ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 20 жовтня

Історія 2622
Є легенда, що 20 жовтня 1999 року під Тріумфальною аркою в Кам
Є легенда, що 20 жовтня 1999 року під Тріумфальною аркою в Кам'янці-Подільському загадував бажання один з президентів України. Фото: wikimapia.org

Від давнини до сьогодення про людей та події.

20 жовтня 1869 року в Проскурові було відкрите міське двохкласне училище Міністерства народної освіти, чоловіче та жіноче.

20 жовтня, 1925 року львівська газета «Діло» надрукувала враження польського посла від подорожі містами Поділля. Зокрема його потяг зупинявся на залізничній станції Шепетівки. Дипломат занотував декілька речень про враження від побаченого. У публікації йшлося: «У Шепетівці відбувається контроль паспортів, а крім того багажів. Це великий прикордонний митний вузол. Написи на залізничних стаціях українські. На бараку, призначеному для контролю багажів, видніє український і польський напис. Вся служба говорить по-українськи. Начальник стації теж урядує по-українськи. Біля стації маса фіякрів (карета. - прим. авт.), а на самій стації – великанський рух».

День 20 жовтня 1984 року став вирішальним для товтр «Бугаїхи», бо вирішувалась їх доля - бути їм, чи перетворити на кар'єри. Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Велика і Мала Бугаїхи» розташований південніше села Голенищево Чемеровецького району. Бугаїхи - це два круглясті, дещо подовженої форми, дуже мальовничі горби, один з яких більший, другий - менший. Ці горби є частиною Товтр та являють собою залишки бар'єрного рифу. Особливості геологічної будови Бугаїх, їх дещо відокремлене розташування свого часу пригледілося Закупнянському кар'єроуправлінню. На Великій Бугаїсі навіть були визначені запаси сировини для видобування й планувалось будівництво кар'єру. Проти наполягання щодо руйнування товтр «Бугаїх» Закупнянським кар'єроуправлінням виступили мешканці села Голенищево. Згодом на сполох вдарили науковці, громадськість, природолюби, а також ЗМІ різного рівня, які стали на захист цього витвору природи. День 20 жовтня 1984 року став вирішальним для «Бугаїх», бо вирішувалась їх доля - бути їм, чи перетворити на кар'єри. І їх таки відвоювали. А вже через два роки хмельницький облвиконком своїм рішенням від 15 жовтня 1986 року надав їм статусу заказника місцевого значення.

20 жовтня 1984 року став вирішальним для товтр «Бугаїхи», бо вирішувалась їх доля - бути їм, чи перетворити на кар'єри. Фото: wikimapia.org

20 жовтня 1999 року в Кам’янці-Подільському в сквері Молодіжний відкрили пам'ятник воїнам-афганцям. Понад 10 років чекав автор - художник Борис Негода, а з ним і учасники війни в Афганістані на цю подію. Цікаво, що в урочистостях узяв участь тодішній президент України Леонід Кучма.

Довкола Тріумфальної арки, що при вході на територію Кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам’янці-Подільському існує чимало легенд. Арку зведено в пам'ять про візит до Кам'янця 11-16 листопада 1781 року польського короля Станіслава Августа Понятовського. Хоч не тріумфом, а катастрофою обернулося для поляків королювання Станіслава Августа, але в кам'янчан чомусь народилася прикмета: якщо, проходячи через Тріумфальну арку, думати про найсокровенніше, то воно неодмінно збудеться. 8 липня 1994 року через арку пройшов Леонід Кучма. Перед тим хтось із кам'янчан жартома порадив йому загадати бажання. Через два дні Леонід Данилович став президентом України. Перебуваючи в місті 20 жовтня 1999 року, Леонід Кучма наказав охороні зупинитися біля Тріумфальної арки, стрімко вийшов із машини й пройшов під історичною пам'яткою. Невдовзі він удруге став президентом України.

Третього вересня 2004 року під аркою пройшов кандидат у Президенти України Віктор Ющенко. Він теж став президентом: правда, для цього знадобилася Помаранчева революція та повторний другий тур голосування 26 грудня 2004 року. Подейкують, що і президент-втікач Віктор Янукович теж тут загадував бажання…

Довкола Тріумфальної арки, що при вході на територію Кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам’янці-Подільському існує чимало легенд. Фото: wikimapia.org

20 жовтня 2012 року у Хмельницькому введений в дію новий залізничний перехід неподалік ринку «Оптовий». Будівництвом підземного переходу займалася «Укрзалізниця», на його спорудження з держбюджету було виділено 4,5 мільйона гривень. Головною метою його будівництва було створити безпечний шлях відвідувачам ринку через залізничні колії. Перехід побудували під залізницею. Він з’єднав проїзд Геологів з вулицею Будівельників. Над тунелем розмістили дві пасажирські посадкові платформи, облаштовані касами і турнікетами.

20 жовтня 2018 року в Хмельницькому закривали велосезон. Любителі двоколісних зібрались у парку Чекмана і проїхалися містом. Завершили символічний велопробіг пікніком у Дендропарку.

Перед стартом заїзду влаштували невелику шоу-програму. Фото з архіву редакції.

Коментарі:

Віталій Українець 20.10.2019 19:53

Перехід під ж/д полотном це неповноцінний проект -треба було робити автопереїзд. Через беріг річки та зьеднати Гагаріна через міст та зробити дорогу на вул.Пр.Підпілля. Базар задихаеться кожен день в транспортному колапсі-він достатньо дав прибутку за роки існування в бюджет міста ,для вирішення питання!

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую