ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 14 вересня

Історія 3176
«Суд над відьмою» — картина 1848 року англійського художника Вільяма Павелла Фрайта
«Суд над відьмою» — картина 1848 року англійського художника Вільяма Павелла Фрайта. Фото: en.wikipedia.org

Про цікаві та важливі події з минулого Хмельницької області.

Зі записів в Заславській замковій книзі відомо, що 14 вересня 1573 року в Заславі (нині Ізяслав — авт.) розглядалась справа пов’язана з відьомством. Міщанин Мисько Семенович і його дружина Кулина подали скаргу на посадовця Семена, який називав Кулину відьмою. Ніяких свідчень чи «знаків» у відьомстві посадовець не навів, але під присягою свідчив, що саме Кулина та її мати спричинили хворобу його сина. У публічному розгляді справи намісник виніс рішення, щоб Семен особисто вибачився перед жінкою. А ще впродовж двох тижнів заплатити їй відшкодування. Однак чи вибачився чоловік перед Кулиною, запису в книзі немає, але можна зробити висновок, що відьмою жінку не визнали.

Загалом Заславська замкова книга містить кілька записів, пов’язаних зі звинуваченням жінок у відьомстві. Щоправда, жодне з них не було доведено в судовому порядку як того вимагав Статут Литовський.

14 вересня 1919 року до урядового центру Української Народної Республіки у Кам’янці-Подільському приїхав повстанський отаман Зелений (Данило Ількович Терпило) — один із найвидатніших керівників селянського повстанського руху в Україні. Отаман мав намір зустрітися з урядовцями Директорії та особисто зі Симоном Петлюрою, щоб отримати від союзників велику партію зброї.

Цим днем 1920 року датований «Закону про мобілізацію для поповнення армії у звільнених від ворога повітах Української Народної Республіки». Його виконання під особистий контроль взяв Головний отаман Симон Петлюра, який прибув у Кам’янець-Подільський 30 вересня того ж року. Про це зазначає історик Олександр Завальнюк у статті «Місто Кам’янець-Подільський у другій половині 1920 року: зміни в політичному образі, втрата статусу державного центру УНР».

Згідно з працею Олександра Завальнюка, на жаль, призначений на 1 жовтня збір мобілізованих відбувся не так, як планувалося. Зокрема, значна частина мешканців Кам’янця-Подільського не з’явилась на мобілізацію. Проте становище треба було виправляти, адже військо чекало на поповнення свого особового складу. Тому голова міської мобілізаційної комісії Дишлевий видав додатковий наказ, яким зобов’язав чоловіків 1890-1895 років народження, незалежно від того чи проходили вони військову службу раніше, чи ні, негайно прибути на збірний пункт. За неявку їм загрожувала серйозна відповідальність.

Цей день запам’ятався трагічними втратами на Сході. Так, 14 вересня 2018 року в зоні проведення операції Об’єднаних сил загинув 27-річний Олександр Слободян з Ізяслава. Герой помер у лікарні Волновахи від поранення, яке отримав напередодні під час несення служби в районі села Донецької області.

А торік 14 вересня у Харківському військовому госпіталі, внаслідок важких поранень помер 26-річний старший сержант 8-го окремого полку спеціального призначення Максим Кондратюк. Захисник України був родом з Красилова, проте з дружиною та трирічною донькою проживав у Хмельницькому.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую