ye-logo.v1.2

Небезпечне майбутнє

Суспільство 2826
“Злочини більше скоюють учні ПТУ, котрі приїжджають до міст з сіл”, – каже Сергій Цимбалюк.
“Злочини більше скоюють учні ПТУ, котрі приїжджають до міст з сіл”, – каже Сергій Цимбалюк.

Словосполучення «дитяча злочинність» звучить доволі парадоксально.

Здавалось би, що може бути спільного  між дітьми та злочинністю? про це у розмові з оперуповноваженим в особливо важливих справах відділу кримінальної міліції  у справах дітей УМВС в Хмельницькій області капітаном міліції Сергієм Цимбалюком. Проте, з роками ця проблема стала настільки буденною, що нині нікого не здивуєш появі у новинах інформації  про 12-14-літніх підлітків, котрих обвинувачують у крадіжках та вбивствах. Скажете, такий час… Нічого подібного – таке наше майбутнє…
Оперуповноважений в особливо важливих справах відділу кримінальної міліції  у справах дітей УМВС в Хмельницькій області капітан міліції Сергій Цимбалюк донині не може забути випадок, котрий цьогоріч стався у Ярмолинецькому районі. Хлопець, якому не виповнилося й 16 років, холоднокровно, за декілька секунд, за допомогою свого товариша, перерізав кухонним ножем горлянку чоловіку, з яким ще декілька хвилин тому пив горілку. Таким чином поставив свою крапку у звичайній побутовій сварці. Сьогодні юний вбивця відбуває покарання серед собі подібних…
«Статистика свідчить про те, що найчастіше злочини здійснюють діти з неблагополучних родин, – каже Сергій Володимирович, –  а також ті, хто ніде не навчається та не має іншого способу використати свій вільний час. Такі діти часто потрапляють у погані компанії. Згодом їхні нові дорослі «товариші» використовують їх задля своєї вигоди. Наприклад, переконують займатися крадіжками. Зокрема, пояснюють, що через вік їм не загрожує покарання, а наявність «шалених» грошей зроблять їх «крутими». Звісно, що підлітки не хочуть відставати від своїх товаришів за «крутизною».

Серед малолітніх злочинців переважають учні колишніх ПТУ
– Сергію Володимировичу, яка загалом ситуація з дитячою злочинністю в області?
– Якщо брати цифри за минулий рік, вона зменшилася на 2,2%. Проте, це дані на 1 листопада. В цьому році за участю неповнолітніх відбулося 490 злочинів, а в минулому році їх було 501. Зокрема, зменшилася кількість вбивств та грабежів. Водночас, цьогоріч спостерігається ріст крадіжок. За 10 місяців цього року було зафіксовано 281 випадок крадіжок, тобто, на 40 більше, ніж минулого року.  
– Я так розумію, що найбільше «тягнуть» мобільні телефони?
– Саме так. Викрадення дорогих стільникових телефонів найрозповсюдженіший вид злочину серед неповнолітніх вже декілька років поспіль. Хоча, якщо розглядати майнові злочини, то їх спектр доволі об’ємний. Наприклад, у селах молодь краде усе, що можна продати, щоб заробити на пляшку чи прогодуватися. Починаючи інструментами та закінчуючи  кухонним начинням. Не гидують навіть картоплею та іншими запасами на зиму.
– Ви кажете, що найчастіше малолітніми злочинцями виявляються діти з неблагополучних сімей або ж малозабезпечених родин… І все ж таки, якщо змалювати портрет типового малолітнього злочинця. Це випускники шкіл, чи, можливо, студенти, все ж таки, вишів?
– Не можна говорити, що усі злочини створюють саме діти з родин групи ризику.  Їх справді більше і їхню мотивацію простіше пояснити. Проте, в моїй практиці було чимало випадків, коли злочин вчиняли неповнолітні з цілком забезпечених сімей. Швидше, тут необхідно розглядати оточення, у якому перебуває дитина. Якщо вона підпадає під поганий вплив однолітків чи дорослих людей. Якщо вона відчуває, що її погані вчинки будуть не покарані, а усе її благополуччя на цьому етапі полягає у насиллі та беззаконні, то це – прямий шлях до скоєння злочину. Проте, судячи зі статистики, все-таки злочини більше скоюють учні ПТУ, котрі приїжджають до міст з сіл. Чому так стається? Пояснення дуже просте. Спрацьовує вплив великого міста, де у певному молодіжному середовищі, щоб не вирізнятися від решти, необхідно мати гроші та виглядати «крутим». Заради цього вчорашні першокурсники професійних училищ вже на другому чи третьому курсі, щоб зміцнити свій статус перед новими «друзями», роблять вчинки, які вони згодом й пояснити не можуть…      

Найбільше злочинів за участю неповнолітніх стається у Кам’янці-Подільському
– Пане Сергію, а якщо брати регіони області, то де скоюється найбільше злочинів за участю неповнолітніх?
– За цьогорічною статистикою лідери це – Городоцький, Красилівський, Старосинявський райони та місто  Кам’янець-По­дільський.
– Та, напевно, найбільший цей відсоток у обласному центрі?
– Зовсім ні. Найбільше злочинів серед неповнолітніх трапляється саме у Кам’янці. Напевно, так склалося історично. Це місто є студентською столицею Хмельниччини. До того ж, тут дуже багато училищ та ліцеїв, де навчаються діти, які не змогли вступити до університетів. Зокрема, діти з неблагополучних родин. Саме через це у місті над Смотричем знаходиться найкращий підрозділ міліції у справах неповнолітніх. Вони спрацьовують найоперативніше. Та обсяги роботи у регіоні насправді значні, тому і показники виявлення найвищі.
– А скільки неповнолітніх злочинців в області нині перебуває на обліку?
– Станом на листопад 2010 року – 364 особи. Це підлітки, котрі були засуджені та мають, переважно, умовну судимість. Ще є особи, котрі не мали справу з криміналом та несуть адміністративну відповідальність. Зокрема, це – бродяги, ті, хто був помічений при періодичному вживанні алкоголю чи наркотиків. Неповнолітні, котрі займалися проституцією.
Якщо дитина
не досягла 14 років, їй все одно загрожує ув’язнення
– Сергію Володимировичу, на початку нашого спілкування Ви казали про те, що часто неповнолітні скоюють злочин під впливом дорослої людини.
– Найчастіше дітей просто  переконують, що, скажімо, за крадіжку їм не «світить» строк через те, що вони не досягли віку кримінальної відповідальності, тобто, 14 років. Проте, практика свідчить про інше. Таких дітей направляють на примусове утримання та навчання до спеціальних шкіл та професійних училищ. Не скажу, що там справжня колонія для неповнолітніх. Проте, умови перебування передбачають, окрім навчання, і певні виховні моменти, зокрема трудотерапію...
– А якщо правопорушнику на час скоєння злочину вже виповнилося 16 років?
– Тоді щодо нього вже може бути складений адміністративний протокол. За рішенням суду неповнолітній може бути розміщений у центрі тимчасового утримання. Якщо ж підліток був неодноразово засуджений чи скоїв особливо тяжкий злочин, то за рішенням суду він може бути направлений до виховної колонії.  
– До речі, не можу не запитати про конкретний приклад. Що робити, якщо компанія неповнолітніх зривається матами на дорослу людину, коли вона робить підліткам зауваження, скажімо, у під’їзді, щоб вони не курили чи не розпивали алкоголь?
– По-перше, мат у громадському місці вже розцінюється, як дрібне хуліганство. По-друге, якщо ви стикаєтеся з агресією неповнолітніх, краще одразу звернутися до правоохоронних органів. Пам’ятайте, що психіка підлітка несформована. Під дією алкоголю та в оточенні однолітків їхня реакція на будь-які зауваження може бути  неадекватною. Тому, якщо ви зіткнетеся з компанією агресивно налаштованих неповнолітніх, краще не вступати з ними в сутичку та не чинити самосуд.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую