ye-logo.v1.2
20 Січня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 27 травня

Юна МІТРАШКО Історія 1080
Масштабне зображення серпа і молота яке
Масштабне зображення серпа і молота яке "прикрашало" будинок по вулиці Кам'янецькій "декомунізували" громадські активісти. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

27 травня, 1886 року в селі Миньківцях та околицях Шепетівки, які тоді належали до Заславського повіту Волинської губернії зірвалась раптова буря і випав настільки сильний весняний град, що потонуло 180 гусей і 20 поросят. У 1843 році 27 травня теж був зафіксований подібний випадок, тоді газети писали що потужний град пройшов територією від Чорного до Балтійського моря. Про подібний випадок писали газети і 1884 році, зокрема Польськомовний тижневик «Kraj». В повідомленні йшлося: «Поділля, стрімко оголене від лісів і не захищене від вітрів горами, втратило свої давні особливості. Нинішні стрибки температури від +25° до +7° упродовж однієї доби справа звична, коли раніше коливання були незначні, сталі, на певному рівні, тепло трималося всю весну й літо, град траплявся рідко. А сьогодні вони не є винятковими, якщо дощ — то перед ним раптова буря».

Про розвиток виноградарства на Поділлі свідчить повідомлення газети «Подолія» від 27 травня 1909 року: «Спеціаліст по виноградарству і виноробству в Подільській губернії С.Г.Моргенштейн приступив до організації на кошти земства навчання селян-виноградарів боротьбі з хворобами виноградних лоз. Робочі будуть вести показові роботи протягом трьох місяців в Ямпільському, Могильовському і Ольгопільському повітах, сам же Моргенштейн зробить показові роботи в Кам'янецькому і Ушицькому повітах. Вжиті на всіх виноградних садах показові роботи безсумнівно принесуть значну користь виноградним садам, особливо селянським».
Ще століття тому південні райони Подільської губернії мали доволі розвинуте виноградарство. Поміщицькі виноградні плантації та селянські сади покривали значні території Кам’янецького, Ушицького та інших повітів. Подільський виноград збирали тисячами пудів, робили з нього вино.

27 травня 1992 року у Кам’янці-Подільському було створено Всеукраїнське Товариство Івана Огієнка, головною метою якого було визначено проведення широкої культурно-просвітницької, пропагандистської роботи щодо спадщини вченого, мовознавця та першого ректора Кам'янець-Подільського державного українського університету Івана Огієнка.

У 2015 році 27 травня на 50-й сесії Хмельницької міської ради депутати проголосували за те, щоб прибрати з фасадів будівель міста дошки, які містять інформаційні написи про діячів та події тоталітарного режиму колишнього СРСР. Управлінню житлово-комунального господарства доручили провести демонтаж семи таких дошок, які мали передати на зберігання до музею історії міста Хмельницького.
Після чого з вулиць Хмельницького мали зникнути такі написи:
«В цьому будинку у березні 1917 року відбулося перше засідання Проскурівської ради робітничих і солдатських депутатів» (вул.Гагаріна,3).
«В цьому будинку в липні-листопаді 1920 року перебував штаб 14-ї армії, якою командував І.П.Уборевич» (вул.Проскурівська,35).
«В этом здании в 1923-1927 годах размещался штаб первого конного корпуса Червонного казачества под командованием известного военачальнике О.И. Городовикова» (вул.Проскурівська,79).
«В этом здании в 1923-1927 годах размещался штаб 8-й кавалерийской дивизии Червонного казачества» (вул.Грушевського,95).
«Тут у червні 1919 року знаходився штаб Богунської бригади Першої української радянської дивізії» (вул.Володимирська,51).
«В цьому будинку з жовтня 1917 р. по лютий 1918 р. перебував штаб загону Червоної Гвардії станції Гречани, яким командував О. Дубінін» (вул.Вокзальна,173).
«В годы Великой Отечественной войны с сентября 1941 по март 1944 в городе действовала подпольная окружная коммунистическая организация» (вул.Гагаріна,3А).

А минулого року 27 травня в Хмельницькому на території Молодіжного парку вирував третій та заключний день фестивалю «Rock&Buh 2018».

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую