ye-logo.v1.2

Якщо сталася біда

Суспільство 2480
Фото: belriem.org

Ви викликали “швидку”, а потерпілому погано? Варто знати, як йому допомогти.

 При клінічній смерті (широкі зіниці, відсутність серцебиття, дихання, свідомості) треба покласти потерпілого на тверду поверхню, прочистити дихальні шляхи й почати робити штучний масаж серця: на 2 вдихи 15 натискань, або на один вдих 5 натискань. За допомогою цього методу часто можна врятувати життя людині.
Кровотеча. Складність в тому, що кровотеча буває різною: венозною, артеріальною і капілярною. Найнебезпечнішою є артеріальна кровотеча, коли яскраво-червона кров б'є пульсуючим струменем. Тут потрібно накладати джгут на артерію вище місця поранення. При венозній кровотечі джгут накладається нижче пошкодженої ділянки. До речі, це не робиться на голе тіло, під джгут потрібно підкласти хустинку чи серветку. Якщо кровотеча капілярна, достатньо притиснути пов'язкою судини — вони стиснуться, і кров зупиниться. Не можна заливати рану йодом чи зеленкою — ці спиртові розчини спалюють тканини шкіри. Варто лише помастити ними навколо рани. Якщо пов'язка все одно промокає, то не потрібно її знімати. Накладіть зверху нові шари.
Перелом кінцівок, який супроводжуються сильним болем, деформаціями, відкритими пораненнями в місцях переломів і набряклістю, треба знеболити і знерухомити кінцівку, наклавши шину. Головне, не можна намагатися вправляти кісткові відламки при відкритому переломі!
При легких опіках слід охолодити уражену ділянку струменем холодної води, накласти чисту пов'язку і зверху прикласти холод. При сильних опіках треба накрити ділянку ураження чистою тканиною, прикласти холод. Подальшу допомогу нададуть медичні працівники.
Попадання чужорідного тіла в дихальні шляхи. У людини починаються кашель, задишка, блювання. Терміново вдарте долонею потерпілому в міжлопаткову ділянку спини або обхопіть його, стоячи ззаду, і різко натисніть на ділянку грудей.
Втрата свідомості. У постраждалого треба перевірити наявність серцебиття, дихання, покласти хворого на спину й послабити ремінь, комір, краватку. Також потрібно стежити за дихальними шляхами і викликати лікаря.

Черепно-мозкові травми та травми хребта характеризуються болем, нудотою, блюванням, навіть втратою свідомості. До приїзду лікарів постраждалого бажано не рухати — це може спричинити ускладнення. Забезпечте хворому зручне положення. Можна вкрити його ковдрою.

Підготувала Ангеліна ПІДЛІСНА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую