розчарування після купівлі, ми провели чергову дегустацію, у якій проаналізували склад та порівняли смак шести найпопулярніших в торговій мережі кетчупів. Фото: Артем БАЛАНДІН

Напередодні травневих свят ми провели чергову дегустацію: скуштували найстратегічніший продукт всіх пікніків – кетчуп «До шашлику». З шести зразків соусу різних марок наші дегустатори-аматори спробували визначити «найтоматніший» та «найшашличніший».

Соус зі стиглих томатів, солі й різноманітних спецій вважається одним із найпопулярніших конкурентів майонезу та гірчиці. Він ідеальний для шашлику, кебаба, курки-гриль та інших м'ясних страв, ідеально доповнює бургери й сандвічі, чудово смакує з пастою. Якщо, звісно, кетчуп по-справжньому томатний. До складу якісного продукту традиційно входять помідори чи томатна паста, сіль, цукор, оцет та спеції. Однак багато виробників додають у свою продукцію ще й нові «інгредієнти» на кшталт загусників, стабілізаторів і барвників. Аби допомогти вам уникнути розчарування після купівлі, ми провели чергову дегустацію, у якій проаналізували склад та порівняли смак шести найпопулярніших в торговій мережі кетчупів: «Щедро», «Королівський смак», «Чумак», «Руна», «Торчин продукт» та «Повна чаша». Щоб тестування було справедливішим, обрали соуси одного різновиду – «До шашлику».

Основний інгредієнт кетчупу… вода?

Перед покупкою почитайте уважно склад: першими в списку завжди стоять продукти, яких у кетчупі найбільше. Тому добре якщо це будуть томати або томатна паста, а не вода. На жаль, всі протестовані нами зразки таким показником похвалитися не можуть – саме вода в них перша після слова «склад». У продукті вищої категорії має бути не менше 30% томатної пасти. Інша частина – це, в кращому випадку, яблучне пюре. Щоб надати кетчупу правильної консистенції, не обійтися виробникам і без крохмалю. Його наявність у соусі передбачається технологією виготовлення. Проте найкориснішим буде той кетчуп, на етикетці якого зазначено найменше консервантів. Рішуче відмовтеся від продукту з домішками Е123, Е121, Е240, Е924а, Е924б.

До речі, у вашому кетчупі будуть свіжі томати, якщо на упаковці вказано дату виробництва – серпень або вересень. Саме в цей час збирають урожай помідорів. Весь інший соус протягом року готують із концентрованої томатної пасти. Проте це цілком нормально й не становить загрози здоров’ю.

Не густий і не рідкий!

При зовнішньому огляді хороший кетчуп повинен виглядати однорідною помідорною сумішшю з присутністю частинок прянощів, якщо такі є в рецептурі. Капніть на поверхню тарілки декілька крапель. Якщо соус застигне на місці – в ньому забагато крохмалю, а якщо швидко розтечеться – велика кількість води. Хороший кетчуп має бути кисло-солодким, злегка гострим, без будь-яких сторонніх присмаків та запахів. Надто виражений смак свідчить про надлишок підсилювачів смаку. Якщо продукт занадто кислий, швидше за все, в ньому надлишок оцту або інших харчових кислот. Присутність небезпечних для здоров'я барвників видає занадто яскравий ненатуральний колір. А ось темно-коричневе забарвлення свідчить про наявність у складі кетчупу фруктового або овочевого пюре. Наші ж зразки, хоча й різняться відтінками червоного, в цьому плані не мають відхилень від норми.

Про якість розкаже термін придатності

Навіть якщо на кетчупі у вакуумній або пластиковій упаковці написано – «без консервантів», подивіться на його термін придатності. Якщо продукт рекомендують зберігати понад 9 місяців – це має викликати у вас побоювання. Швидше за все, виробник приховав консервант. Інша справа кетчуп у склі – там термін придатності може сягати й півтора років.

Коли й ким був придуманий кетчуп?

В XVII столітті британські моряки привезли з Китаю незвичний дивовижний соус, який місцеві мешканці називали «кетчупом». Основою заморського продукту були соя, різні спеції, гриби й анчоуси. Однак жодних томатів у списку не передбачалося. Згодом з’явився «класичний» рецепт британського кетчупу, який належало готувати з оцту, вина, анчоусів, спецій і болгарського перцю. Томати ж з’явилися у складі лише в 1896 році. Автором улюбленого соусу мільйонів є Генрі Гейнц. Він зробив пюре з помідорів і додав до нього трішки крохмалю. А для поліпшення смаку присмачив різними прянощами й спеціями. Винахід настільки сподобався гурману та його сім'ї, що він почав регулярно готувати домашній кетчуп до різних страв, а трохи пізніше заснував компанію з виробництва цього смачного продукту, яку назвав своїм ім'ям – «Heinz». Вона й досі випускає знаменитий кетчуп за оригінальною авторською рецептурою Генрі. До речі, в цьому соусі немає ні барвників, ні консервантів.

РЕЗУЛЬТАТИ ТЕСТУВАННЯ:

  1. «Щедро», ТОВ «Щедро» (м. Дніпро).

Вага: 300 г. Ціна: 8,25 грн. Виготовлений згідно з ТУ. Кількість томатної пасти в продукті — 29%. Строк придатності: 6 місяців. Всі спеції в складі натуральні. Кетчуп має гармонійний солодкуватий смак із яскравим вираженим відтінком пряних трав. Найгустіший зі всіх зразків. Проте серед загальних схвальних відгуків був і один неоднозначний - один дегустатор зазначив, що продукт занадто солодкуватий. Оцінка: 4,2 бала.

  1. «Руна», ПАТ «Луцьк Фудз» (с. Змієнець, Луцький р-н., Волинська обл.).

Вага: 300 г. Ціна: 11,50  грн. Виготовлений згідно з ТУ. Кількість томатної пасти в продукті — 31,8%. Строк придатності: 8 місяців. Барвники та ароматизатори — натуральні. Смак кисло-солодкий, із притаманним продукту томатним відтінком, без сторонніх присмаків і запахів. Консистенція однорідна, середньої густини. Значна частина дегустаторів назвали його смачним і пікантним. Оцінка: 3,9 бала.

  1. «Торчин», ПрАТ «Волиньхолдінг» (смт Торчин, Луцький р-н., Волинська обл.).

Вага: 300 г. Ціна: 11,50 грн. Виготовлений згідно з ТУ. Кількість томатної пасти в продукті — 19%. Строк придатності: 9 місяців. Містить «натуральні ароматизатори кайєннського перцю та карі». Кетчуп має гострий кисло-солодкий смак. За консистенцією рідкуватий. Має найсвітліший відтінок зі всіх зразків. Одним пробантам соус видався надто солодким, іншим – надто солоним. А дехто взагалі зазначив, що в ньому відчувається «хімія». Оцінка: 3,7 бала.

  1. «Чумак», ПрАТ «Чумак» (м. Каховка, Херсонська обл.).

Вага: 300 г. Ціна: 11,25 грн. Виготовлений згідно з ТУ. Кількість томатної пасти в продуктіне зазначена. До речі, це єдиний зразок, на якому ця важлива інформація не вказана. Строк придатності: 9 місяців. Барвники та ароматизатори — присутні як натуральні, так і екстракти. Кетчуп має гострий смак із вираженою кислинкою. Консистенція однорідна, в міру густа. Але декому кетчуп видався засолоним. Оцінка: 3,6 бала.

  1. «Королівський смак», ПП «Віктор і К» (м. Світловодськ, Кіровоградська обл.).

Вага: 300 г. Ціна: 9,25 грн. Виготовлений згідно з ТУ. Кількість томатної пасти в продукті — 28,5%. Строк придатності: 6 місяців. У складі не натуральні спеції, а їхні екстракти. Цей соус найгостріший зі всіх нами продегустованих. Колір світло-червоний. Кетчуп, на думку більшості, зарідкий та не має яскраво вираженого смаку. Декілька людей зазначило, що він надто кислий. Оцінка: 3,3 бали.

  1. «Повна чаша», ТОВ «Аргон» (м. Миколаїв).

Вага: 460 г. Ціна: 12,99 грн. Виготовлений згідно з ТУ. Кількість томатної пасти в продукті — 16%. Строк придатності: 12 місяців. Єдиний зразок, який містить у своєму складі глютамат натрію. Кетчуп також виготовлено на основі різних консервантів, стабілізаторів та підсолоджувачів. Зі спецій на етикетці зазначено лише один мускатний горіх. Що ж до смаку, то пробанти тут були практично одностайні – цей соус вони назвали позбавленим смаку. Хтось під час дегустування відчував «штучність», хтось сіль, а хтось кислоту. Не врятувала цей зразок помірна своєрідна пікантність. Були в пробантів претензії і до консистенції, вона виявилася надто рідкою і злегка киселеподібною. Оцінка: 3,1 бала.

*УВАГА! Інформація, наведена в статті, актуальна на момент її публікації. Рейтинги товарів, які пройшли наше «народне» тестування, можуть бути змінені. Нагадаємо, що наша дегустація не є професійною, й при тестуванні ми орієнтуємося виключно на смакові вподобання працівників редакції.

P.S. Як приготувати корисний домашній кетчуп власноруч та заготовити його про запас, читайте ТУТ.

 

відеорецепт, відеорецепти, відео, дегустація, дегустаційна зала, порадник, наш тест, споживачу на замітку, кетчуп, пікнік, шашлик, томатний соус, томатна паста

Коментарі:

  Так  Ні, дякую