ye-logo.v1.2

В гармонії з природою

Суспільство 3794
Фото: Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

Нещодавно в Хмельницькому почали відкриватися крамниці з продажу органічних продуктів, вирощених без гербіцидів та пестицидів, та безпечної для здоров’я людини і довкілля побутової хімії

Кажуть, все нове – це добре забуте старе. От і органічні продукти, які колись були невід’ємною частиною життя кожної людини, тепер вважаються предметом розкоші. І не лише тому, що ціни на такі продукти, не забруднені пестицидами і вирощені природним шляхом зі збереженням усіх поживних речовин, в кілька разів вищі за «звичайні» продукти – тобто просякнуті хімією. А й тому, що часто «органіки» просто ніде купити.
Напис «натуральний» не завжди означає «якісний»
На прилавках наших супермаркетів продукти з написами «екологічно чистий», «без консервантів», «біо» та «натуральний» трапляються доволі часто. Виробники використали вдалий маркетинговий хід, однак відповідний напис і вища ціна далеко не завжди означають, що продукт насправді відповідає певним стандартам якості. Насправді натуральні фрукти та овочі (якщо у вас немає власної грядки або знайомих, котрі вирощують продукти без хімічних добрив) можна купити в спеціальних крамничках органічних продуктів. Щоправда, їх не так вже й багато. Одну з таких ми відшукали на Хмельницькому центральному продовольчому ринку.
На полицях – продукти, які, у продуктовому магазині, зазвичай не знайдеш: усі – з позначкою «органіка». Цільнозернове борошно з висівками (до речі, мелене на жорнах), соняшникове насіння, чаї з карпатських рослин, вівсяні пластівці, олії з гарбуза та льону... Усе вирощене у нас, в Україні, – без використання гербіцидів та пестицидів.
Започаткував нову справу голова Хмельницької спілки учасників органічного агровиробництва «Натурпродукт» Анатолій Нішов. Створена ця організація ще в 2006 році. Власне, тему органічних продуктів з позиції підприємця Анатолій Іванович намагався «підняти» ще у далекому 1998 році. На жаль, тоді «органікою» мало хто цікавився, тож неокупну справу довелося закинути.
«Згодом я знов повернувся до цієї справи і нині на своїх «других» п’ятдесят років маю мету: зробити так, щоб на полицях наших хмельницьких магазинів з’явилися органічні продукти харчування, – каже він. – Бо що не кажіть, а з кожним роком натуральної їжі стає все менше».
Анатолій Нішов зізнається, що на Хмельниччині є фермери, які вже нині вирощують городину без гербіцидів та пестицидів, продукція яких потенційно може бути органічною. Однак, цього ще недостатньо, оскільки немає жодного сертифікованого господарства, яке б виробляло органічні продукти. 
«Сьогодні потрібно порушувати «органічну» тему разом з владою, адже Хмельниччина має великий потенціал – 180 тисяч гектарів чорнозему, придатного для розвитку галузі рослинництва з використанням органічних технологій, – вважає Анатолій Іванович. – Варто лише створити відповідну інфраструктуру. На жаль, влада в цьому питанні глуха, хоча Хмельниччина – єдина в Україні, де у 2006 році було затверджено п’ятирічну програму розвитку агропромислового комплексу за чотирма напрямками: окрім рослинництва, тваринництва і переробної промисловості, йшлося ще й про органічне агровиробництво. Але до цього часу з обласного бюджету на цей напрямок не було виділено жодної копійки. А була перспектива за п’ять років перевести на органічні технології 200 тисяч гектарів наших земель!».
Тому, як-то кажуть, почав Анатолій Нішов з малого – відкрив свій перший кіоск, в якому продає лише органічну продукцію та безпечну для людини і довкілля побутову хімію. В майбутньому планує «розширитися» і поповнити полиці «безпечними» овочами та фруктами.
«Я вже навіть встиг визначити, які категорії людей цікавляться органічними продуктами, – каже Анатолій Іванович. – Це сім’ї, в котрих є малі діти. Оскільки «органіка» трішки дорожча від звичайних продуктів, то дітям, як-то кажуть, купити не шкода – головне, аби було справжнє та не шкодило здоров’ю. Інша категорія людей – це ті, хто, на жаль, вже втратив здоров’я і нажив купу болячок».
Альтернатива фосфатним порошкам є?
Окрім «органіки», Анатолій Нішов пропагує ще й безпечну «хімію». Кожна пляшечка чи коробка, котра є на полицях екокрамниці, має напис «Безпечно для людини та довкілля» та «Екознак».
«Усі ми знаємо, наскільки шкідливі для здоров’я та довкілля пральні порошки і усіляка побутова «хімія», – розповідає Анатолій Іванович. – Серйозні порушення імунітету, алергія, ураження мозку, печінки, нирок – це неповний перелік того, що маємо як наслідок використання пральних порошків. Саме тому я зацікавився безпечною «хімією».
До речі, уся ця «хімія» – вітчизняного виробництва. «Це безфосфатні пральні порошки третього покоління. Їх розробив український вчений Олександр Качур. – каже Анатолій. – Він винайшов спосіб вирощувати природний кристал трона в штучних умовах. Саме його використовують в цих порошках замість небезпечних сполук. Такий порошок не містить у своєму складі фосфатів, хлору, сульфатів, сілікатів, магнію, цеолітів, бору, азоту. Його легко виполіскувати з білизни (достатньо двох холодних полоскань), тоді як звичайний порошок потребує не менше шести гарячих полоскань (алюміній не виполіскується взагалі). Оскільки такі засоби екологічні, то в середовищі вони повністю розкладаються».
Серед безпечної «хімії» також Анатолій Іванович демонструє різноманітні миючі засоби для миття посуду та поверхонь на кухні, для ванни та туалету, які містять запатентовану саморегулюючу систему захисту шкіри рук та натуральну косметику. 
Анатолій Нішов розповідає, що в розвинутих країнах ще 20 років тому помітили негативний вплив фосфатних порошків на здоров’я людини і на законодавчому рівні заборонили застосовувати їх або ж суворо визначили дозволені норми. Проте в Україні фосфатний порошок рекламують усіма можливими способами: “А ви ще не в білому?..”, “Бездоганна свіжість...”, “Результат без переплат...”. І мало хто знає, що сьогодні в Україні уся (!) побутова хімія містить такі фосфати, які не вдається повністю змити з поверхні посуду або виполоскати з волокон тканин.
«Не дивно, що масове використання фосфатних порошків уже призвело до заселення прісноводних водоймищ отруйними синьо-зеленими водоростями і масової загибелі риби, – каже він. – Ви помітили, як швидко погіршала якість води у наших кранах?! На усі ці «поетичні вишуканості» витрачають мільйони гривень, натомість про нашу з вами безпеку та вплив на навколишнє середовище – ані слова».
Зроби крок
Навіть якщо ми не можемо повністю відмовитися від використання побутової хімії, пластику чи поліетиленових виробів задля збереження чистоти навколишнього середовища, внести бодай крихту в таку добру справу під силу кожному. Наприклад, в деяких супермаркетах Хмельницького з’явилися екологічні пакети для сміття. Виробник гарантує, що період розкладання такого пакета всього три роки, тоді як звичайного – сто років! До того ж, він розкладеться на екологічно чисті складові: воду, вуглекислий газ та гумус. Тридцять штук таких пакетів для стандартного смітника обійдеться у 8-9 гривень.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую