ye-logo.v1.2

Проголошення Незалежності України та відкриття пам’ятника Героям Небесної сотні - 24 серпня в історії

Історія 1742
Цього року Україна святкує 30-у річницю Незалежності
Цього року Україна святкує 30-у річницю Незалежності. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховної ради України прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю: за Постанову проголосував 321 депутат, за Акт — 346 депутатів. В результаті Україна стала незалежною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій чинними є тільки власні Конституція, закони та постанови уряду.

Цього року Україна святкує 30-у річницю Незалежності.

Цей день в історії Хмельниччини

24 серпня 1444 року серпня містечко Сатанів отримало підтверджувальний привілей — Магдебурзьке право. Перша згадка про Сатанів в історичних документах датується 1404 роком, коли польський король Владислав ІІ (Ягайло) подарував його разом з навколишніми селами шляхтичу Петру Шафранцю. У 1431 році ці землі перейшли Петру Одровонджу. Від того часу Сатанівські землі належали Одровонджам, їх нащадкам та спадкоємцям понад 300 років. В 1443 році Сатанів набув статус містечка, а через рік король Владислав ІІІ надав місту Магдебурзьке право.

У 1672 році цього дня під час штурму Кам’янця-Подільського війська Османської імперії захопили Новий замок. Під прикриттям артилерійського вогню турки поволі наближалися до його стін, бо через нестачу гармашів і стрільців інтенсивність гарматних пострілів його захисників була незрівнянно слабшою. Вогонь османських батарей спрямовувався не лише на укріплення, а й на саме місто, спричиняючи руйнування та деморалізацію міщан. Головний удар наносився по Новому замку з боку Хотина. Тому ситуація у Новому замку стала настільки критичною, що було прийнято рішення про відступ до Старого замку.

У книзі «Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси» історик та краєзнавець Сергій Єсюнін пише, що 24 серпня 1920 року в Проскурові радянська влада націоналізувала перший приватний театр міста, в приміщенні якого нині розташований міський будинок культури. У ньому організували клуб імені Леніна. А у 1925-му театральну споруду передали колективу щойно організованого Українського державного драмтеатру.

До речі, перший театр у Проскурові відкрився у 1892 році. Він був працював на нинішній вулиці Кам’янецькій, поблизу філармонії. Театр був приватний і належав Борису Шильману. Постійної трупи у ньому не було, грали винятково приїжджі актори. Шильман фактично був лише власником приміщення, а зал віддавав в оренду антрепренерам, що й організовували гастролі. Єдине, що стримувало приїзд у Проскурів «зоряних» труп, було саме приміщення театру — дерев’яна необладнана будівля. Тому в 1907 році на центральній вулиці Олександрівській (нині Проскурівська — авт.) Шильман зводить нову будівлю театру. Поруч з ним, у дворі, відкривається невеличкий готель для приїжджих акторів та театральний ресторанчик.

24 серпня 1920 року в Проскурові радянська влада націоналізувала перший в місті приватний театр. Фото: з архіву редакції

У Хмельницькому на перехресті вулиць Героїв Майдану та Соборна 24 серпня 2017 року відкрили та освятили Пам’ятник Героям Небесної сотні. Авторами монументу стали хмельницькі скульптори Роман Албул та Микола Мазур. Вони спроєктували його у вигляді голуба, який стоїть на відрубаній голові ворона, що символізує перемогу добра над злом. На його крилі обличчя людей, котрі загинули під час Революції Гідності. Серед них є й представники Хмельниччини. Наприклад, Людмила Шеремет, Дмитро Пагор, Артем Мазур, Анатолій Корнєєв, Володимир Чаплінський, Віталій Васільцов, Олександр Клітинський, Микола Дзявульський, Сергій Бондарчук, Олександр Подригун.

До речі, цей пам’ятник стоїть на місці скульптури радянському комуністичному функціонеру Володимиру Затонському, яку в лютому 2014 року скинули громадські активісти.

24 серпня 2019 року на святкування Дня Незалежності у Хмельницький завітали представники різних куточків краю, учасники російсько-української війни та представники діаспори з 20 країн світу. Вони зібралися, щоб пройти вулицями міста Ходою Гідності й таким чином вшанувати усіх, хто віддав власне життя за Україну.

Також з нагоди свята у Хмельницькому встановили новий рекорд України — виготовлення та презентація найбільшої геральдичної мапи єднання з українською світовою діаспорою. У вигляді мапи за стародавнім подільським рецептом був випечений медовий пряник, вага якого склала 200 кілограмів. На мапі розмістили герби 20 країн, шести міст та 20 районів області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 79 рік - У Південній Італії, поблизу Неаполя, сталося виверження вулкану Везувій, в результаті котрого були знищені міста Помпеї та Геркуланум. За свідченням Плінія молодшого, очевидця цих подій, виверження тривало 18 годин і Помпеї були поховані під шаром попелу і лави товщиною до 5-6 метрів; Геркуланум було накрито вулканічними матеріалами товщиною до 20 метрів. Кількість загиблих у обох містах оцінюється в 20-25 тисяч чоловік.
• 1542 рік - Іспанський конкістадор Франсиско де Орельяна відкрив устя ріки Амазонки, котру назвав так через те, що його експедиція була атакована войовничим племенем місцевих жінок-воїнів.
• 1572 рік - У ніч проти дня святого Варфоломія за наказом короля Карла IX Валуа в Парижі почалось знищення протестантських лідерів. Ситуація вийшла з-під контролю, насилля зі столиці поширилось більшою частиною Франції, і за кілька місяців жертвами різанини, відомої як «Варфоломіївська ніч», стало понад 10 тисяч чоловік. Ця трагедія вважається однією з найбільших в історії релігійних війн.
• 1949 рік - Набув чинності договір про утворення НАТО, підписаний у квітні дванадцятьма країни по обидва боки Атлантики для захисту своєї безпеки і головних цінностей — свободи, демократії, прав людини і верховенства закону.

В цей день народилися

• 1923 рік - Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік.
• 1928 рік - Левко Григорович Лук'яненко, український політик, почесний голова Республіканської партії, багаторічний в'язень радянських концтаборів, дисидент.
• 1947 рік - Пауло Коельо, бразильський письменник («Пророк», «Переможець залишається один», «Заїр», «Одинадцять хвилин», «Алхімік»); загальний тираж книг перевищує 300 мільйонів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую