ye-logo.v1.2

Врятувати від руйнації: старовинному маєтку в Удріївцях хочуть дати друге життя

Туризм 3543
Вілла побудована у псевдоготичному стилі, прикрашають її дві декоративні вежі
Вілла побудована у псевдоготичному стилі, прикрашають її дві декоративні вежі. Фото: з архіву

Поки небайдужі шукають способи збереження пам’ятки, історична будівля продовжує псуватися.

Схожий на маленьку фортецю, панський маєток в селі Удріївці, що на Дунаєвеччині, рятують від руйнації небайдужі. Наприкінці весни активісти влаштували толоку на території садиби Лозинських, вирубавши чагарники і дерева навколо історичної вілли. Тоді приїхали на прибирання люди з Кам’янця-Подільського, Хмельницького та залучилися небайдужі жителі села. В останній місяць літа команда волонтерів знову повернулася в Удріївці. Тоді близько трьох десятків небайдужих розчищали дорогу до маєтку і ставка поруч.

На жаль, нині садиба перебуває в аварійному стані. Побудована у 19-му столітті, останні десять років вона пустує. До того будівля використовувалася як приміщення школи. Щоб зупинити хоча б частково псування маєтку, волонтери затулили плівкою вікна вілли і двох споруд поруч. Незабаром також мають закрити дірку в даху однієї з веж, аби всередину не потрапляла волога. Після пожежі більше двох років тому там завалилося перекриття.

В одній з веж завалився дах і частина будівлі залишилася без перекриття.

Зберегти садибу і спробувати дати їй друге життя взялися Володимир Кузьмінський разом зі своєю мамою Леонідою. Чоловік мешкає у Хмельницькому, але родом з Удріївців й саме у цьому маєтку проходили його шкільні роки. Допомогають врятувати історичну пам’ятку їм волонтери, які займаються збереженням палацу у Маліївцях.

За словами Володимира Кузьмінського, якщо садибу зберегти, її можна використовувати з користю для села. Тому чоловік разом з однодумцями зараз створюють громадську організацію, яка буде займатися пам’яткою.

«Маєток перебуває на балансі територіальної громади. У сільській раді його готові продати. Самостійно вони його не можуть врятувати, він в дуже поганому стані. Тому ми вирішили заснувати громадську організацію і викупити маєток. Так буде легше шукати допомогу, писати гранти. Зараз робимо статут організації та надсилатимемо документи, - говорить він. - Хочемо створити рекреаційний історико-культурний центр. Він також буде розрахований на людей з інвалідністю. Облаштуємо пандуси та інші необхідні речі».

У першу чергу треба зупинити руйнацію будинку.

Як пояснює Володимир, спочатку селищна рада має провести конкурс на оцінку майна. Далі маєток виставлять на торги з умовою, що покупець має зберегти будівлю.

Чоловік мріє, що колись садиба стане справжнім культурним і туристичним осередком, на території якого відбуватимуться різноманітні мистецькі події, фестивалі та концерти. У планах облаштувати тут кемпінг для велосипедистів, а згодом і повноцінні місця для зупинок з ночівлею туристів в окремих приміщеннях маєтку, де колись діяли майстерня та початкова школа.

Поруч із будинком з розташувався старовинний панський парк та озеро.

Додамо, у Маліївцях на Дунаєвеччині продовжують віднаходити давні скульптури, якими поповнюють експозиції створеного цьогоріч історико-культурного музею.

На початку листопада сайт «Є» розповідав про порятунок скульптури Івана Хрестителя, яка свого часу була однією з окрас знищеного монастирського комплексу в Маліївцях. Розбита на уламки, вона шістдесят років пролежала в хащах старого цвинтаря, допоки її не вирішили забрати до музею.

І ось нещодавно у селі віднайшли ще одну скульптуру, а разом з нею відкрилася на загал дивовижна історія, про яку сайту «Є» розповіла Анастасія Донець, виконувачка обов’язків директора музею.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую