ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 8 вересня

Історія 1649
Торік цього дня у Хмельницькому вперше провели змагання з бігу та їзди на велосипеді «Вершина Свободи»
Торік цього дня у Хмельницькому вперше провели змагання з бігу та їзди на велосипеді «Вершина Свободи». Фото: з архіву редакції

Про події цього дня, які увійшли в історію краю.

8 вересня 1431 року король Владислав ІІІ надав Сатанову, який на той час був селом, з прилеглими Яблоновим, Стрийовим, Постолівцями та Борщівкою право вічного спадкування Петру Одровонжу воєводі Подільському, старості Самбірському. Про це зазначає історик Світлана Маркова у статті «Магдебурзьке право в Україні як передумова формування громадянського суспільства (на прикладі містечка Сатанів)».

За її словами, це надання мало низку застережень. Зокрема, дідич сам або через рівного собі заступника має жити у наданих йому маєтностях. Він має ставити у закордонні походи 6 списників і 12 стрільців, а коли потрібно обороняти край — ставати з усіма людьми. Він не може передати свої маєтності третій особі без королівської згоди. Крім того, його піддані мають давати податки, які були за давніших володарів Поділля Коріятовичів.

У 1436 році польський король Владислав ІІІ підтвердив жалувані грамоти свого попередника і залишив Сатанів в руках Одровонжів, а також надав поселенню привілей на Магдебурзьке право. Проте аналіз документу дозволяє радше говорити про запровадження елементів «німецького права» в устрої Сатанова. Далі Владислав ІІІ 24 серпня 1444 року дозволив Одровонжам заложити місто і надав Сатанову «право німецьке», яке мав Зіньків та інші міста», — зазначила Світлана Маркова.

У Кам’янці-Подільському 8 вересня 1994 року відкрито пам’ятник Юхимові Йосиповичу Сіцінському. Відомого історика, археолога, культурно-громадського діяча Поділля, священника Юхима Сіцинського, сучасники називають «душею подільської історії». У радянський час він зазнав утисків. Він був членом Комітету охорони пам’яток старовини, мистецтва і природи, почесним членом Кам’янець-Подільського наукового товариства при Всеукраїнській академії наук. Після другого арешту в 1929 році вчений не зміг знайти роботу в Кам’янці-Подільському і змушений був переїхати до столиці, де працював науковим співробітником Всеукраїнського музейного містечка. Проте 1933 року був звільнений і змушений повертатися назад до Кам’янця-Подільського, де прожив останні роки свого життя. Помер Юхим Сіцінський 7 грудня 1937 року й був похований на Руськофільварецькому кладовищі. Могилу вченого можна відвідати й нині.

8 вересня 2014 року у Львівському військовому госпіталі помер спецпризначенець з Дунаївців Євген Добровик. Герой отримав важкі поранення 4 вересня під час виконання бойового завдання у Луганській області. 24-річний військовий служив у 8-му окремому полку спеціального призначення.

Торік цього дня вперше у Хмельницькому провели змагання з бігу та їзди на велосипеді «Вершина Свободи». Їх учасники на швидкість долали півкілометрову дистанцію, рухаючись під гору. Усе це відбувалося на частині вулиці Свободи — від Зарічанської до проспекту Миру. Забіги та заїзди поділили за віковими категоріями. Окремо змагалися чоловіки та жінки.

«У нас в місті такого ще ніколи не було. Це невеличка дистанція — 500 метрів, але це дистанція вгору. Ми розподілили категорії: окремо чоловіки, окремо жінки. Категорію «велосипедисти» ділимо на підкатегорії «маунтинбайк» та «шосейні велосипеди». Також у нас беруть участь діти у категоріях 7-9 років та 10-13 років, теж окремо дівчата і хлопці. Дитячі дистанції звісно менші. Для молодших вона становить сто метрів, а для старших — 200 метрів», — розповіла кореспондентам сайту «Є» заступниця начальника міського управління молоді та спорту Наталія Томусяк.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую