ye-logo.v1.2

Левів перенесуть, сторожку відреставрують: в Антонінах хочуть відновити сторічні пам’ятки

Туризм 5666
Будиночок брамного гауптвахту називають по-простому, сторожкою
Будиночок брамного гауптвахту називають по-простому, сторожкою. Фото: з архіву

Також тут мають намір створити туристично-рекреаційну зону.

У селищі Антоніни, що на Красилівщині, планують відреставрувати пам’ятки часів родини Потоцьких, які свого часу мали тут графську резиденцію. Наразі йде мова про перенесення скульптури «Левиця з левеням» на місце, де вона була встановлена сто років тому, реставрацію будиночка брамного гауптвахту та створення туристично-рекреаційної зони «Сквер Потоцьких».

Так, за проект реконструкції пам’ятника левам в Антонінах планують взятися вже навесні. Відомо, що композицію «Левиця з левеням» з подвір’я колишньої резиденції за радянських часів перенесли на територію дитячого табору. Музейники кажуть, що місце не надто вдале, адже, там він наче захований від мешканців селища та туристів.

«За часів Потоцьких ця скульптура була розташована в центрі Антонін поруч з палацом. Потім її перенесли. Але цей пам’ятник – і окраса селища, і «родзинка», яка збереглася ще з тих часів. Тож хочемо його повернути на видне місце. Вжеслав Журавський, архітектор-дизайнер музею-замку в Ланцуті (Польша), з яким ми співпрацюємо в напрямку збереження історичної спадщини Антонін, базуючись на архівних фотографіях, вже розробив проект постаменту, на якому скульптура колись була встановлена. Тож плануємо відновити первозданний вигляд цієї композиції», - розповідає директор музею Потоцьких в Антонінах Олександра Миколів.

Пам'ятник левам хочуть перенести. Фото: з архіву.

Остаточно з місцем, де буде встановлено композицію, ще не визначилися, але, кажуть, це точно буде центр селища, територія палацо-паркового ансамблю, де наразі є збережені будівлі часів Потоцьких.

До теми: Унікальні Антоніни: в музеї Потоцьких відкриють експозиції за ескізами польського архітектора.

Також у планах селищної ради - реконструкція будинку брамного гауптвахту, яку місцеві мешканці називають по-простому сторожкою.

«Пан Вжеслав зробив рисункову інвентаризацію цієї будівлі та розробив за сучасними вимірами та архівними фото 3D модель будиночка, відтворив той вигляд, який він мав за часів Потоцьких. Тож коли буде реставрація, це допоможе до деталей відновити його автентичний вигляд, аби не втратити жодної важливої архітектурної деталі», - каже Олександра Миколів.

Читайте також: Подорожуємо Хмельниччиною. Антоніни – готика просто неба.

Ще один проект, який реалізуватимуть у селищі, - «Створення туристично-рекреаційної зони «Сквер Потоцьких. Наразі вже взялися за виготовлення проектно-кошторисної документаці. Сам проект, розрахований на понад 3 мільйони, став одним з переможців конкурсного відбору серед проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу. Він передбачає рекламну кампанію, проведення культурних заходів, створення нової рекреаційної зони, розвиток туристичних локацій та ремонтно-реставраційні роботи.

До речі... За переказами, в саду поруч з палацом Потоцьких в Антонінах колись було декілька скульптур левам. Їх автор - відомий французький архітектор та скульптор Франсуа Арво. За однією з легенд, ці хижаки з’явилися в Антонінах неспроста. Їх встановили після того, як молодий Йозеф Потоцький повернувся з африканського сафарі. Якось там під час полювання на нього вискочила левиця. Все сталось так раптово, що граф просто не втиг відреагувати. Місцевим мисливцям, які вистрелили у звіра, вдалось врятувати гостя. А коли всі заспокоїлися, то побачили, як до людей вийшло мале левеня. Стало зрозуміло, що левиця захищала свою дитину. Левеня Йозеф привіз до Антонін. Дике кошеня стало улюбленцем усієї родини. В пам’ять про цю історію Потоцький звелів поставити скульптуру левиці з левеням в парку. Вона в Антонінах збереглась і до цього часу. 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую