ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

10 лютого: історія, події та факти

Історія 956
Фрагмент документа, у якому згадуються Плоскирівці - нині Хмельницький
Фрагмент документа, у якому згадуються Плоскирівці - нині Хмельницький. Фото: mimh.org.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогоднішнім днем датується перша письмова згадка про нинішній обласний центр Хмельницький, який походить від невеличкого поселення Плоскирівці. Ця згадка відносяться до першої половини XV століття та пов’язана з правлінням польського короля Владислава ІІ Ягайла.

Серед населених пунктів, які згадуються у документах, історики знайшли поселення назвою Ploskir о wcze (Плоскирівці) та відповідний до цього запис: 10 лютого 1431 року у місті Сопоті король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння «селами Голисин (нині село Олешин Хмельницького району) та Плоскирівці на річці Південний Буг у Летичівському повіті Подільської землі.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1763 рік - В Парижі підписано мирну угоду між Францією та Іспанією з одного боку і Великобританією та Португалією з іншого, яка поряд із Губерсбурзьким миром, підписаним 15 лютого Прусією, Австрією і Саксонією, знаменувала завершення Семилітньої війни 1756-63 років і констатувала перетворення Великої Британії в найбільшу в світі колоніальну державу. Семилітня війна забрала життя півтора мільйонів чоловік.

• 1980 рік - На Міжнародному іграшковому ярмарку в Нью-Йорку представлена механічна тривимірна головоломка «Кубик Рубіка», яка протягом 1980-х років стала найпопулярнішою головоломкою у світі і залишається такою до сьогодні.

• 1995 рік - під час випробувального польоту біля Києва зазнав катастрофи дослідний літак Ан-70, який не мав аналогів у світі.

Цього дня народилися

• 1773 рік - Василь Каразін, український вчений, винахідник, громадський діяч; засновник першого у східній Україні Харківського університету (1805 рік).

• 1895 рік - Василь Вишиваний, український військовий діяч, політик, австрійський ерцгерцог династії Габсбургів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців.

• 1907 рік - Василь Ремесло, український селекціонер, який вивів ряд урожайних сортів пшениці.


Цей день в історії Хмельниччини

У 1981 році о 18:25 на перегоні між Судилковом та Шепетівкою сталася залізнична аварія. Як повідомляє видання «Шепетівський вісник», з рейок зійшло п’ять цистерн з авіаційним паливом марки ТС-1. Дві з них перекинулися і загорілися, а інші три - перекрили сусідню колію. Загалом потяг складався з понад 60-и вагонів. 32-а з них доправили на станцію Шепетівка, 24 - на станцію Судилків. Під час аварії було пошкоджено 150 метрів колій. Рух потягів не припинявся, адже їх пустили обвідною гілкою.

10 лютого 2015 року під час ворожого обстрілу в Краматорську загинув сержант Сергій Шмерецький, який родом зі Старокостянтинова. Народився ж він 16 лютого 1974 року. Воїн був кадровим військовим і служив на посаді старшого механіка-водія у 383-му окремому полку дистанційно керованих літальних апаратів. Сергій Шмерецький нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Сергій Шмерецький нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно). Фото: memorybook.org.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую