ye-logo.v1.2
13 Грудня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 3 серпня

Юна МІТРАШКО Історія 1483
Що про цей день розповідають історичні джерела
Що про цей день розповідають історичні джерела. Фото: автора

Від давнини до сьогодення про людей та події.

3 серпня (22 липня за старим стилем) 1864 року у Кам’янці-Подільському відкрили жіноче духовне училище. Знаходився заклад на Польських фільварках. Основне завдання закладу полягало у вихованні майбутніх вчителів церковнопарафіяльних шкіл. Училище проіснувало до 1917 року.

3 серпня 1941 року наказом коменданта Кам'янця-Подільського було запроваджено комендантську годину. Цивільному населенню заборонялося ходити по вулицях з 21-ої вечора до 5-ої ранку. Також саме з цього часу окупаційна влада розпочала репресії проти єврейського населення міста. Під час окупації на території сучасної Хмельницької області існувало 9 таборів типу шталаг, розміщених в Деражні, Дунаївцях, Кам’янець-Подільському, Летичеві, Проскурові, Славуті, Старокостянтинові, Шепетівці та Ярмолинцях. У таборі «Грослазареті», що розташовувався в Славуті, таємно від німецької адміністрації, підпільники вели облік померлих полонених. Завдяки цій роботі на сьогодні відомо близько 20 тисяч прізвищ загиблих. За радянськими документами та згідно «Повідомлення надзвичайної державної комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь німецько-фашистських загарбників, вчинених в «Грослазареті» від 03 серпня 1944 року вказується цифра в 150 тисяч знищених у таборі офіцерів і бійців Червоної Армії. Дослідники називають цю цифру значно завищеною, що охоплює всіх військовополонених, які пройшли через шталаг за весь час їхнього перебування в Славуті.

1884 року польське видання «Kurjer Warszawski» (Варшавський кур'єр) подав звіт про видатки і доходи від проведення 3 серпня в кумисово-лікувальному закладі в Славуті «музично-квіткової забави». Автори звіту – керівник санаторію Добжицький, співвласник закладу Пжесмицький. У публікації вони висловили щиру вдячність жертводавцю, «w?a?cicielowi S?awuty JO. ksi?ciu Sanguszko» (власнику Славути князю Сангушко), котрий виділив на влаштування заходу 250 рублів, а також шановному місцевому громадянству, котрі долучилися до проведення «забави». Організаційні витрати становили 281 карбованець 31 копійка, а загальний прибуток – 1141 карбованців 31 копійка. Ці кошти відіслано «на руки касира центрального Варшавського комітету пана Ґольдштанда».

3 серпня, 1956 року районна газета Шепетівки надрукувала спогади 81-річного Григорія Клопера. Чоловік розповів про те, як наприкінці 19 століття працював на місцевій цукроварні графа Потоцького. У матеріалі йшлося: «Заводчик ніколи жодного карбованця не витрачав на охорону здоров’я робітників. Про будь-яку механізацію і згадки не було. Такі важкі роботи, як подача буряків, транспортування жому в жомову яму, вивантаження фільтрпресової грязі з заводу виконували вручну. Так само вручну завантажували дифузори буряковою стружкою, транспортували цукор, мелясу. Не було на заводі клубу, медпункту, бібліотеки. Робітників не пускали у заводський парк, і платили 20 копійок на день».

У 2015 році 3 серпня у зоні антитерористичної операції загинув 38-річний Василь Остапчук з Полонного. Військовий отримав поранення від вибуху касетної міни неподалік Артемівська Донецької області.

У 2017 році цього дня розпочався «Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на оновлення громадського простору Майдану Незалежності у місті Хмельницькому». Конкурс мав визначити найкращі концептуальні пропозиції щодо оновлення центральної площі міста.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую