ye-logo.v1.2

Закриті друкарні в Славуті, хода над ніагарським водоспадом — 15 червня в історії

Історія 2581
15 червня 1833 року в Дунаївцях народився Владислав Заремба - український композитор, піаніст і педагог
15 червня 1833 року в Дунаївцях народився Владислав Заремба - український композитор, піаніст і педагог. Фото: ea.org.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 182 роки тому було підтверджено вердикт братам Шапіро зі Славути, справа яких тривала майже п'ять років. У вироку йшлося, що Шмуль Аба та Пінхас Шапіро по відношенню до вбивства Лазаря внаслідок недостатніх доказів повинні бути залишені під підозрою. Водночас за друк ними єврейських книг з недозволеними та незаконними посланнями, а також за підкуп чиновників, їх засудили до покарання 1300 ударами шомполом кожен. Також братів Шапіро позбавили всіх прав та на довічно виселили у Сибір.

У підсумку типографії Шапіро в Славуті були закриті, а також десятків інших єврейських типографій. Тривалий час єврейські книги друкувалися лише у Вільно (Литва).

Історики припускають що ця справа мала місце через конкуренцію. В той час друкарня єврейської родини Шапіро була однією з найбільших і найпопулярніших в імперії. Це було успішне підприємство з власною паперовою фабрикою і палітурною майстернею. Видання славутської друкарні славилися навіть в Європі. Друкарня виконувала й першорядну економічну роль - мало не все єврейське населення Славути і помітна частина християн були зайняті в друкарні, на паперовій фабриці або в палітурному цеху Шапіро.

Однак в успішного комерційного підприємства були недоброзичливці, і першими серед них були конкуренти. Тоді в Росії одночасно існувало до двох десятків єврейських друкарень. Більшість з них були невеликими підприємствами. Єдиною великою друкарнею, здатної скласти конкуренцію Шапіро, була друкарня Менахема Мана Ромма і Симхи Зімеля в Вільно.

Цей день в історії Хмельниччини

15 червня 1833 року в Дунаївцях народився Владислав Заремба - український композитор, піаніст і педагог. Коли Владиславу виповнилося 13 років, його батьки переїхали в Кам'янець - Подільський. Музики навчався у братів Антона та Івана Коципінських у Кам'янці-Подільському. У 22 - Владислав — органіст у місцевому костелі, викладач гри на фортепіано. Від 1862 року викладав гру на фортепіано та хоровий спів у жіночих пансіонах Києва. Автор пісень і романсів українською та польською мовами, в тому числі близько 30 вокальних творів на слова Тараса Шевченка («Музика до Кобзаря»). Переклав для фортепіано чимало українських народних пісень. Помер у Києві. Похований на Байковому кладовищі. Ім'я Владислава Заремби носить Хмельницький музичний коледж. У 2015 році в Дунаївцях відбулося відкриття пам’ятника Зарембі. Побачити його можна на центральній площі міста, перед Будинком творчості школярів.

Цього дня у 2011 році на майдані Незалежності у Хмельницькому розпочали підготовку фундаменту для нової скульптури «Віри. Надії. Любові». Її готувались встановити 24 серпня. Того ж дня Хмельницька міська рада затвердила зміни та доповнення до бюджету, завдяки яким виділили півтора мільйона гривень на цю монументальну споруду.

Цього дня у 2011 році на майдані Незалежності у Хмельницькому розпочали роботи по встановленню нової скульптури «Віри. Надії. Любові». Фото: з архіву

15 червня 2017 року від поранень під час бойових дій на сході помер Євгеній Сарнавський, позивний «Юджин». Родом з Кам'янця-Подільського, чоловік був командиром інженерно-саперної роти 72-ї окремої механізованої бригади. Помер 15 червня 2017 року близько 22:00 у лікарні імені Мечникова в місті Дніпро від поранень отриманих 8 червня 2017 року під час розмінування місцевості поблизу села Кам'янка (Ясинуватський район). Похований в місті Біла Церква Київської області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1667 – французький лікар Жан-Батист Дені здійснив перше задокументоване переливання крові людини. Лікар перелив близько 12 унцій овечої крові (близько 340 грам), відсмоктаної п'явками, 15-річному хлопчику. Дитина вижила, як вважається, завдяки невеликій кількості перелитої крові.
  • 1752 - пошмейстер Пенсільванії Бенджамін Франклін довів електричне походження блискавки завдяки експерименту з повітряним змієм.
  • 1844 – Чарльз Гудієр з Ньою-Йорку отримав патент на метод вулканізації каучука. Цей метод він відкрив п’ять років перед тим. Його винахід стали широко використовувати у виробництві автомобілів. Попри це, сам винахідник так і не розбагатів та помер у злиднях.
  • 2012 – американський акробат і еквілібрист Нік Валленда став першою людиною, яка пройшла по канату над Ніагарським водоспадом. Це досягнення було внесене до Книги рекордів Гіннесса.

Цього дня народилися

  • 1594 - Ніколя Пуссен, французький живописець, філософ
  • 1843 - народився Едвард Гріг, норвезький композитор, диригент, піаніст.
  • 1941 - народився Іван Миколайчук, український актор театру й кіно, режисер.
     

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую