ye-logo.v1.2

В Кам’янці-Подільському оцифрували колекцію кіноплівок з археологічних розкопок минулого століття

Історія 4794
Зйомки повсякденного життя дослідників-археологів велися, починаючи з часу створення експедиції, – з 1963 року
Зйомки повсякденного життя дослідників-археологів велися, починаючи з часу створення експедиції, – з 1963 року. Фото: meridian.kpnu.edu.ua

Унікальна колекція зберігалася в архіві національного університету.

В Кам’янець-Подільському національному університеті  імені Івана Огієнка оцифрували колекцію кіноплівок 60-80 років минулого століття, на який відзняті дослідження археологічних експедицій. Як зазначає Євгеній Левінзон, студент IV курсу історичного факультету, на кіноплівках - унікальні кадри роботи не одного покоління студентів і викладачів.

«Такі зйомки повсякденного життя дослідників-археологів велися, починаючи з часу створення експедиції, – з 1963 року. Зокрема, на цих плівках зафіксовані розкопки черняхівського могильника та ідола в селі Чеснівський-Раковець (1963 рік), палацу в селі Бакота і, власне, саме село, яке нині затоплене водами Дністровського водосховища (1963 рік), дослідження Бакотського скельно-печерного монастиря, розкопки поблизу сіл Рудківці, Бернашівка, Дорогоща, Буша…», - розповідає Євгеній.

Саме тому, щоб зберегти ці унікальні кадри, архів вирішили оцифрувати та перенести на електронні носії. Ідея належить Анатолію Гуцалу, доценту кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правознавчих дисциплін, який нині є керівником археологічної експедиції університету. До її реалізації долучився Віталій Гуцал, завідувач Науково-дослідної лабораторії археології, де власне й зберігаються ці кіноплівки, та студенти історичного факультету.

«Оцифрувати архів було дуже важливо. Така колекція могла б стати надбанням наукової спільноти та громадськості. Адже нині вже навіть проблематично знайти техніку, на якій можна відтворити ці зйомки, - розповідає Євгеній Левінзон. - Ми спочатку намагалися зробити це власними силами. Пішли найелементарнішим шляхом: виводили картинку через кінопроектор на стіну і перезнімали відеокамерою. Але якість, звісно ж, дуже погана. Тому й заручилися підтримкою професіоналів».

Оцифровувати відзнятий архів археологічної експедиції погодився безкоштовно «Центр міської історії Центрально-Східної Європи, приватна фундація доктора Гаральда Біндера».

«В цьому посприяв випускник нашого університету Олександр Папевський. Тож колекцію з 14 кіноплівок було передано на опрацювання», - зазначає Євгеній Левінзон.

Наразі роботи уже завершені. Плівки оцифрували та передали їх назад до фондів Науково-дослідної лабораторії археології. Найближчим часом ці унікальні зйомки зможе побачити кожен, хто цікавиться історією рідного краю. Вони будуть доступними не лише для потреб університету, а й для широкого загалу.

Коментарі:

Адміністратор 29.02.2020 20:02

Обов'язково додамо посилання, щойно їх опублікують на сайті університету.

29.02.2020 16:39

Автор статьї напишіть ,де і коли можна буде подивитись.,дякую

29.02.2020 16:38

Супер

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую