ye-logo.v1.2

13 лютого: історія, події та факти

Історія 583
Проскурів. Листівка поч. ХХ століття
Проскурів. Листівка поч. ХХ століття. Фото: istpravda.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Як повідомяють у Центру громадського здоров’я, 13 лютого у світі відзначають Міжнародний день презерватива (International Condom Day). Це - неформальне свято напередодні Дня закоханих.

За твердженнями істориків, презервативами користувалися ще в Древньому Єгипті і Стародавньому Римі.

Найдавнішим свідченням про існування презерватива є його зображення в одній французькій печері, зроблене 12 000–15 000 років тому.

У 1920 році було винайдено латекс. Презервативи почали виробляти з нього. У 1981 році газета New York Times вперше опублікувала статтю про синдром набутого імунодефіциту (СНІД), а у 1982 році було висловлено припущення, що СНІД передається статевим шляхом. У відповідь на це тогочасний генеральний хірург США підтримав програми з пропаганди презервативів. У ЗМІ розгорнули масштабні рекламні кампанії, що пропагували презервативи як спосіб боротьби зі СНІДом. Їх почали продавати у локальних магазинах, супермаркетах і роздрібних мережах.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1633 рік - Італійський астроном, фізик і філософ Галілео Галілей, звинувачений у єресі, прибув до Рима на судове засідання. У квітні він постав перед судом інквізиції і був змушений визнати себе винним в обмін на легше покарання. За наполяганням Папи Урбана VIII Галілей решту життя провів під домашнім арештом у своєму домі поблизу Флоренції.

• 1895 рік - Французькі винахідники Луї та Огюст Люм'єр запатентували "кінематограф", пристрій, що суміщав у собі функції кінокамери і проектора. Восени цього ж року вони провели з його допомогою перший публічний кіносеанс.

Цього дня народилися

• 1904 рік - Данило Павлович Скоропадський, український політичний і громадський діяч, син Гетьмана Павла Скоропадського; почесний голова Союзу Українців у Великобританії.

• 1909 рік - Віктор Михайлович Іванов, український кінорежисер («За двома зайцями», «Ключі від неба»), сценарист, письменник.

Цей день в історії Хмельниччини 13 лютого

13 лютого 1919 року до Проскурова прибула «трійка» губкому і губревкому, а наступного дня відбулася таємна політична нарада. Секретар Подільському губкому Снегов повідомив присутніх про рішення підняти у місті повстання проти Директорії. Йому заперечив керівник місцевої організації об’єднаних соціалістів Крупник, який наголосив, що подібні повстання в інших містах України призвели до великих жертв серед єврейської бідноти. Проте керівники єврейських ліворадикальних організацій (Геліптерман, Шварцман, Глузман) висловились за збройний виступ проти української влади.

Повстання почалося під ранок 15 лютого. Спочатку план втілювався в життя: було захоплено центр міста, заарештовано представників влади. Несподівано для повсталих вірні Директорії війська розпочали наступ. Повстанці засіли на дахах будинків, обстрілювали наступаючих, завдаючи їм втрат. Тоді військовики застосували гармати. З цього часу повстання пішло на спад. Ревком, усвідомлюючи поразку, покинув місто. Поразка повстання спричинила жахливий єврейський погром.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую