ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 9 липня

Історія 3371
Саме 9 липням 1463 року датована перша письмова згадка про Волочиськ
Саме 9 липням 1463 року датована перша письмова згадка про Волочиськ. Фото: facebook.com/volochyskaOTG

Про першу письмову згадку про Волочиськ та наслідки різних війн і революцій.

Саме 9 липням 1463 року датована перша письмова згадка про Волочиськ. Нинішнє місто згадується під назвою Волочище в Подільському акті князів Збаразьких. До цього село Волочище належало Волинському магнатові князеві Василю Збаразькому. Після його смерті якого, за актом 1463 року воно перейшло у володіння його сина Семена Збаразького.

Походить назва Волочиська від слова «волочити», тобто перетягувати волок. За часів Галицько-Волинського князівства та у наступні століття тут проходив торговельний шлях. Щоб перебратися через річку та її заболочені береги, купцям доводилось волочити свої вантажі.

До речі, ще задовго до першої письмової згадки місцевість нинішнього Волочиська у 1241 році була спустошена монголо-татарами, які прямували з Києва на захоплення Галичу. А після перемоги над східними загарбниками у другій чверті ХІV століття цю територія у складі Волині захопило Литовське князівство. 

9 липня 1648 року біля Човганського Каменя (нині Теофіполь — авт.) українська армія розгромила головні сили польських військ. Запеклі бої проти польсько-шляхетських військ вели козаки і повсталі селяни в районі Човганського Каменя. Після перемог української армії в Жовтоводській битві і Корсунській битві національно-визвольний рух охопив всю Україну, внаслідок чого влітку 1648 року Київське, Брацлавське, Чернігівське і частина Подільського воєводства була звільнена з-під влади Польщі.

Цього дня у 1906 році у село Чабанівку (нині Кам’янець-Подільський район — авт.) прибув козацький каральний загін. Він мав придушити страйк селян проти низької оплати праці поміщиці Лаури Болеславівни Токаржевської-Карашевич. Наступного дня вісім найактивніших організаторів страйку заарештували і кинули до Ушицької в’язниці, де вони відбули двотижневий термін ув’язнення.

9 липня 1908 року всеукраїнська газета «Рада» повідомляла про винищення лісів на Поділлі. У газетному матеріалі йшлося: «Ліси на Поділлі з кожним роком усе зменшуються і зменшуються. Ще недавно половина Поділля була вкрита лісами, а тепер ліси вже ледве досягають 12 відсотків усього простору. Якщо й далі так винищуватимуться ліси, то певно у близькому часі Поділля повернеться у степову країну».

Зречення від престолу імператора Миколи ІІ у березні 1917 року, як наслідок лютневої революції, мало безпосередній вплив на село Лісоводи (нині Городоцького району — авт.). Наприклад, про це зазначають історики Віктор і Володимир Морози та Володимир Орлов у статті «Село Лісоводи наприкінці ХІХ століття та в буремних подіях початку ХХ століття».

Військові-мародери 9 липня 1917 року почали розграбовувати палац Альфреда Журовського у Лісоводах. Фото цього палацу датоване 1914 роком. Фото: castles.com.ua

Військові, які не гребували мародерством, 9 липня 1917 року почали розграбовувати палац Альфреда Журовського у Лісоводах. Фото цього палацу датоване 1914 роком. Фото: castles.com.ua

Саме після зречення імператора з фронту у село відвели 349-й і 350-й сибірські полки. Солдати відпочивали у Лісоводах по різному. Одні мітингували, інші — одружувалися, треті — не гребували мародерством. Головний удар був направлений на маєток Альфреда Журовського. Згідно з доповіддю про ситуацію в Лісоводах начальника Кам’янецької повітової міліції, з 9 липня 1917 року проходить розграбування і знищення палацу, господарських будівель, худоби, сільськогосподарського реманенту, зерна, вирубка парку і лісу. У цей час була розграбована картинна галерея і бібліотека. Викинуті на вулицю книги утворили гору, яка вершиною сягала другого поверху палацу.

 

9 липня 1941 року радянські війська підірвали Новопланівський міст у Кам’янці-Подільському. Міст був стратегічно важливим об’єктом у воєнний час і послаблював обороноздатність Кам’янця, тому під час відступу 18 радянської армії Південного фронту було прийняте рішення його зруйнувати. Відновлювати міст, який з’єднував місто почали в 1947 році.

Новопланівський міст був стратегічно важливим об’єктом у воєнний час, тому радянські війська під час відступу вирішили його підірвати. Фото: k-p.net.ua

Новопланівський міст був стратегічно важливим об’єктом у воєнний час, тому радянські війська під час відступу вирішили його підірвати. Фото: k-p.net.ua

Цього дня у 2015 році у зоні проведення Операції об’єднаних сил загинув 28-річний Дмитро Філімонов із Дунаєвецького району. Військовий служив у 95-й окремій аеромобільній бригаді. Захисник України загинув внаслідок мінометного обстрілу поблизу Авдіївки Донецької області.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую