ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Цей день в історії Хмельниччини: 25 березня

Історія 4092
Знищений німецький танк посеред однієї з вулиць Проскурова
Знищений німецький танк посеред однієї з вулиць Проскурова . Фото: cbs.km.ua

Одна з найдавніших грамот Поділля, визволення Проскурова й перейменування театру.

25 березням (17 березня за старим стилем) 1375 року датується один з найстаріших документів, пов’язаних з Поділлям — грамота Литовського князя Олександра Коріатовича видана Смотрицькому домініканському монастиреві (нині селище міського типу Смотрич входить до складу Дунаєвецького району — авт.). Фактично цей документ підтверджував надання монастирю млина та землі.

Втім, нині цей монастир не вцілів у своєму первозданному вигляді, адже ще у 1427 році Смотрич постраждав від татарського набігу. Згоріло багато будинків, зокрема домініканський монастир. А ось грамота Смотрицькому кляшторові збереглася до наших часів.

Ця грамота стала одним з найстаріших документів, пов’язаних з Поділлям. Фото: kampod.at.ua

Ця грамота стала одним з найстаріших документів, пов’язаних з Поділлям. Фото: kampod.at.ua

Цього ж дня у 1879 році затверджено статут Славутського кумисолікувального закладу. Для цього створення закладу князь Роман Даміан Сангушко у сосновому гаю над річкою Горинь (нині вулиця Паперника — авт.) побудував приблизно двадцять дерев’яних будинків дачного типу. Є підстави вважати, що у 1904 році у цьому кумисолікувальному закладі перебувала Леся Українка. Після приходу радянської на території закладу до 1941 року працював будинок відпочинку.

25 березня 1921 року історика, культурно-громадського діяча Поділля Юхима Сіцінського заарештували співробітники Кам’янець-Подільської надзвичайної комісії по боротьбі з контрреволюцією. Його звинуватили в здійсненні «контрреволюційної діяльності». Про це пише Валерій Нестеренко у статті «Репресовані керівники Кам’янець-Подільського музею».

Згідно з ним, слідство тривало майже три місяці й завершився після зміни чекістської трійки. 24 червня Юхима Сіцінського звільнили, проте майже все його майно конфіскували, що призвело до важкої хвороби дружини науковця. Вдруге Юхима Йосиповича заарештували 26 серпня 1929 року.

Під ранок 25 березня 1944 року Проскурів звільнили від нацистської окупації. Запеклий бій точився в усіх куточках міста при підтримці артилерії та авіації. Атаки на місто почалися одночасно з різних напрямків. Підрозділи 107-го корпусу захопили залізничну станцію, аеродром, обласну, а потім міську лікарні. Через кам’янецький та фельштинський переїзди бійці 2-ї повітряно-десантної дивізії пробились до центру міста. Інші військові з’єднання вийшли на Заріччя й форсували Південний Буг (біля нинішнього Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту — авт.).

До речі, цього ж дня о 17-й годині після потужного артилерійського удару радянські війська розпочали штурм Кам’янця-Подільського.

Підрозділи 107-го корпусу спершу захопили залізничну станцію, аеродром й обласну лікарню

Підрозділи 107-го корпусу спершу захопили залізничну станцію, аеродром й обласну лікарню. Фото: cbs.km.ua

25 березня 2009 року Хмельницький театр імені Григорія Івановича Петровського перейменували на честь українського письменника та драматурга Михайла Старицького. За таке рішення проголосували депутати обласної ради. На той час ім’я основоположника українського театру не було присвоєне жодному театрові України.

Раніше театр був названий на честь радянського функціонера Григорія Петровського

Раніше театр був названий на честь радянського функціонера Григорія Петровського. Фото: з архіву редакції

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую