ye-logo.v1.2

31 березня: історія, події та факти

Історія 2086
Михайло Грушевський на військовому параді у Києві взимку 1917 року
Михайло Грушевський на військовому параді у Києві взимку 1917 року. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

31 березня 1944 року Дунаївці були звільнені від нацистської окупації. Того дня радянське інформаційне бюро повідомило: «Війська 1-го Українського фронту продовжували успішний наступ. Запеклі бої відбувалися на підступах до районного центру Кам’янець-Подільської області міста Дунаївці. Німці намагаються великою ціною затримати у своїх руках опорний пункт і важливий вузол шосейних шляхів, який давав їм можливість маневрувати своїми силами. Радянські війська зламали опір противника і рішучим ударом вибили німців з міста Дунаївці».

Крім того, цього дня від нацистів також були визволені села Калиня, Княжпіль, Вихватнівці, Кульчіївці, Фурманівка, Китайгород, Рогізна, Калачківці, Демшин, Супрунківці, Безнісківці (нині Абрикосівка).

Коли ж тривали бої за визволення Кам’янець-Подільського району, поблизу села Гаврилівці героїчно загинув, врізавшись у скупчення німецьких військ, екіпаж літака Пе-2 у складі льотчика Івана Степановича Кудашкіна, штурмана Олександра Васильовича Чернова і стрільця-радиста Петра Олександровича Уханова. У липні 1980 року в Гаврилівцях відкрито пам’ятник героям-льотчикам.

Радянські й американські льотчики біля літака Пе-2 на авіабазі в Полтаві, 1944 рік. Фото: uk.wikipedia.org

Радянські й американські льотчики біля літака Пе-2 на авіабазі в Полтаві, 1944 рік. Фото: uk.wikipedia.org

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1889 рік — Офіційне відкриття Ейфелевої башти. Її до тогорічної Всесвітньої виставки сконструював французький архітектор та інженер Гюстав Ейфель і назвав її «300-метровою вежею». Лише пізніше її назвали іменем творця.

1929 рік — Українська Академія наук прийняла новий «скрипниківський» або ж «харківський» правопис, яким досі послуговується частина української діаспори. Деякі з його положень були повернені у нинішню редакцію «Українського правопису», яку ухвалили 22 травня 2019 року.

2019 рік — Відбувся перший тур виборів президента України. За його результатом до другого туру потрапили Володимир Зеленський і тодішній очільник держави Петро Порошенко. Наприклад, на Хмельниччині тодішні вибори розпочалися спокійно. Впродовж дня найпоширенішими порушеннями виборчого процесу стали пошкодження бюлетенів і незаконна агітація. Пізніше стало відомо, що у першому турі президентських перегонів Володимир Зеленський переміг в усіх округах Хмельницької області.

Цього дня народилися

1596 рік — Рене Декарт, французький, філософ, математик, фізик, основоположник аналітичної геометрії.

1685 рік — Йоганн Себастьян Бах, німецький композитор.

1869 рік — Микола Бокаріус, український вчений, один із засновників судової медицини.

1873 рік — Микола Міхновський, український політичний і громадський діяч, адвокат, публіцист, перший ідеолог українського націоналізму.

1889 рік — Борис Герасимович, український астрофізик, жертва сталінського терору.

1926 рік — Джон Фаулз, англійський письменник, автор романів «Волхв», «Колекціонер», «Жінка французького лейтенанта».

Цей день в історії Хмельниччини

На початку лютого 1919 після взяття Києва більшовиками до Кам’янця-Подільського Михайло Грушевський. Тут він працював і видавав часопис «Життя Поділля». Після майже двомісячного перебування у Кам’янці-Подільському 31 березня 1919 року Михайло Грушевський виїхав із міста.

Як свідчать джерела, з Кам’янця-Подільського він вирушив до Станіслава (нині Івано-Франківськ), який на той час був столицею Західної Області Української Народної Республіки. Тоді ж Михайло Грушевський завершив написання підручника під назвою «Історія України для програм вищих початкових шкіл і старших класів шкіл середніх», опублікований у 1919 році.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую