ye-logo.v1.2

Саджайте саджанці «пеньочком» на північ та утеплюйте землею

Суспільство 14219
Дмитра Скрипника
«Щоб не купувати грушу замість яблуні, запитуйте в продавця сортовий сертифікат», - каже садівник.. Фото: Дмитра Скрипника

Плодові дерева найчастіше висаджують восени, щоб до весни вони встигли добре укоренитися і з приходом тепла швидко почали зростати.

 Однак, не кожне посаджене перед самими холодами деревце здатне пережити зиму. Для цього воно має бути здоровим і достатньо міцним. Як визначити стан саджанця за його зовнішнім виглядом та як правильно його обирати, розповідає Віктор Майський із Летичева, який вже понад тридцять років вирощує саджанці найрізноманітніших плодових дерев та кущів. В його плодорозпліднику “Летичів-сад” ростуть безліч сортів черешні, вишні, абрикосів, персиків, аличі, слив, айви, кизилу та смородини. Лише одних яблунь та груш є понад сто сортів.

Краще купувати дворічні саджанці «родом» із вашої кліматичної зони
«Вирощуванням саджанців плодово-ягідних культур я почав займатися ще з 1949 року. Це було сільгосппідприємство радгосп «Летичівський», який входив до складу науково-виробничого об'єднання «Укрплодорозплідник», - розповідає Віктор Адольфович. - За фахом я агроном-розплідниковод. Декілька років тому уклав договір із інститутом садівництва УААН на право розмноження сортів.
І тепер завдяки районованим, перспективним сортам, які є у нас, наші саджанці мають попит у Хмельницькій, Вінницькій, Тернопільській, Житомирській, Київській областях. Ми реалізовуємо не лише українські сорти дерев, а також виведені у Чехії, Німеччині, Польщі, але всі вони адаптовані до наших умов.
Тобто я вирощую лише ті сорти плодово-фруктових дерев, які гарно ростуть у нашій кліматичній зоні, стійкі до морозів та хвороб. До прикладу, я ніколи не раджу купувати саджанці, які були вирощені в Придністров’ї, Херсоні чи Криму. Їм буде важко пройти адаптацію при нашому кліматі й рослини можуть загинути». Спершу, каже чоловік, потрібно правильно обрати саджанець. Він має бути здоровим, із непошкодженою корою, без хвороб, краще дворічним, із гарно розвиненою кореневою системою. Корінці мають рости в усі боки, не мати пошкоджень, наростів, а також бути трохи вологими. Головне правило – не купувати саджанці з рук у випадкових людей. Запитайте в продавця, де вирощений саджанець, чи є у нього відповідні сортові сертифікати, патенти та дозволи. Якщо їх немає, будьте певні, перед вами — перекупник. І для нього головне — збути товар. Недобросовісні продавці нерідко можуть підсунути недосвідченому садівникові замість яблуні грушу, а в кращому випадку — саджанець не того сорту. Не кваптеся розповідати, який сорт розшукуєте, а поцікавтеся, що є в наявності. Навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартні розміри не нижче 110-120 см від кореневої шийки.

Кісточкові краще саджати навесні, а плодові - восени
Щоб ваш майбутній сад дарував гарні врожаї, потрібно правильно висаджувати рослини. «Слід копати великі глибокі посадкові ями, приблизно 50х50 см та завглибшки 60-70 см, - пояснює пан Віктор. - Яму необхідно гарно заправити. Візьміть кілька відер перегною, змішайте його з верхнім родючим шаром землі (коли копаєте яму, верхній шар відкладайте на один бік, а нижній — на інший). Посередині насипте конусоподібний горбок землі, розправте корінь і садіть дерево. Намагайтеся не засипати місце щеплення (кореневу шийку) і не міняйте полярності дерева. Воно повинне рости «пеньочком» на північ. Утрамбуйте трохи землю та добре полийте. Треба, щоб земля підняла корінь, щоб не було повітряних пустот, інакше він підсихатиме. Грунтосуміш засипте в яму до верху, щоб над поверхнею землі височів невеликий горбок. Це необхідно для того, щоб через деякий час ваш саджанець не опинився у воронці, адже грунт буде ще ущільнюватися й сідати. Якщо казати про час посадки, то кісточкові краще саджати навесні, а плодові – восени. Втім, це не чіткі вказівки, адже коренева система розвивається і взимку. Коли б ви це не робили, головне – встигнути до заморозків».

Від морозів саджанець врятує… земля
«Що ж до таких теплолюбних дерев, як персики й абрикоси, то при правильній посадці та догляді вони в нас також гарно ростуть і плодоносять, — розповідає садовод. — Персик, зазвичай, витримує до -23-25С, а такий абрикос, як до прикладу, «Київський красень» - до -32С. Якщо ж зима лютіша, треба штамб (частина стовбура від кореня до крони) засипати землею, а навесні просто розгорнути. Цей метод утеплення набагато кращий, ніж вкутування мішковиною, руберойдом чи толлю. До речі, так само рекомендується ще утеплювати на зиму троянди. І не забудьте навесні, десь у середині травня, полити деревця інсектицидами (я користуюся «Актарою»), щоб захистити корені від хрущів. Адже останнім часом ці шкідники дуже розмножилися.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую