ye-logo.v1.2

Фальшиві гроші та ґудзик від прокурорського мундиру

Історія 3085
Фото: Володимира ХОЛОДА

Можна побачити у музеї прокуратури, який віднедавна діє у приміщенні обласної прокуратури та є відкритим для усіх бажаючих

Просто так потрапити до нового приміщення обласної прокуратури «простому смертному» не так вже й легко. Та й, можливо, не те що не дуже цікаво, а не дуже й хочеться… Та, здається, віднині бодай певній частині населення це може бути й цікаво. В Хмельницькому нещодавно почав діяти музей прокуратури області, де зібрані унікальні експонати, документи та фотокартки, що висвітлюють діяльність цієї силової структури ще з часів Російської імперії.

900 експонатів, починаючи з ХІХ століття

Ідейні автори та організатори постійно діючої експозиції, серед яких й нинішній прокурор Хмельниччини Юрій Голуб, кажуть, що серед усіх подібних музеїв хмельницький навіть має власну родзинку: на виставці представлені не лише документи та фотокартки, а й речі, якими користувалася прокуратура протягом декількох століть.

Між іншим, вперше орган прокуратури почав діяти тоді ще у Подільській губернії, з центром у Кам'янці-Подільському, у 1795 році. Тобто, історія цієї структури нараховує вже 215 років. Від тих часів у залі музею зберігається копія архівного листа Подільського прокурора кінця XVIII століття, датована саме листопадом 1795 роком. На жаль, з тих часів особливо рідкісних експонатів у музеї поки немає. Найоригінальнішими є ґудзик з мундиру подільського прокурора 1850 року, оригінал книги перепису сенаторів міністерства юстиції за 1820 рік та Указ імператриці Катерини ІІ. А ще у музейній колекції, що нараховує понад 900 експонатів, на видному місці висит мундир прокурора Подільської губернії. Звісно, форма не оригінальна та відтворена, за словами керівника прес-служби прокуратури Лілії Коцюк, за архівними матеріалами тих часів. Між іншим, манжети та комірці мундиру подільського прокурора тих часів, який більше схожий на фрак, відрізнявся, скажімо, від форми колег зі сходу України. Як? Про це краще почути з вуст місцевого екскурсовода…
В принципі, як і про таємниці, що приховували підвали та підземні ходи старовинної будівлі на вулиці Проскурівській, де донедавна розміщувалася прокуратура області.
Про жахіття 1930-х років, коли відбувалися масові політичні репресії, свідчать фотокартки камер, де піддавалися тортурам в'язні та колекція печаток тих часів. Печатки ці ставилися на вироках політв’язнів…

Радянські ксерокс та валізи із незрозумілим змістом

Широко у колекції музею представлена техніка тих часів, що ставала у нагоді прокуратурі. Це відео та аудіопристосування. Є серед експонатів навіть патефон післявоєнних років та телевізор з кабінету прокурора Ярмолинецького району. Саме він був першим подібним пристосуванням, якого не було тоді навіть у обласного прокурора. Та, напевно, родзинкою пристосувань, про які, так чи інакше доводилося чути у музейній колекції, є копіювальний апарат друкованих текстів. Нині ми його знаємо, як ксерокс. А тоді, у1960 роки, його називали ротатор, з латинської - обертач.
Досконало у музеї прокуратури можна ознайомитися із славнозвісними валізами слідчого. Який цей професійний набір, описати словами важко. Пристосувань у валізі, яка нагадує звичайний дипломат років «застою», чимало, але для чого усе це розмаїття, навіть важко собі уявити.

Окремою експозицією представлено у музеї історія життя прокурора Хмельниччини Миколи Ляшенка. Це був єдиний прокурор у СРСР, котрий займав свою посаду понад 20 років. А ще у музейній колекції зібрані фотокартки та біографічні факти з життя однієї з найперших жінок, яка працювала у прокуратурі - Таїсії Александровської.

До музею прокуратури краще ходити групою

Звісно, не обійшлася музейна колекція прокуратури й без зброї. Наразі вогнепальних експонатів у колекції не так вже й багато, та серед них є навіть відреставрований ручний портативний гранатомет РПГ – 18 «Муха». Одним словом, побачити у музеї є що, ну, хоча б радянський «червонець», котрий був свого часу майстерно підроблений у роки, коли про комп’ютерні технології та кольорові принтери навіть й мова не йшла.
Як повідомили, нам у обласній прокуратурі, музей відкритий для відвідувачів у будь-який будній день. Вхід безкоштовний. Перевага надається груповим екскурсіям. Та й про день та час необхідно домовлятися заздалегідь у прес-службі обласної прокуратури.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую