ye-logo.v1.2

Вулиця, сквер, кінотеатр, або як у місті увічнено пам'ять про Великого Кобзаря

Суспільство 4609

9 березня виповнюється 200 років від дня народження Великого Кобзаря.

 У Хмельницькому, як і по всій Україні, заплановані численні урочистості та масові заходи. “Проскурівський телеграф” вирішив згадати з приводу ювілею, де у нашому місті увічнена пам'ять про Тараса Шевченка.
У центральній частині міста, від вулиці Свободи до Трудової, пролягає вулиця Шевченка. Прокладено її ще у 1888 році, однак сучасну назву вона отримала у 1919 році. Спочатку вулиця називалася Велика Вокзальна, адже вела, як і зараз, до залізничної станції.
Окрасою міста є сквер імені Тараса Шевченка із скульптурою Кобзаря. Парк має давню історію.
“У ХV-ХVІІІ століттях ця місцевість була окраїною Проскурова. У 1824 році тут влаштували велику торгову площу, яка отримала назву Хлібна, із крамницями і складськими приміщеннями. Через 64 роки територію віддали для розквартирування 46-го Дніпровського піхотного полку, в якому служив Олександр Купрін, - розповідає краєзнавець Сергій Єсюнін. - У 1895 році на місці плацу розбили міський сад, згодом влаштували дитячі ігрові майданчики, збудували дві альтанки, шаховий павільйон і читальний зал. У радянські часи сад перейменували на парк культури і відпочинку імені М. Коцюбинського”.
Свою сучасну назву сквер отримав у 1992 році, тоді ж у ньому встановили пам'ятник Шевченкові. На замовлення міста його виготовив відомий український скульптор, народний художник України Валентин Зноба. Його скульптури прикрашають не лише різні міста України, а й Росії, Шотландії, Австрії та Франції.
До речі, до цього у нашому місті був ще один пам'ятник Кобзарю, і стояв він на однойменній вулиці.
“Вулиця мала вигляд бульвару, пам'ятник Шевченку стояв поблизу перехрестя із Старокостянтинівським шосе, але у 1981 році під час реконструкції його демонтували. Пам'ятник був масового виробництва скульптурної фабрики, мистецької цінності не мав, а тому його подальша доля не відома”, - розповідає Сергій Єсюнін.
На честь Тараса Шевченка названий і найбільший кінотеатр області. Збудований у 1940 році, довгий час він носив ім'я радянського льотчика Валерія Чкалова. Старші люди його і досі часто називають “Чкальником”. У кінотеатр імені Тараса Шевченка заклад перейменували у 1992 році, разом зі сквером.
Ще один місцевий заклад, Хмельницька обласна бібліотека для дітей, носить ім'я видатного поета. Бібліотеку засновано у1937 році у Кам'янці-Подільському, із перенесенням обласного центру у Хмельницький, переїхала і вона.
“На честь Шевченка нашу бібліотеку перейменували у 1989 році, ініціювала це місцева інтелігенція, зокрема подільський письменник Микола Магера”, - розповідає директор закладу Валентина Черноус.
Зараз її штат налічує 40 працівників, книжковий фонд — 167 тисяч примірників, сім відділів обслуговують понад 17 тисяч читачів. Однією з перших в області бібліотека ім. Шевченка перевела обслуговування читачів в електронний вигляд.
“Ми постійно популяризуємо творчість Тараса Григоровича. У Шевченківські дні організовуємо великий поетичний марафон “Хмельниччина читає Шевченка”. Читання відбуваються у скайпі, у марафоні беруть участь усі бібліотеки, що мають відповідні технічні можливості”, - розповідає Валентина Черноус.

До речі
У Хмельницькому мешкає двоправнучатий племінник Тараса Шевченка (праправнук по брату Йосипу) Олександр Відоменко. Письменник, журналіст, літературознавець та викладач, Олександр Андроникович присвятив чимало часу творчій роботі у галузі літературознавства. Він видав сім науково-пошукових книг про життєвий та творчий шлях Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, написав кілька нарисів про Олександра Пушкіна та Лева Толстого. У 2012 році вийшов друком його роман-есе “Одержимі”. Зараз 82-річний Олександр Відоменко на заслуженому відпочинку.

Кінотеатр Чкалова на Шевченка перйменували у 1992 році.

Бібліотека обслуговує понад сімнадцять тисяч читачів.

Сквер Шевченка прикрашають скульптури художника Миколи Мазура. 

Вулиця Шевченка спочатку називалася Велика Вокзальна.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую