ye-logo.v1.2
18 Березня, 2019

12 квітня у календарі: що спільного між Дунаївцями та космічними супутниками?

Ірина ОЛІЙНИК Суспільство 707
Поблизу Дунаєвець спостерігають за супутниками
Поблизу Дунаєвець спостерігають за супутниками. Фото: з Фейсбуку

Сьогодні - Всесвітній день авіації та космонавтики.

Серед чималої кількості цікавих подій, які припадають на 12 квітня, Всесвітній день космонавтики. Саме сьогодні в 1961 році відбувся перший вдалий політ в космос, коли космонавт живим повернувся на Землю. Ототожнюючи цей успіх з ім’ям Юрія Гагаріна, не всім відомо, що для тих, хто працював над програмою "Восток" (а раніше - над програмою "Спутник") успіх космонавтики пов'язувався з генієм однієї людини – великого українського вченого, конструктора Сергія Корольова.

Через засекреченість космічної програми і непростій біографії, в якій були і 10 років сталінських таборів, ім’я Корольова було втаємничене аж до його смерті в 1966 році. Тим часом саме житомирянин Сергій Корольов (родове прізвище Королів) – учений в галузі ракетобудування та космонавтики, вважається основоположником практичної космонавтики. Під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос.

Пам'ятник Сергію Корольову в Житомирі. Фото з архіву.

Поділля також має прямий зв’язок із сьогоднішнім святом. Адже саме у нас, за 15 кілометрів від міста Дунаївці на Подільській височині в Хмельницькій області розташований Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля, що є філією Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України. За час існування пункту проведено десятки тисяч сеансів управління космічними апаратами.

Саме сюди, до речі, після анексії Криму, військовослужбовці, які не зрадили країні, прибули на службу з Криму та передали керівництву дунаєвецького Центру український прапор, який майорів над Національним центром в Євпаторії й став своєрідним символом їхньої відданості країні.

Ще до подій: саме 12 квітня у 1911-му році француз П'єр Прієр здійснив перший політ з Лондона в Париж. В Україні в 1970 році на сцені Національної опери України дав свій перший концерт оркестр Народних інструментів України. 1933 року 12 квітня народилася Монсеррат Кабальє, іспанська оперна співачка (сопрано). Також сьогодні виповнюється 100 років з дня народження відомого подолянина, новатора сільськогосподарського виробництва, голови колгоспу «Україна» села Лісоводи Городоцького району Григорія Ткачука.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Останні оголошення

Останні фото та відео