ye-logo.v1.2

Адвокат Ольга Самбір: «Скажемо «ні» правовому нігілізму!»

Суспільство 10451

Уперше в новітній історії України вітчизняна Конституція 1996 року надала громадянам право отримувати фахову правову допомогу.

Хоча в Україні є величезна армія адвокатів, приблизно 15 тисяч, проте сьогодні важливо визначитися з перспективами дотримання та захисту прав і свобод людини в нашій державі. Сучасний адвокат має перетворитися на посередника у правовому спілкуванні громадян з органами державної влади. Все яскравішою стає тенденція появи «сімейного адвоката». Щось на зразок сімейного лікаря. Адже формування посправжньому довірливих стосунків між адвокатом та його клієнтом є важливим засобом подолання суспільної зневіри у силу закону та індивідуального нігілізму.
Особливого значення нині набувають правові механізми захисту прав людини, до яких належить, передусім, судова влада. Адже саме через суд має належним чином відбуватися цей захист. Дуже добре, якщо врештірешт у людей почне змінюватися сформоване на початку дев’яностих років ставлення до суду як до суб’єкта корумпованого середовища, що зневажає права громадян. Сьогодні формується новий суддівський корпус, який складається як з досвідчених суддів, так і з молодих людей, випускників юридичних навчальних закладів незалежної України, фахівців, вихованих на нових світоглядних традиціях та ідеалах. Такі судді ніколи не підуть на винесення завідомо неправосудного рішення. Вони не будуть ризикувати кар’єрою, вони цінують свою посаду та власну репутацію в очах суспільства. Зрозуміло, що завжди є і будуть невдоволені конкретними судовими рішеннями, але в підсумку, – це є сутність нового змагального судового процесу, а реалізація права на оскарження рішень, вироків суду гарантує перегляд та їхнє скасування вищестоящими судами.
Кілька років тому Україна вперше в своїй історії отримала можливість наблизитися до європейських стандартів визначення об’єму гарантованих прав людини. Те, що Україна ратифікувала Європейську конвенцію про захист прав людини, відкрило нову, унікальну сторінку у забезпеченні можливості захисту прав людини. Все більше і більше громадян України звертаються через адвокатів за допомогою до Європейського суду з прав людини у Страсбурзі. Більша частина винесених цією інстанцією рішень постановлена на користь громадян України. Потрібно віддати належне об’єднанням адвокатів України, які вже кілька років практикують семінари, готуючи адвокатів до безпосереднього застосування цієї конвенції, без якої наша юридична машина, вся наша юриспруденція не зможуть повернутися обличчям до європейських конвенцій.
Водночас, необхідно визнати, що у кожній професії є відступники, які ганьблять довіру суспільства негідними вчинками. Але ми не маємо права за прикладом таких «суддівпосівальників» оцінювати десятки тисяч працівників суду, співробітників правоохоронних органів, державних службовців, працівників ДАІ або податкової служби.
При цьому, кожен громадянин повинен твердо усвідомити, що пасивність у захисті своїх прав є неприпустимою. Багато законів щодо наших прав на пільги, допомоги, компенсації носять декларативний характер та не виконуються відповідними державними органами на місцях. Особливо вражає порушення прав інвалідів внаслідок Чорнобильської катастрофи, які отримують пенсії в 3 рази менші, ніж передбачено законом. Такі ж вражаючі порушення прав жінок на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, гарантованому законом з 1.12.2010 року 799 грн. на місяць, а виплачують у більшості випадків лише по 130 грн. Ми не маємо права мовчати там, де працівники державних установ мають діяти у наших інтересах, вчасно нараховуючи субсидії, грошові допомоги, виплачувати пенсії у розмірі, гарантованому законом, а не у розмірі «на скільки вистачає коштів». Необґрунтовані відмови мають бути оскаржені, а практичну допомогу у цьому кожен може отримати у адвоката у вигляді юридичних консультацій, представництва інтересів громадянина в судах, державних установах тощо. У справі захисту прав та свобод людини, як і при лікуванні хвороби, є неприпустимим самолікування, а необхідна професійна допомога.

Підготував Володимир МАРЧЕНКО.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую