ye-logo.v1.2
28 Жовтня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 17 листопада

Історія 925
Тріо бандуристів під керівництвом Костя Місевича.  Львів в 1925 рік
Тріо бандуристів під керівництвом Костя Місевича. Львів в 1925 рік. Фото: irp.te.ua

Від давнини до сьогодення, про людей та події.

17 листопада 1890 року у селі Лезневе, передмісті Проскурова (нині мікрорайон Хмельницького) народився Костянтин Місевич. Його вважають засновником кобзарської школи ХХ століття. Видатний подільський бандурист відомий також як політичний та громадський діяч, учасник Української революції 1917-1921 років, депутат Української Центральної Ради, учасник Визвольних змагань Української Повстанської Армії за відновлення самостійної Української Держави під час Другої світової війни. Працюючи на станції Проскурів телеграфістом, Місевич познайомився з командиром 34-го корпусу генералом Скоропадським, якому допомагав роззброювати московське військо, що поверталося з фронту. За часів Гетьманату його призначили комісаром подільської залізниці. У листопаді 1920 року з урядом та армією Української Народної Республіки Кость Місевич змушений був емігрувати до Польщі. Там він створив Українське товариство пасічників, розписував храми, виготовляв вулики, бандури, навчав молодь гри на ній. З одним із перших своїх учнів – Дмитром Гонтою – 1924 року Місевич здійснив перші гастролі. Через деякий час до дуету приєднався Данило Щербина, який був придворним гетьмана Скоропадського. Вперше це тріо бандуристів під керівництвом Костя Місевича виступило на Шевченківському святі в Народному домі у Львові в 1925 році. У роки Другої Світової війни Місевич продовжував традиції українського епічного мандрівного співоцтва. Кость, надрайоновий провідник ОУН, їздив по селах, містах та містечках зі своєю бандурою. Наприкінці вересня 1943 року проти з’єднання «УПА-Південь» німці кинули цілу армію. У ніч з 10 на 11 вересня біля села Попівці Тернопільської області в бою між УПА та гестапо Місевич був важко поранений та щоб не дістатися живим в руки ворога, підтяв собі горло бритвою, яку завжди носив з собою. Нині ім'я Костя Місевича носить Школа кобзарського мистецтва у Нью-Йорку.

17 листопада 2015 року на Сході України у ході проведення антитерористичної операції загинув Юрій Солтис з села Зяньківці, Деражнянського району. Військовий служив у 40-й окремій артилерійській бригаді. Загинув в районі села Тополине, Володарського району на Донеччині.

Минулого року 17 листопада У Хмельницькому урочисто відкрили стелу з брендом міста. Розташували її на «Острові кохання», що на річці Південний Буг. Окрім бренду, який в вечірній час матиме підсвітку, з’явився і новий напис: «Хмельницький 1431». Ці цифри означають дату першої писемної згадки про місто. Раніше ж на цьому місці щороку писали кількість років від дня писемної згадки. 

Підписатися на канал "Є" в Youtube

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую