ye-logo.v1.2

20 січня: історія, події, факти

Історія 1183
20 січня 2015 року упала вежа Донецького аеропорту...
20 січня 2015 року упала вежа Донецького аеропорту.... Фото: maidantranslations.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

20 січня – День автономної республіки Крим. Цього дня в 1991 році більшість кримчан на загальнокримському референдумі висловилися за відновлення Кримської автономії, що визначило статус Криму в складі України.

На початку 2014-го року, через окупацію Російською Федерацією і її агресивні дії щодо України, кримська територія була окупована, а кримське суспільство позбавлене привілеїв української автономії. Наразі питання повернення Криму і досі не вирішене, а за діючими міжнародними протоколами Крим - є територією України.

А ще в цей день вшановують пам'ять полеглих захисників Донецького аеропорту – легендарних кіборгів, які стали символом незламності та бойового духу українського війська у російсько-українській війні. Бої за Донецький аеропорт тривали з вересня 2014 року до 22 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших у війні на сході України.

У боях за Донецький аеропорт загинуло дев’ять військовослужбовців з Хмельниччини. Шестеро з них полягли саме 20 січня 2015 року.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1558 рік - війська герцога Франсуа де Гіза відвоювали у англійців порт Кале. Ц була остання територія Англії в континентальній Європі.

1633 рік - 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.

1661 рік - Король Ян II Казимир підписав диплом, який надавав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету» з правом викладання всіх тодішніх університетських дисциплін, присудження вчених ступенів бакалавра, ліценціата, магістра і доктора. Нині — це Львівський університет імені Івана Франка.

2009 рік - у Вашингтоні пройшла інавгурація 44-го президента США Барака Обами. Він став першим темношкірим президентом країни.

Цього дня народилися:

1775 рік - Андре Марі Ампер, французький фізик, математик і природодослідник.

1920 рік - Федеріко Фелліні, італійський режисер, сценарист, лауреат премії «Оскар».

1897 рік - Євген Маланюк, український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР.

Цей день в історії Хмельниччини

20 січня 2015 року останній раз виходив на зв’язок 41-річний Іван Зубков із позивним «Краб». Тоді військовий повідомив, що лежить під завалами донецького аеропорту. Тіло Івана Зубкова ідентифікували за результатами тесту ДНК. Поховали старшого лейтенанта лише 30 квітня у рідній Деражні. Чоловік служив у 81-ій окремій аеромобільній бригаді (90-й окремий аеромобільний батальйон). Залишилися у «кіборга» батьки, дружина та дві доньки. Пізніше Кіборгу із Деражнянщини посмертно присвоїли звання Героя України.

Івану Зубкову посмертно присвоїли звання Народного Героя України. Фото: wikivisually.com

20 січня 2015 року загинув 48-річний кам’янчанин Валерій Лізвінський, який перебував на території донецького аеропорту. Зв'язок обірвався з бійцем 16 січня. Після вибуху і завалів у новому терміналі аеропорту доля Валерія була невідома. Лише через місяць тіло воїна вдалося доставити додому. Попрощалися із Валерієм Лізвінським - помічником командира аеромобільно-десантного батальйону з оперативного забезпечення 80-ї аеромобільної бригади, у рідному Кам’янці-Подільському 22 лютого.

Того ж року 20 січня внаслідок обстрілу колони бригади на ВПС Донецького аеропорту, рятуючи підлеглих, загинув командир роти 95-ої окремої аеромобільної бригади Володимир Марковський. 26-річний командир разом з іншими бійцями евакуйовував поранених до іншої машини, коли раптом поруч впав ворожий і смертельний снаряд. Поховали «кіборга» у рідному селі Улашанівка Славутського району.

У боях за Донецький аеропорт 20 січня загинув солдат Руслан Присяжнюк, який родом із села Буцні Летичівського району. Коли він востаннє говорив із дружиною, перебуваючи на летовищі, казав, що отримав поранення. Поховали "кіборга" 26 лютого у селі Пашківка Макарівського району, що на Київщині, де він проживав із дружиною та сином.

У зоні АТО на Донеччині 20 січня загинув рядовий з 95-ї аеромобільної бригади 40-річний Віталій Ремішевський із села Голосків Кам’янець-Подільського району. Військовий та ще декілька його побратимів їхали на підмогу в термінал Донецького аеропорту, але поблизу села Піски його тактична група потрапила під обстріли бойовиків. В автомобіль нашого земляка влетів снаряд.

20 січня 2015 року у бою з російськими збройними формуваннями в районі аеропорту Донецька загинув уродженець села Нижнє Деражнянського району Василь Григор’єв. Боєць помер від больового шоку. Лише за місяць знайшов спочинок у рідній землі. У бійця залишились дружина та три доньки. До Хмельницького військкомату батько трьох дітей Василь Григор’єв прийшов добровольцем. Служив у 90-му окремому аеромобільному батальйоні 95-ої окремої аеромобільної бригади.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую