ye-logo.v1.2

27 березня: історія, події та факти

Історія 1591
Відправлення першого літака «Hansa-Brandenburg C.1» маршрутом Відень-Київ
Відправлення першого літака «Hansa-Brandenburg C.1» маршрутом Відень-Київ. Фото: proskuriv.khm.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

27 березня - Міжнародний день театру, який був встановлений у 1961 році IX конгрессом Міжнародного інституту театру. Діяльність організації, згідно з її уставом, повинна бути спрямована на «укріплення миру і дружби між народами, на розширення творчого співробітництва всіх діячів світу». Це не просто професійне свято митців сцени, це свято мільйонів глядачів.

27 березня 1918 року вийшов циркуляр австрійського уряду про заснування регулярної поштової авіалінії з Відня до Києва, проміжним пунктом якої був Проскурів. Про це пише Сергій Єсюнін у статті «Перша у світі міжнародна авіапоштова лінія: основний пункт - Проскурів».

Згідно з нею, австрійський уряд швидко розв’язав усі організаційні питання, визначив літаки та пілотів для перевезень, встановив оплата поштових послуг і розробив графік рейсів. А ось урочисте першої у світі регулярної міжнародної поштової авіалінії відбулось 31 березня 1918 року на віденському аеродромі Асперн. Вона мала протяжність майже 1 200 кілометрів і пролягали через Відень, Краків, Львів, Проскурів і Київ. Кожен з відрізків маршруту обслуговувала окрема машина, тому на аеродромі в Проскурові постійно перебував готовий до вильоту літак. Усього на лінії працювали 14 пілотів та 22 літаки: кілька «Oeffag C.2» та «Knoller-Albatros B.1», але найбільше «Hansa-Brandenburg C.1».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1664 рік - Поблизу села Вільховець (Київщина) козаками гетьмана Павла Тетері страчений український військовий, політичний і державний діяч гетьман Іван Виговський.
• 1860 рік - Житель Нью-Йорка Майкл Бірн запатентував «відкривачку зі свердликом і Т-подібною ручкою» — штопор.
• 1914 рік - У Києві на біплані «С-6» Ігору Сікорському вдалось встановити світові рекорди швидкості: з двома пасажирами на борту — 111 км/год, з п'ятьма — 106 км/год.
• 1968 рік - Під час учбово-тренувального польоту в авіакатастрофі загинув перший космонавт світу Юрій Гагарін.

Цього дня народилися

• 1845 рік - Вільгельм Конрад Рентген, німецький фізик-експериментатор, першовідкривач X-променів, названих його іменем, дослідник п'єзоелектричних, піроелектричних і магнітних властивостей кристалів; перший лауреат Нобелівської премії з фізики (1901).
• 1912 рік - Олекса Миколайович Гірник, український дисидент, політв’язень, Герой України (2007).

Цей день в історії Хмельниччини

27 березня 1793 після другого поділу Польщі Поділля увійшло в склад Російської імперії. Тоді Росія приєднала до себе ще землі Білорусі, Східну Волинь, Брацлавщину та Київщину. Натомість Галичина з центром у Львові, Закарпаття та Буковина перебували під керівництвом Австро-Угорської імперії.

Цього ж дня у 1805 році граф Антоній Грохольський, дідич села Терешки (нині Красилівського району - авт.) оприлюднив «Статут для хліборобів». Прикладом для нього стали миньковецькі «Закони землеробів». Їх же у власній друкарні опублікував окремою брошурою поміщик Ігнатій Мархоцький та розіслав всім землевласникам Поділля, а також знайомим з інших губерній.

Текст «Статуту для хліборобів» Антонія Грохольського не зберігся. Проте з праць істориків відомо, що цей документ складався із дев’яти розділів і містив умови та етапи звільнення селян від кріпацтва. На випробовування дії статуту відводилося три роки. Та доля внесла свої корективи: у 1808 році Антоній Грохольський помер і його реформаторські ідеї залишились нереалізованими.

27 березня 2020 року у Хмельницькому було виявлено першого інфікованого Covid-19. Це був перший підтверджений лабораторно випадок коронавірусу в області. Пацієнтка - жінка з Хмельницького, що повернулася з-за кордону.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую