ye-logo.v1.2
8 Грудня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 23 листопада

Юна МІТРАШКО Історія 438
Могили військовополонених німців, румун та угорців, що загинули у «Грос-лазарет №301»
Могили військовополонених німців, румун та угорців, що загинули у «Грос-лазарет №301». Фото: jewishkrasilov.org.ua

Події які увійшли в історію краю.

У1589 році цього дня Кам’янець-Подільський відвідав (13 листопада за старим стилем) Константинопольський патріарх Єремія II Транос. Він повертався з Москви до Константинополя. У Кам’янці-Подільському патріарх докінчив розпочатий у Тернополі суд над Львівським, Галицьким і Кам’янець-Подільським єпископом Гедеоном Балабаном. Загалом він протягом 1586–1589 років двічі відвідав Україну. У листопаді 1586 року брав участь в Тернопільсько-Кам'янецькому соборі.

23 листопада 1943 року через підкоп з славутського концтабору «Грос-лазарет №301» зуміло втекти 15 чоловік. Роботи по прокладанню тунелю з підвалу другого блоку розпочали на початку травня 1943 року. Лаз, розміром метр на метр вирізали у підлозі, підкоп був довжиною біля 100 метрів, висотою 70 см, шириною 60 см на глибині 2 – 2,5 метри. Для робіт полонені мали 4 малі саперні лопати та ломи виготовлених із ліжок. Працювали в підкопі у дві-три зміни, по 5 чоловік в кожній. Вирватися з полону і воювати з фашистами, голод, знущання, постійна загроза смерті спонукали полонених до індивідуальних та групових втеч з табору. Вони знаходили притулок у місцевих жителів Славути та навколишніх сіл. За неповними даними, за час існування концтабору втекло більш як дві тисячі полонених. Більшість з них стала бійцями першого партизанського загону на Славутчині. Окрім цього, у «Грослазареті», таємно від німецької адміністрації, підпільники вели облік померлих полонених. Завдяки цій роботі на сьогодні відомо близько 20 тисяч прізвищ загиблих. За даними із сторінок газети: «Правда» з «Повідомлення Надзвичайної Державної Комісії» від серпня 1944 року, адміністрація, німецькі лікарі та охорона «Грослазарету» створювали нестерпні умови проживання. Зокрема, проводили злочинні досліди на людях, випробовуючи на них вакцини тифу, холери, туберкульозу та інших хвороб. В таборі був створений спеціальний режим голоду, а скупчення в одному місці великої кількості людей (близько 2 тисяч в одному блоку, а всього їх було - 9) призводило до антисанітарії, яка сприяла новим захворюванням та поширенню епідемій. А хворих, поранених і вкрай виснажених людей примушували до тяжкої праці.
Сьогодні неподалік старих будівель колишнього концтабору розміщені могили військовополонених німців, румун та угорців, які були поховані тут вже після закінчення війни (близько 900 чоловік).

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую