ye-logo.v1.2

Що очікує на таких, хто не платить аліменти

Суспільство 3030
Після розірвання шлюбу колишнє подружжя ділить не тільки спільне майно, а й судиться за опіку над дітьми
Після розірвання шлюбу колишнє подружжя ділить не тільки спільне майно, а й судиться за опіку над дітьми. Фото: rp.pl

Закон запроваджує нові засоби примусового виконання рішень щодо боржників та передбачає новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи

На початку 2018 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів».

Чого чекати від нового закону та чи перестануть аліменти бути проблемою, розповіла начальник Полонського районного відділу державної виконавчої служби Алла Яремова.

«Питання невиплати аліментів – дуже важливе, – каже вона. – Після розірвання шлюбу колишнє подружжя ділить не тільки спільне майно, а й судиться за опіку над дітьми. У більшості випадків право на опіку дістається матері, а батько дитини часто з яких-небудь причин перестає платити аліменти, або взагалі відмовляється це робити. До прийняття нового закону ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей каралося громадськими роботами на строк від 80 до 120 годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Проте на практиці було дуже важко довести факт злісного ухилення від сплати аліментів у суді».

Як повідомила держслужбовець, Закон покарає боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів більш ніж за 6 місяців. Зокрема, Закон передбачає тимчасове обмеження таких осіб у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, полювання та користування вогнепальною мисливською і пневматичною зброєю. Проте будуть і виключення для тих, хто заробляє керуванням авто на життя, водіїв-інвалідів та при проходженні боржником строкової військової служби.

«Зазвичай відмовляються платити ті, хто не працює і не хоче працювати. У такому випадку відповідний орган місцевого самоврядування залучатиме цих осіб до суспільно корисних робіт, які оплачуються. За шість місяців несплати аліментів боржнику можуть призначити роботи на строк від 120 до 240 годин. Гроші за ці роботи отримає дитина. Якщо ж особа ухиляється від їх виконання, вони можуть бути замінені адміністративним арештом. Проте соціальні роботи не можуть призначити інвалідам І або ІІ групи, вагітним, жінкам віком понад 55 років і чоловікам, яким понад 60 років».
Якщо місце перебування боржника невідоме, потрібно звернутися у виконавчу службу. Вповноважені органи будуть встановлювати місце перебування такої особи.

Крім того, за новим Законом збільшено і мінімальний розмір аліментів. Відтепер розмір аліментів на дитину не може бути меншим ніж 50% (порівняно з минулими 30%) прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
«Так у 2018 році на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів становить 746 гривень на місяць, на дитину від 6 років – 930 гривень на місяць, – пояснила Алла Яремова. – Також при призначенні аліментів судом братимуться до уваги як наявні грошові кошти, так і майно та витрати платника аліментів, щодо яких не доведено джерело походження цих коштів».

Закон змінив і правовий статус аліментів. Тепер вони - власність самої дитини. А батьки лише розпоряджатимуться ними в інтересах дитини. Крім того, вони можуть обрати форми стягнення аліментів: це буде стала грошова сума або конкретна частки від доходу іншого платника аліментів. До цього вибір здійснювався за судовим рішенням.
Важливим є і те, що процедура отримання рішення про стягнення аліментів стала простішою та швидшою.
Виконавець розповіла, що стягнення аліментів може здійснюватися у наказному провадженні. Тобто той з батьків, з яким проживає дитина має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження судовий наказ видається у триденний термін, причому без проведення судового засідання. Також можна подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів за місцем виплати йому заробітної плати. На підставі цієї заяви аліменти відраховуватимуться у розмірі, зазначеному у виконавчому листі, і перераховуються особі, на користь якої присуджені аліменти.

«Відповідно до Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути змінений шляхом подання відповідного позову до платника аліментів. Підставами для цього стануть зміна матеріального чи сімейного стану платника або одержувача аліментів. Це може бути перехід на іншу роботу, або звільнення з роботи, одруження вдруге чи народження у новому шлюбі дітей», – розповіла Алла Володимирівна.

Вона переконана, що закон дійсно зробить процес отримання аліментів значно швидшим і простішим. Через певний час можна буде перевірити дієвість цього закону. Якщо він змусить неплатників аліментів дбати та підтримувати власних дітей, не ухилятися від сплати аліментів, його існування буде цілком виправдане.
Сьогодні Міністерство юстиції України знайшло ще один спосіб стимулювання батьків виплачувати належне дітям. На сайті міністерства запустили реєстр неплатників аліментів.

За словами міністра юстиції Павла Петренка, за перші 10 днів дії відповідного Закону, державні виконавці заборонили виїзд за кордон 25 тисячам і позбавили права керувати автомобілем 21 тисячу неплатників аліментів, 6 тисяч боржників були оголошені в розшук.

Надія ГЕЙЧУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую