ye-logo.v1.2

Економити – не значить жити бідно

Суспільство 2670

Це значить вміти планувати свої витрати

 Дискусія про те, як жити у період економічної кризи, варто чи не варто планувати свій бюджет і як це правильно робити, у нашому невеликому колективі переросла у гостру суперечку. Одні переконували, що планування своїх витрат внутрішньо дисциплінує і дає змогу не «смоктати лапу» за тиждень до наступної зарплати. Інші ж переконували, що планувати – означає обмежувати себе у всьому. Зрештою, до спільної думки ми так і не дійшли.
Коли дорожчає все, вміння правильно спланувати свої витрати, напевно, стає одним з головних. Про те, як вижити у період кризи, як розподілити правильно зароблені кошти, що дає планування бюджету ми запитали у хмельничан.

Олена Бондар, психолог:
«Головна причина, через яку люди відчувають проблеми у період економічної кризи, це те, що вони часто погано уявляють, скільки грошей і на що витрачають. Комунальні платежі (світло, газ, телефон, опалення, квартплата), Інтернет, кредити, проїзд, продукти – якщо чітко не розуміти, що і скільки коштів «з’їдає», то грошей завжди не вистачатиме.
Тим, хто хоче навчитися контролювати свої витрати, можу порадити скористатися «правилом чотирьох конвертів». Коли ви отримуєте зарплату, розділіть гроші на чотири частини. У перший конверт покладіть 10% від зарплати – це так звана інвестиція (на відпустку, освіту, якесь велике придбання, яке ви плануєте зробити протягом року). У другий конверт покладіть суму, яку маєте віддати за комунальні платежі, Інтернет, бензин, кредит – тобто регулярні щомісячні витрати. Третій конверт – гроші на продукти. До речі, саме від подорожчання продуктів люди зараз потерпають найбільше, оскільки ціни на них піднялися майже в півтора раза, і якщо раніше, умовно кажучи, на їжу ви в місяць витрачали 300 гривень, то зараз доведеться викласти всі 500. Найцікавіший – четвертий конверт. Гроші, які залишися після «трьох конвертів», потрібно розділити на чотири частини – по кількості тижнів. Кожну з цих частин ви зможете вільно витрачати на все, що вам заманеться: на морозиво-булочки, на таксі, на розваги тощо.
І головне, пам’ятати, що економити – це не означає жити бідно, це означає правильно розподіляти свій бюджет.

  Елла Каплун, редактор:
«Контролювати свої витрати ми з чоловіком вирішили років сім тому. Написали нескладну програму на комп’ютері і почали вносити туди всі суми, які витрачаємо на ті або інші цілі. Спочатку наші внески у домашній бюджет розподілялися 50 на 50, але згодом ми вирішили, що оскільки я займаюся домашнім господарством, то моя частка має бути дещо меншою. Зрештою, зупинилися на пропорції 30 на 70.
Основні статті витрат, на які витрачається наш бюджет, – продукти, комунальні виплати, засоби побутової хімії, подарунки для доньки та близьких, їжа та ліки для кішки. Коли донька була менша і вчилася в школі, на неї у бюджеті також була закладена окрема «стаття». Зараз вона виросла і сама заробляє собі на життя, тому ці кошти, можна сказати, вивільнилися.
Крім коштів, які ми вносимо у домашній бюджет на постійні витрати, ми також відкладаємо певну суму на непередбачувані потреби, наприклад, на ремонт або лікування. Таким чином, у випадку форс-мажору не доводиться думати над тим, де взяти гроші.
І, звісно, кожен з нас має кошти, які витрачає на власні потреби: на одяг, на проїзд, на телефон, на відпочинок.
З власного досвіду можу сказати, що планування бюджету – це зручно і знімає запитання на кшталт: «Куди знову поділися гроші?»


Декілька порад

Сплачуйте покупки готівкою – так ви зможете краще контролювати витрачені гроші. Вчені з’ясували, що оплата готівкою – це не так зручно, але в результаті витрати зменшуються на 12-18 відсотків.
Торг доречний – здійснюючи покупки, наприклад, на ринку, можна теж непогано зменшити витрати. Якщо скинете при покупці ціну на 1-2 гривні біля кожного торгового лотка, в результаті вийде непогана економія. Бувають такі ринки, на яких ціни набагато вищі, ніж у магазинах, але й якість продуктів відповідна. Тому визначите для себе прийнятне співвідношення ціна/якість/зручність розташування ринку.
Економія на обідах – зазвичай під час обідньої перерви всі йдуть перекусити в кафе або закусочну. А якщо ви будете приносити обід з дому, то за місяць зможете непогано заощадити.
Передивіться витрати на дозвілля і розваги – черговий похід з друзями в караоке-бар можна легко замінити. Наприклад, запросіть своїх знайомих до себе додому, і влаштуйте вечірку, на якій можна теж співати в караоке, це обійдеться дешевше.
Виберіть зручного оператора зв’язку. Слідкуйте за появою нових тарифних планів і виберіть найзручніший для вас, вимкніть усі непотрібні тарифні опції.
Ходіть в супермаркети правильно – ніколи не вирушайте в магазин голодними, інакше обов’язково зробите зайві покупки. Не ходіть по магазинах втомленими – в такому настрої людині властива тяга до солодких продуктів, тому ви не зможете спокійно пройти повз щось смачненьке.
І найважливіше! Не купуйте непотрібних вам речей! Тим більше в кредит! Ніяких Iphone 5, одягу з бутиків і шикарних ресторанів, поки ситуація не стабілізується.

Фото: warband.ya1.ru

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую