ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 20 серпня

Історія 4645
Після зачинення Храм Різдва Богородиці радянська влада перетворила його на склад мінеральних добрив
Після зачинення Храм Різдва Богородиці радянська влада перетворила його на склад мінеральних добрив. Фото: kulturaxm.files.wordpress.com

Про події краю, які стали історією.

У статті «Сторінки історії православної церкви у місті Хмельницькому: Храм Різдва Богородиці» історик і краєзнавець Сергій Єсюнін пише, що у Проскурові встановлення радянської для Православної церкви ознаменувалося атеїстичним тиском. Зокрема, важкі часи настали для Храму Різдва Богородиці, який на той час був кафедральним собором.

Спершу у 1924 році органи радянської влади прийняли рішення конфіскувати приміщення вікарства, а у 1932-у взагалі ліквідували Проскурівсько-Летичівське вікарство. Того ж року зі собору зняли дзвони. Представники комуністичної влади аргументували своє рішення потребою в індустріалізації.

А постановою міської ради від 20 серпня 1937 року храм зачинили. Усе церковне майно було реквізоване. У невідомому напрямку зникли найцінніші реліквії. Наприклад, чудодійна ікона Божої Матері, дарохранильниця. Завершилося все передача приміщення собору під склад мінеральних добрив. Однак, попри ті важкі часи, Храм Різдва Богородиці вцілів і до нашого часу та є найстарішою спорудою обласного центру, адже його збудували у 1835-37 роках.

20 серпня 1941 року згідно з наказом Адольфа Гітлера на частині окупованих територій нашої країни був створений райхскомісаріат Україна. Його очолив Еріх Кох. Райхскомісаріат складався зі шести генеральних округів. Наприклад, тодішня Кам’янець-Подільська область ввійшла до генеральної округи Волинь. Вона з 15 лютого 1942 року була перейменована на Волинь-Поділля та була поділена на дев’ять гебітів, а з 1 вересня 1943-го вона вже охоплювала 25 гебітів. Наприклад, Проскурівський гебіт включав Проскурівський, Фельштинський, Чорноострівський і Волочиський райони.

У концентраційному таборі «Шталаг-355» за роки війни було вбито майже 65 тисяч людей. Фото: forum.genoua.name

У концентраційному таборі «Шталаг-355» за роки війни було вбито майже 65 тисяч людей. Фото: forum.genoua.name

До речі, саме 20 серпня 1941 року на території нинішньої військової частини у мікрорайоні Ракове нацисти організували табір особливого режиму для радянських військовополонених «Шталаг-355». У ньому за роки війни окупанти вбили майже 65 тисяч людей. Військовополонених розміщували у казармах і стайнях. Територію огородили колючим дротом і встановили вежі з кулеметами. В’язнів майже не годували, тримали в холоді, постійно виводили на важкі роботи, а хворим навіть не надавали медичної допомоги. Тих, хто не витримував такого режиму і вмирав (а таких щодня було кілька сотень), закопували на території табору. Після завершення війни, на місці братських могил, було облаштовано Меморіал пам’яті жертв нацистського режиму.

У ніч з 20 на 21 серпня 2010 року сталася масштабна пожежа на території Хмельницького речового ринку. Тоді загорілися склади з килимами. Полум’я охопило понад 250 квадратних метрів ринку. Над ліквідацією займання працювало 15 пожежних відділень.

Торік 20 серпня кореспонденти сайту «Є» провели відеоопитування, як хмельничани ставляться до роботи громадського транспорту міста.
 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую