ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 25 червня

Історія 2996
Цього дня 183 роки тому розпочалося будівництво приміщення першої гімназії в Кам
Цього дня 183 роки тому розпочалося будівництво приміщення першої гімназії в Кам'янці-подільському. Сьогодні будівля слугує приміщенням історичного факультету національного університету імені Івана Огієнка. Фото: youtube.com

Що про цей день розповідають історичні джерела.

25 червня 1837 року відбулася урочиста закладка нового будинку першої гімназії в Кам’янці-Подільському. До того, з 1833 року, вона функціонувала в різних малопридатних для навчання приміщеннях.

Завершилось будівництво приміщення гімназії в 1841 році. Будинок зовні був дуже скромний і в той же час показний. Це особливість багатьох архітектурних споруд епохи класицизму. Особливої краси будинкові надають півциркульні вікна другого поверху, глибоко посаджені в товщу стіни. Виносний балкон в центрі будинку спирається на чотири колони - опори. Масивні двері під балконом служать головним входом.

На першому поверсі знаходились їдальня першого і другого розрядів, буфет, кухня, гардероб, кімната для наглядача. Учбові класи займали майже весь другий поверх. Південну частину другого і третього поверхів займав актовий зал. На третьому поверсі знаходились: лазарет, аптека, кімнати для житла гімназистів.

Згодом, в 1853-1873 роках, була проведена невелика перебудова, яка змінила внутрішнє планування. В актовому залі між другим і третім поверхами з'явилось перекриття, що дало змогу одержати додаткову площу, яка була пристосована під гімназичну церкву. В зв'язку з цим на третьому поверсі підняли стелю, а в його центрі спорудили купол.

З появою нового будинку гімназії, площа одержала назву Гімназичної. Таку назву вона зберегла до 1920 року. Після остаточного встановлення Радянської влади колишня гімназія була перетворена в першу трудову школу. Згодом вона називалась школою селянської молоді, фабрично-заводською семирічкою, 1-ю неповною середньою і1-ю середньою школою.

У роки Великої Вітчизняної війни приміщення школи зазнало великих руйнувань Від будинку залишились лише стіни та прорізи вікон і дверей. Але, незважаючи на труднощі післявоєнного періоду, вже в 1948 році будинок був відбудований і переданий педагогічному Інституту. Наразі в ньому розміщується історичний факультет національного університету імені Івана Огієнка.

Указом Миколая І від 25 червня 1840 року на території Подільськокої губернії втратив чинність Литовський статут і почав діяти російські закони. Цей указ змінював судоустрій також у Київській та Волинській губерніях. У Литовському статуті були зібрані норми судово-процесуального, кримінального, цивільного та господарського права. Тож після його скасування інститут адвокатури, який вів свої традиції від литовсько-польських часів, фактично був ліквідований. Офіційний термін «адвокат» зникає, відтоді послуги адвокатів стали вважати неофіційними. В судах представниками підсудних могли бути лише повірені (уповноважені) у справах, але вони як правило виконували здебільше представницькі функції та не здійснювали захист. Такий стан у судово-правовій системі Поділля та суміжних територій – відсутність офіційної адвокатури, тривав понад два десятиліття – до Судової реформи 1864 року, після провадження якої був створений1 інститут повірених – присяжних і приватних.

25 червня 1993 року у хмельницькому міськвиконкомі зареєстрована незалежна, добровільна організація літераторів – Хмельницька міська літературна спілка «Поділля». До організації увійшло тоді 20 літераторів. Очолив спілку Микола Коваль. Однією з визначних праць літераторів став випуск першого в історії Подільського краю художньо-літературного альманаху «Творче Поділля».

Цього дня у 2014 році понад сотня жителів мікрорайону Гречани зібралися під стінами Хмельницької міської ради. Люди вимагали скасувати тарифи, які встановила влада за розміщення металевих гаражів. Протестувальники увійшли до міської ради та заполонило другий поверх. Розгляд питання проходив під скандування людей «Ганьба», «Банду геть» та «Люстрація». В результаті депутати 42 голосами призупинили дію тарифів.

Цього дня у 2014 році понад сотня жителів мікрорайону Гречани вимагала скасування "гаражних" тарифів. Фото: з архіву

25 червня 2016 року в Хмельницькому на фестивалі "Green Fest" було встановлено рекорд України з фарбами холі. Понад тисячу учасників підкинули їх одночасно догори, встановивши таким чином рекорд. Також цією акцією зафіксували бренд "Хмельниччина – зелене серце України". Перед початком акції волонтери фестивалю на території міського пляжу утворили серце й огородили його жовтою стрічкою. Саме у цьому серці й встановили рекорд, попередньо зареєструвавши кожного учасника і вручивши пакетик із зеленою фарбою холі. Загалом роздали 100 кілограмів фарби.

25 червня 2018 року в зоні проведення ООС загинув хмельничанин Сергій Остапчук. Сержант 72-ї окремої механізованої бригади загинув на бойовій позиції поблизу міста Світлодарськ. Під час гранатометного обстрілу він отримав осколкові поранення. Чоловіку було 48 років. Пішов до війська за контрактом.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую