ye-logo.v1.2

4 лютого: історія, події та факти

Історія 551
Цього дня 1977 року видано наказ про початок будівництва Хмельницької АЕС
Цього дня 1977 року видано наказ про початок будівництва Хмельницької АЕС. Фото: ХАЕС

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Щороку четвертого лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. Таким чином у світі намагаються підвищити обізнаність про рак, як про одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації.

За даними ВООЗ, існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла. Привертаючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання. Міжнародний день захисту від раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед світом в боротьбі з онкологічними захворюваннями, що притаманні як розвиненим країнам, так і країнам з нестабільною економікою.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1824 - у Бостоні винахідник і бізнесмен Дж. Гудріч представив публіці перші гумові калоші.
  • 1885 - в Айові (США) доктор Вільям Грант провів першу у світі успішну операцію з видалення аппендикса.
  • 1944 - американські вчені довели, що носієм спадкової інформації є дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК). Відповідна стаття про відкриття Освальда Ейвері та його співробітників Коліна Маклауда й Макліна Макарті з Рокфеллерівського інституту медичних досліджень вийшла у "Journal of Experimental Medicine".
  • 1985 - резолюція ООН про заборону тортур.
  • 2004 - запущено інтернет-мережу «Facebook». Почав роботу сервіс «Thefacebook», створений студентом Гарвардського університету Марком Цукербергом з трьома своїми приятелями. Через рік він змінив назву на Facebook і сьогодні є найбільшою соціальною мережею світу.

Цього дня народилися 

1746 року народився Тадеуш Костюшко, польський і білоруський військовий та політичний діяч, учасник війни за незалежність США, організатор антиросійського повстання у Польщі 1794 року, національний герой Польщі.

Відомий Тадеуш і на теренах Хмельниччини. Свого часу близько року він проживав у Меджибожі, а по сусідству із його будинком тимчасово жила родина Жидачівського каштеляна Юзефа Журовського. Тадеуш Костюшко закохався у дочку Юзефа — 19-річну Теклю. Проте коли військовий прийшов просити руки дівчини, батько йому відмовив, мовляв Костюшко немає стільки доходів. У пам'ять про цю закохану пару залишилися руїни костелу Святої Трійці. Саме там закохані зустрічалися щонеділі на месі.

1880 року народився Климент Квітка, український музикознавець-фольклорист. Чоловік Лесі Українки. В'язень концтаборів. Упродовж усього життя він зібрав понад 6000 українських та кілька сот білоруських, румунських, молдавських, російських, грецьких пісень та інструментальної музики. Чимало записав їх з голосу Лесі Українки та Івана Франка. Вершиною етнографічного шляху К.Квітки є збірник «Українські народні мелодії» (1922), де вміщено 743 пісенних зразки українських пісень.

1906 року народився Клайд Томбо, американський астроном, який відкрив у 1930 році Плутон, дев'яту планету Сонячної системи.

Цей день в історії Хмельниччини

4 лютого 1919 року в селі Шумівці Летичівського повіту (нині село Хмельницького району) відкрився перший осередок «Просвіти». Ініціаторами заснування культурно-освітнього осередку стали представників місцевого духовенства. До нього відразу записалося 23 члени, а до осені кількість просвітян збільшилася до 32.

4 лютого 1977 року Міністерством енергетики і електрифікації СРСР видано Наказ "Про початок робіт по будівництву Хмельницької АЕС". Цей документ і став початком процесу широкомасштабного будівництва. 8 лютого 1978 року ще одним наказам було утворено Управління будівництва Хмельницької атомної електростанції, яке і до сьогодні залишається головною будівельною організацією в місті. Будівництво міста розпочалось в 1977 році. А перші будівельні роботи на головному майданчику майбутньої АЕС розпочались у 1981 році. В 1979 році на новобудову прибули перші польські будівельники, які, поряд із радянськими, працювали тут до 1990 року.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую