ye-logo.v1.2

Ігор Цибенко: «Вирощую ягоди мало знані в Україні, проте дуже перспективні»

Суспільство 10724
«Своє господарство я започаткував разом із батьком», - каже пан Ігор.
«Своє господарство я започаткував разом із батьком», - каже пан Ігор.

Вишня, шовковиця, малино-суниця та ожино-малина, лохина, брусниця, журавлина, ірга, аронія, актинідія та ківі...

 І це далеко не повний перелік ягідних культур, які ростуть у знаного ягідника з Деражнянщини Ігоря Цибенка. Його фермерське господарство «Батьків cад» у селі Вівсяники приваблює до себе садівників-аматорів з усієї України. Люди їдуть до пана Ігоря не лише для того, аби придбати саджанці таких унікальних та екзотичних ягід як ірга та жимолость, але й щоб повчитися та набратися досвіду.
«Своє господарство ми започаткували разом із батьком у 2006 році (звідси й назва), - каже Ігор Васильович. - Спочатку основною діяльністю було вирощування овочів та фруктів. Згодом ми зіткнулися із серйозною проблемою здорового та чистосортного посадкового матеріалу для закладки ягідників й почали шукати шляхи її вирішення. За декілька років освоїли технологію розмноження понад 30 видів рослин. На першому місці стоїть малина та ожина, лохина, жимолость, смородина та аґрус. Також багато уваги приділяємо декоративним кущам та ліанам. Маємо великий вибір саджанців актинідії, троянди, клематисів, рододендронів, бузку. Практично увесь посадковий матеріал вирощуємо в контейнерах із закритою кореневою системою, що дає можливість від ранньої весни до пізньої осені висаджувати рослини на постійне місце без ризику загибелі саджанця. При такому способі вирощування зникає й можливість зараження посадкового матеріалу карантинними хворобами, оскільки на всьому етапі вирощування контакту рослини з відкритим грунтом немає. Останнім часом приділяємо велику увагу мікроклональному розмноженню рослин методом ін-вітро (in-vitro). Він дозволяє отримати однорідний, здоровий (без хвороб та вірусів) посадковий матеріал для закладки садів чи ягідників. Адже здоровий саджанець — це, передусім, красива та щедра рослина».

“В Європі справжній бум на жимолость”

Прогулявшись “ягідним раєм” Ігоря Цибенка та поласувавши смачними плодами просто з куща, ми зупинили свою увагу на ягідках, яким, за словами господаря, не страшні ані затяжні дощі, ані посуха. “Жимолость їстівна — дієтична та цілюща, - каже садовод. - Вона багата на вітаміни та біологічно-активні речовини, які зміцнюють стінки кровоносних судин, попереджають ламкість капілярів, знижують тиск. Її ягоди мають протипухлинну властивість, а флавоноїди впливають на кров – збільшують кількість еритроцитів, знижують рівень холестерину. Саджанці я привіз у касетах із Європи, де нині спостерігається справжній бум на цю культуру. Жимолость вже давно оцінили садівники в Польщі, Чехії, Росії, Канади. Рослина не вибаглива, росте до 50 років та з легкістю витримує сорокаградусні морози. Стійка до шкідників та сонячних опіків. Ще однією перевагою жимолості є те, що вона рясно родить щороку та не потребує кислих грунтів. Жимолость першою зі всіх ягід “відкриває” вітамінний сезон, адже починає родити ще на початку травня. А це навіть раніше, ніж полуниця! На смак солодка, соковита. Чимось навіть нагадує чорниці. Її є близько 40 видів. У мене росте 10 сортів, але найврожайніших. Я надаю перевагу солодким ягодам без гірчинки, які не осипаються. Це сорти “Атут”, “Амфора”, “Бакчарська”, “Морена”, “Камчадалка”, “Лебідка”, “Московська 23”, “Роксана”, “Бакчарський велетень” (сибірська селекція), “Чулимська”, “Аврора” (найновіший канадський сорт). Жимолость дуже добре заморожувати. Смачним із неї виходить і варення. Ягідки подовгасті, без кісточки, темно-фіолетові, з сильним восковим нальотом, від чого здаються сизими. Врожайність – 3,5-6 кг з куща. Проте для отримання хорошого врожаю на ділянці потрібно мати 2-3 сорти жимолості, оскільки ця культура потребує перехресного запилення».

Ірга росте на будь яких грунтах

Справжнім відкриттям для нас стала ірга. Рослина, плоди якої мають вигляд мініатюрних яблук, а їх колір змінюється під час дозрівання з червоно-фіолетового майже до темно-синього або чорного. За вигляд та смак цю рослину часто називають «лохина канадійська» або «солодка горобина».
«Росте ірга на будь-яких грунтах, проте потрібно уникати землі підмоклої та дуже сухої, - каже Ігор Васильович. - Рослини починають плодоносити через 3-4 роки після посадки і досягають повної продуктивності у віці 6-8 років. Ірга витривала й довговічна, в той же час дає хороший врожай навіть після 30 років. Її плоди дуже смачні, соковиті, а деякі сорти мають аромат мигдаля. А ще вони неабияк корисні для здоров'я, оскільки у своєму складі містять феноли, флавоноїди, антоціани, мінеральні сполуки, вітаміни (A, B, C і E), і ліпіди. Іргу часто використовуються в фітотерапії, адже вона має протиракові властивості. Це ідеальна ягода для виробництва джемів, соків, варення і лікерів. Кущі ірги не потребують особливих умов при вирощуванні. Легко витримують морози до
-40ºС. Рослина самозапильна, тому можна висаджувати лише один сорт. Як правило, дозрівання припадає на кінець червня до середини липня. Досить вагомим бар'єром для швидкого розповсюдження ірги є мала доступність посадкового матеріалу. При розмноженні насінням рослини не повторюють батьківські форми, тому їх потрібно розмножувати вегетативно».

 

Всі саджанці садовод вирощує в контейнерах. Так рослини менше хворіють.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую