ye-logo.v1.2

Хмельницький ринок: життя - це не лише протести

Суспільство 8022

Cкептики думають, що “базарники” нині лише страйкують, а між тим, “товчок” - це як живий організм - зі своїми проблемами, потребами, особливостями. То як саме насправді живеться хмельницькому ринку сьогодні? На це ми вирішили подивитися зсередини.

Через шквал подій довкола прийняття Податкового кодексу ми вкотре згадали, що у нас в місті є величезний ринок, завдяки якому мають роботу більше двох десятків тисяч людей. Однак скептики думають, що “базарники” нині лише страйкують, а між тим, “товчок” живе своїм життям. А воно тут, не як в більшості городян, розмірене, а повне метушні й своїх законів. Він працює майже щодня, а в “базарні” дні збирає тисячі, або навіть сотні тисяч люду. Як саме насправді живеться хмельницькому ринку сьогодні? На це ми вирішили подивитися зсередини.

Між іншим, Хмельницький ринок відомий не лише на всю Україну, а й в сусідніх країнах, як місце чудової торгівлі. Ринок знаменитий своїми величезними розмірами і низькими цінами. Сюди приїжджають за покупками українці з усієї країни, а також підприємці і просто любителі доступного шопінгу з Польщі, Білорусі, Молдови...

Дещо про білорусів і смачну згущенку

Ринок має навіть кілька своїх сайтів. І якщо хмельничани заходять сюди вкрай рідко (це видно з коментарів на форумах), то, наприклад, білоруси, – тут як свої. Навіть фото куплених товарів викладають, діляться враженнями, дають поради. Такий собі своєрідний щоденник подорожей та закупок на хмельницькому ринку. Взагалі, у білорусів з хмельницькими «базарниками» досить приятельські стосунки. Продавці по-особливому приязно ставляться до приїжджих, а ті в свою чергу мають чим віддячити. Так, віднедавна, білоруси під час вояжу на ринок почали прихоплювати «свої» товари і збувати тим же «базарникам». Найбільш ходовий товар – білоруська згущена та вершкове масло. Їх розмітають за лічені хвилини. Хто смакував, кажуть, неперевершено. Хоч і в півтора рази дорожче, аніж наші (згущена наприклад, близько 13 гривень за банку), але справжні «ГОСТівські». А ще білоруські колеги-журналісти пишуть про шопінг-тури на хмельницький ринок цілі епопеї, називаючи його «заповідником торгівлі»… Для тих, кому цікаво, даємо посилання:
http://yuzle.com/socium/2635.html
http://kp.ru/daily/24520/668828/

З кількох рядів виріс гігант

Усе починалося з того, що в 1987 році Хмельницька міська рада виділила для тодішньої райспоживспілки шмат землі на Львівському шосе, де споживачі обладнали кілька торговельних рядів. Це були перші три ряди на Старому ринку, котрий, до речі, й нині називається не інакше, як “Кооператор”. Розвал Союзу, дефолт, масове безробіття змусили багатьох шукати нових заробітків. Для хмельничан таким місцем, де можна було розпочати свій маленький бізнес, став ринок. Згодом він почав розширюватися, обростати все новими ринками, більшість з них перекваліфікувалися з роздрібної на оптову торгівлю. Нині повністю вроздріб фактично торгують на Старому та Новому ринках. Один з родоначальників хмельницького оптового базару — Сардонікс. Саме йому належить славнозвісна "Золота алея". Свого часу, завдяки активності деяких далекоглядних підприємців, болотяні землі тут засипали щебенем, а потім поставили контейнери.

Що? Де? По чому?

Один із найбільших ринків на Хмельницькому базарі - “Бартер Сервіс”. Він постійно розширюється, освоює нові території. За інформацією сайту оптового ринку, яскраво вираженої спеціалізації "Бартер Сервіс" немає, але за жіночим одягом йдуть саме сюди. Тут сконцентровані старі добрі гендлярі жіночими кофтинами, які "молотять" (продають) їх цілісінькими баулами. Звичайно, як і на всьому Хмельницькому ринку, тут переважає товар з Китаю, але багато “туреччини” та “харкова” (штучні шуби й дублянки, пальто), багато товарів хмельницьких цеховиків (спідниці, брюки жіночі та чоловічі, чоловічі куртки, шкарпетки, колготи, постільна білизна).

Старий ринок досі вважається найдорожчим серед інших. Дорогий не за вартістю місць, а по класу товару, який продають. Старий ринок торгує шкіряними та хутряними виробами, модним одягом з Туреччини та “дорогим китаєм”. Близький йому по духу Новий ринок, але товар тут дещо дешевший. Хоча іноді одну й ту ж річ на цих двох ринках можна купити з різницею у кілька десятків гривень. Серед покупців Новий ринок славиться своїми джинсовими рядами. А от головна спеціалізація ринку на вулиці Геологів - взуття і тканини. Саме тут відбувається найбільша оптова торгівля взуттям.

Гарне місце — на вагу золота

Якщо гарне місце на ринку коштує чималих грошей і на оптових рядах так просто його не купиш, то наприклад, на Новому базарі (особливо це стосується останніх рядів) нині все більше торгових мість пустує. Хоча коштує оренда такої торгової точки майже символічну суму — близько 200 гривень на місяць. Однак, як зізнаються продавці, роздрібна торгівля нині не та, що була раніше, податки та обов'язкові виплати забирають чималу суму, а тому все більше “базарників”, які тут стояли, здають свої торгові патенти. Подейкують, що з прийняттям нових норм оподаткування, їх ще побільшає. Тим паче, січень та лютий тут взагалі вважають мертвим сезоном.

Забобони — одні на всіх

Для вдалого бізнесу на ринку, звісно ж, існують свої правила. І не лише економічні. У кожного продавця — свої секрети, а от забобони — одні на всіх. Наприклад, серед продавців існує повір'я, що гроші потрібно тримати в гаманці акуратно складеними “лицем” обов'язково до господаря. У такому випадку гроші будуть його знати і тягнутися до нього. Є ще й такі. Наприклад, перші вторговані гроші не можна нікому віддавати. Якщо нічого ще не продано, не можна нікому розмінювати гроші або позичати. Не можна дозволяти гладити товар іншим продавцям - зберуть на долоні всю удачу на торгівлю. Першими грошима треба поплескати по всьому товару. Можна розсипати дрібні гроші навколо торгового місця, подути на перші вторговані гроші. Вінник у торговому місці потрібно тримати ручкою вниз. І, звісно ж, не брати гроші з рук - покупець повинен покласти їх на стіл, а продавець віддавати здачу точно так само.

До речі...

“Золота алея” носить таку назву не дарма. З цього широкого торгового ряду фактично розпочиналася оптова торгівля, котра, звісно ж, приносить більші заробітки, аніж роздріб. В докризовий період на “Золотій алеї” контейнер коштував як гарна квартира в центрі міста.

Як стверджує онлайн-енциклопедія “Вікіпедія”, хмельницький оптовий ринок є третім в Європі за обсягами продажів товару. Якщо порахувати площу усіх ринків, то вони займають третю частину території Хмельницького.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую