ye-logo.v1.2

9 лютого: історія, події та факти

Історія 481
Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті
Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 9 лютого, відзначають Міжнародний День стоматолога. Відомо, що стародавні «стоматологи» використовували прототип першої бормашини ще 9 тисяч років тому. Таке несподіване відкриття зробили вчені з США та Франції. Дослідивши знайдені в пакистанській провінції Белуджістан останки людей, що жили 7 - 5,5 тисяч років до нашої ери, вони виявили в деяких зубах зроблені за життя майже ідеальні отвори діаметром 1-3 міліметри і завглибшки до 3,5 міліметрів.

Про мистецтво древніх «стоматологів» свідчить і той факт, що в деяких випадках просвердлені важкодоступні корінні зуби, причому, один з отворів знаходився з внутрішньої сторони щелепи.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1900 рік - Американець Дуайт Девіс виступив з ініціативою проведення міжнародних командних змагань з тенісу. Його виклик прийняла команда британських тенісистів, з якою у серпні збірна студентів Гарварда провела перший міжнародний турнір, що згодом став традиційним і сьогодні носить ім'я його ініціатора - Кубок Девіса.

• 1964 рік – Гурт «Бітлз» вперше з'явився на екрані телебачення - їх виступ у програмі дивилось більше 70 мільйонів глядачів.

• 1969 рік - Відбувся перший офіційний політ широкофюзеляжного пасажирського літака «Боїнг-747» (США). До припинення їх виробництва у 1984 році було збудовано 1832 таких літаків.

Цього дня народилися

• 1846 рік - Вільгельм Майбах, німецький інженер та підприємець, конструктор першого «Мерседеса». Засновник фірми Maybach.

• 1848 рік - Петро Хмельовський. Народився в селі Завадинці Городоцького району. Польський письменник, критик та історик літератури Петро Хмельовський. Походить він з родини поміщика. Вищу освіту здобув у Варшавському університеті, а пізніше там працював. Крім того, він викладав й у Львівському університеті. За статті патріотичного спрямування Петро Хмельовський неодноразово затримувався царською владою та ув’язнювався. У своїй науковій діяльності найбільше уваги присвячував польській літературі періодів романтизму та позитивізму.

Петро Хмельовський народився у селі Завадинці Городоцького району. Фото: mbc.cyfrowemazowsze.pl

Петро Хмельовський помер у Львові в 56-річному віці 22 квітня 1904 року. Там він похований на Личаківському цвинтарі.

• 1884 рік - Матвій Григор'єв (Ничипір Серветник), український військовий діяч, полковник Армії Української Держави (1918), Головний Отаман повстанських військ Херсонщини, Запоріжжя і Таврії (1919), керівник антирадянського повстання на Півдні України (1919).

Цей день в історії Хмельниччини

На Хмельниччину цей день приніс втрати на сході України – під Дебальцевим загинув екіпаж хмельницької автомобільної санітарної роти. Серед загиблих - Михайло Балюк з села Микулин Полонського району та Анатолій Суліма родом з Хмельницького. Вони були разом в одному екіпажі швидкої.

Відомо, що та автомобіль військових обстріляла ворожа диверсійно-розвідувальна група, коли він вивозив поранених із Дебальцевого.

У 2020 році сайт «Є» в цей день писав про замкову церкву в Старокостянтинові, зведену в XVI столітті князем Костянтином Острозьким. Донині вона збереглася практично у первозданному вигляді: кам’яна, невеличка, у незвичному романсько-готичному стилі, з унікальними рослинно-орнаментальними розписами. Частково відкриті у 90-х роках минулого століття фрески поки до кінця не вивчені, а розписи потребують реставрації.

Нині храм – діючий, і є пам’яткою, занесеною до Державного реєстру національного культурного надбання, тож громада сподівається, що колись тут таки відновлять реставраційні роботи, і унікальними фресками зможе милуватися кожен, хто переступить поріг храму.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую