ye-logo.v1.2

8 квітня: історія, події та факти

Історія 1934
Вишукана повнокольорова листівка магазину Петра Макарова «Проскурів, Подільської губернії, Олександрівська вулиця»
Вишукана повнокольорова листівка магазину Петра Макарова «Проскурів, Подільської губернії, Олександрівська вулиця». Фото: wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Восьме квітня 1908 року можна вважати днем початку друку листівок у Проскурові. З історичних джерел відомо, що саме тоді селянин Петро Макаров отримав свідоцтво на право книжкової торгівлі у Проскурові. В період з 1911 по 1917 роки є згадки про сім листівок, виданих цим книжковим магазином Петра Макарова. Особливу увагу привертає поштова картка із багатокольоровим зображенням вулиці Олександрівської (нині Проскурівська), яку Макаров надрукував на шведській фірмі Гранберга в Стокгольмі. Для провінційного Проскурова видати листівку за кордоном було розкішшю.

Читайте також: Як Хмельницький, якого не помічаємо, оживає на листівках хмельничанки.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1766 - у США запатентована пожежна драбина.
  • 1847 - за приналежність до Кирило-Мефодієвського братства у Києві заарештовано поета Тараса Шевченка та історика Миколу Костомарова.
  • 1930 - на екрани СРСР вийшов кінофільм Олександра Довженка «Земля» з першою в радянському художньому кінематографі сценою «ню». Зіграти еротичну сцену Довженко довірив своїй дружині Юлії Солнцевій. У 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі (Бельгія) в результаті опитування, проведеного Бельгійською синематикою серед 117 критиків і кінознавців з 26 країн світу, фільм було названо у числі 12 найкращих картин усіх часів і народів.
  • 1990 - над Івано-Франківською міською радою вперше за радянський період піднято український національний прапор.

Цього дня народилися

  • 1874 - народився Михайло Коссак, український композитор, диригент, музикознавець, музичний педагог.
  • 1882 - народився Дмитро Дорошенко, український політичний діяч, історик, публіцист, літературознавець.
  • 1949 - народився Василь Овсієнко, український громадський діяч, політик, публіцист, дисидент і політв'язень радянських часів.

Цей день в історії Хмельниччини

В історичних документах у цей день згадується про село Вихватнівці. Воно належало до другого благочинного округу Ушицького повіту Подільської губернії. З документів відомо що тут у 1839 році 8 квітня в селі згоріла старовинна дерев’яна церква через те, що в ній залишилася непогашена свіча. Замість неї у 1842 році побудували нову дерев’яну церкву на честь Покрови Богородиці. У серпні 1959 року Вихватновецьку та Китайгородську сільські ради об'єднали в Китайгородську з центром у Китайгороді.

8 квітня 2003 pоку в Кам’янці-Подільському міськрада надала музичній школі ім'я її засновника - скрипаля, деригента та композитора Тадея Ганіцького, який заснував її ще в 1903 році. Народився він в сімї польських поміщіків на Поділлі. З п'яти років грав на фортепіано, з восьми на скрипці. В 1872 році закінчив Віденську консерваторію, 1876 році Берлінську академію музики. З 1877 по 1903 активно концертував як скрипаль віртуоз та займався педагогічною діяльністю.В 1903 році приїздить до Кам'янця-Подільського і вирішує відкрити музичну школу. Діяльність школи мала демократичний характер. Найбідніші учні з добрими музичними здібностями тут навчалися безкоштовно.

8 квітня 1997 року Кам’янець-Подільський національний університет (тоді інститут) отримав найвищий четвертий рівень акредитації. Це стало підставою для реорганізації закладу в університет. А згодом, за пропозицією Міністерства освіти України, на базі інституту створено Кам’янець-Подільський державний педагогічний університет.

У 2014 році цього дня в Хмельницькому байкери відкрили сезон патріотичним велопарадом. Аби висловити підтримку соборності України, на 15-ти кілометровий міський пробіг під назвою «Велорух об’єднує країну» зібрались рекордні майже три сотні велосипедистів з Хмельницького та гостей із Кам’янця-Подільського й Городка.

У 2019 році 8 квітня сайт «Є» писав про те, що президент відзначив державною нагородою полоненого шепетівчанина Сергія Цибізова, який тоді утримувався Російською Федерацією. Його було нагороджено медаллю «За військову службу Україні». Сергія утримували в полоні з 25 листопада 2018 року, коли російські прикордонники захопили три українські військові судна, які проходили Керченську протоку, прямуючи з Одеси в Маріуполь. На кораблях перебували 24 військовослужбовців. Серед них і моряк з Шепетівки Сергій Цибізов. Він утримувався в полоні до 7 вересня 2019 року.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую