ye-logo.v1.2

15 квітня: історія, події та факти

Історія 1825
Пивзавод Леона Кляве у Проскурові
Пивзавод Леона Кляве у Проскурові. Фото: khm.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 15 квітня, весь світ відзначає Міжнародний день культури. «Культура» в перекладі з санскритської дослівно означає «шанування світла», що виражає прагнення до пізнання прекрасного, ідеалу і самовдосконаленню. Вивчати культуру, пам'ятати про неї і оберігати її необхідно постійно.

Міжнародний день культури (World Day of Culture) було засновано на честь прийняття 15 квітня 1935 року міжнародного договору «Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам'яток», який став відомий в міжнародно-правовій практиці як Пакт Реріха.

А ще 15 квітня 1899 року почалась історія хмельницького пивзаводу, про що пише історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у статті «До історії Хмельницького пивоваріння: промисловець Леон Кляве».

Цього дня, сплативши у міську скарбницю дев’ять тисяч рублів, Леон Кляве отримав право на користування п’ятьма десятинами землі у Проскурові на Новому плані вздовж Летичівської дороги (нині вулиця Чорновола — авт.) навпроти залізничного вокзалу. На цій ділянці він одразу ж розпочав будівництво пивоварного заводу. І вже наприкінці 1901 року Проскурівський пивоварний завод випустив першу продукцію.

Таке ставлення до роботи надало Леону Кляве величезного авторитету в Проскуровi. У 1907 році виробничі потужності заводу склали 148 тисяч літрів пива. На початку 1920-х років після приходу на Поділля радянської влади броварню націоналізували.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1558 рік - померла Роксолана (Гюррем Хасекі Султан, Анастасія Лісовська), дружина султана Сулеймана I Пишного, матір султана Селіма II. За однією з версій вона походила з Чемеровеччини Хмельницької області.
• 1657 рік - Козацька Рада в Чигирині затвердила спадковість при передачі гетьманського звання від Богдана Хмельницького до його сина Юрія.
• 1865 рік - Від вогнепального поранення, отриманого напередодні, у віці 56-и років помер Авраам Лінкольн, 16-й президент США.
• 1877 рік - Італійський винахідник Енріко Форланіні продемонстрував у Мілані перший вертоліт — модель з паровим двигуном піднявся на висоту 13 метрів і протримався у повітрі 20 секунд.
• 1881 рік - У Петербурзі за замах на імператора Олександра II страчено Миколу Івановича Кибальчича, 28-річного українського народовольця, котрий сидячи у в'язниці розробив проект реактивного двигуна.
• 1912 рік - О 2:27 за вісімсот кілометрів від Ньюфаундленда, протримавшись на плаву після зіткнення з айсбергом трохи більше двох з половиною годин, пішов на дно «нетонучий» лайнер «Титанік», що здійснював свій перший рейс із Саутгемптона до Нью-Йорка. Через недостатню кількість рятувальних засобів загинуло 1513 з 2224 осіб, що перебували на судні.
• 1999 рік - Американські астрономи при допомозі космічного телескопу Хаббл відкрили нову галактику, названу «Шарон», віком 13 мільярдів років, найстарішу і найвіддаленішу з відомих досі. В цей же день відкрито 3 планети зірки Упсілон з сузір'я Андромеди.

Цього дня народилися

• 1452 рік - Леонардо да Вінчі, італійський живописець, архітектор, вчений, один із основоположників епохи Відродження.
• 1921 рік - Георгій Тимофійович Береговий, український льотчик-космонавт.
• 1936 рік - Олег Федорович Чорногуз, український письменник, журналіст, редактор журналів «Перець» та «ВУС».

Цей день в історії Хмельниччини

У статті «Еволюція Замкового мосту Кам’янця-Подільського в ХІХ ст.» Анна Кулішова та Валентин Пагор пишуть, сучасний Замковий міст є справжньою пам’яткою інженерного мистецтва. Він будувався з врахуванням особливостей рельєфу й пережив низку реконструкцій. Їх левова частка припала на XIX століття. Причиною цього стали руйнівні процеси, які відбувалися у його оборонній системі, яка складалася з кам’яних парапетних стін з бійницями та мостових башт. Це засвідчують фотографії та архівні джерела починаючи з 1841 року.

Після низки реконструкцій у XIX столітті Замковий міст став міцнішим і ширшим, що поліпшило його транспортний потенціал. Для порівняння, на фото зображено як він виглядав вже у 1910 році. Фото: uk.wikipedia.org

Відтак, 15 квітня 1841 року було підготовлено проєкт ремонту північної стіни мосту. У 1842 році міст знов перебував в аварійному стані. Зокрема, командир Кам’янець-Подільської арештантської роти Стефанович рапортував, що після обвалу він переконався, що дерев’яні стовпи й перекладини перейшли у повну непридатність. Капітальний ремонт мосту пройшов вже наступного року, в 1843-у. Проте його укріплення та ремонти відбувалися й у наступних роках. Наприклад, у 1876 році його розширили та розчистили. Він став зручнішим для проїзду й через нього проклали Проскурівсько-Ісаковецьке шосе.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую