ye-logo.v1.2

Смс-запитання. Як вберегтися від свавілля міліції

Суспільство 2794
fakty.ictv.ua
Фото: fakty.ictv.ua

«Дайте, будь ласка, поради юриста, як вберегтися від свавілля міліції? Що робити, якщо, застосувавши фізичну силу, затримали без пояснення причини та обшукали?»

 За словами юриста Андрія Сорокопуда, першочергове завдання міліції – захист правопорядку. «Тому без причини міліціонер навряд чи до вас підійде та почне чіплятися, - каже Андрій Сорокопуд. – Повинні бути підстави для будь-якої дії з його боку. Існують дві головні підстави для затримання: скоєння адміністративного правопорушення та підозра у вчиненні злочину.
Адміністративне затримання проводиться міліцією, якщо вона переконана, що ви вчинили адміністративний проступок – порушували громадський порядок, перебували у громадському місці у нетверезому стані та тому подібне. Згідно зі статтею 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне затримання може тривати не більше трьох годин. За цей час співробітники міліції повинні скласти адміністративний протокол та опитати свідків.
Для того, щоб уникнути підстав для затримання, носіть при собі паспорт, права чи студентський або військовий квиток. Відсутність документа, що посвідчує особу, дає міліціонеру повне право доставити вас до райвідділу для встановлення особи.
Уникайте створення конфліктної ситуації з правоохоронцями. Згідно із Законом «Про міліцію», міліціонер таки має право зупинити на вулиці будь-якого громадянина. Але лише зупинити, перевірити документи, попросити надати пояснення з того чи іншого приводу. Часто правоохоронці вимагають надати їм можливість провести огляд речей, скажімо, сумки Слід розуміти, що між обшуком і так званим оглядом є суттєва різниця. При огляді міліціонер повинен запропонувати показати вміст сумки, особисто копирсатись у ній або у ваших кишенях він не має права. Відповідно до закону, ви вправі відмовитись від проведення огляду, але пам’ятайте, що в такому разі міліціонер може зажадати пройти з ним у райвідділ, мотивуючи необхідністю розкриття злочину. При цьому, якщо ви не маєте при собі паспорта, – ваші шанси бути примусово доставленим до міліції зростають у рази.
Згідно зі Статтею 63 Конституції України, особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, тому ви можете відмовитися давати пояснення на місці. Аргументувавши причини, а це може бути і сімейні обставини, і погане самопочуття, поясніть міліціонеру, що за викликом з’явитесь до відділку міліції у призначений час.
Будьте спокійними і чемними, але водночас і впевненими у собі. Запам’ятайте, що саме перші хвилини вашого вимушеного спілкування з міліціонером мають велике значення для подальшого розвитку ситуації. Не піддавайтесь на провокації й ніколи не відповідайте на грубість грубістю. Обов’язково запитайте, у чому причина цікавості до вашої персони – міліціонер зобов’язаний проінформувати про підстави затримання і в скоєнні якого правопорушення вас підозрюють.
Коли ж профілактичні заходи все ж не допомогли, і міліціонер збирається затримати й доставити вас до райвідділу, у жодному разі не тікайте і не чиніть фізичного опору працівникові міліції. Обірваний погон або ґудзик на сорочці міліціонера – це доказ вашої злісної непокори, а значить, у найліпшому разі, – 15 діб у камері. До того ж співробітник міліції має право застосовувати силу для припинення правопорушення та затримання особи, яка намагається втекти.
Якщо ви вважаєте, що працівниками міліції вчинено щодо вас неправомірні дії, зверніться із заявою про проведення перевірки до обласного управління міністерства внутрішніх справ чи прокуратури».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую