ye-logo.v1.2
22 Вересня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 9 серпня

Історія 1617
Про 9 серпня в історії Поділля
Про 9 серпня в історії Поділля. Фото: ілюстративне pixabay.com

Що про цей день розповідають історичні джерела.

У 1894 році цього дня в Кам’янці-Подільському спалахнула пошесть холери. Єдине, що на той час могли зробити лікарі – організувати карантини, холерні шпиталі та бараки, стежити за дотриманням санітарних умов у містах та селах, організовувати правильне поховання мерців. В Україну хвороба прийшла під час другої світової пандемії у 1826-1837 роках. Лише в межах Російської імперії епідемія забрала життя 243 тисяч людей.

У 1910 році інспектор Проскурівського Олексіївського реального училища у звіті за 9 серпня повідомляв про порушення норм моральності студентами місцевого училища. В царські часи (19 століття – початок 20) при навчальних закладах були посади інспекторів, які доглядали за позакласною поведінкою та життям учнів. Ці інспектори робили рейди на квартири та в гуртожитки, де мешкали учні, слідкували за тим, аби діти не відвідували заборонених дирекцією навчального закладу місць. А таких було чимало – клуби, зібрання, ресторани, трактири тощо. Навіть вокзал потрапив до списку заборонених. У звітному рапорті інспектора йшлося: «Повідомляю: на пероні вокзалу під час прибуття денного віденського поїзда мною затримані троє учнів 2 класу реального училища. На танцювальному вечорі в офіцерському зібранні, попри мої заборони, під різними приводами було три учні 4 і 5 класів ввіреного мені реального училища і шість учениць жіночої гімназії. У жіночу гімназію складено відповідний рапорт».

9 серпня 1913 року газета «Подолия» повідомляла про кам'янецьких атлетів. У повідомленні йшлося: «Великий виїзд наших атлетів на змагання. Гімнастичне товариство «Сокіл» з Кам'янця-Подільського посилає 15 своїх атлетів на Сокольський зліт до Києва, який відбудеться 25 серпня. Йдуть посилені тренування наших атлетів».

Перші кроки подільського спорту відбувались на початку 20 століття. Саме тоді з’явились перші клуби, були проведені перші змагання, вперше наші спортсмени виїжджали на великі змагання.

9 серпня 1919 року українські війська відбили станцію Жмеринка, де було захоплено 123 паротяги (з яких лише трохи більше 20 виявилися дієздатними) та майже 700 вагонів. Серед іншої здобичі у залізничних майстернях було віднайдено радянський панцирний потяг «7-й Сумской», який перебував на ремонті. Заволодіння ворожими панцирними потягами дало змогу сформувати кілька нових «фортець на колесах» у складі армії УНР.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую