ye-logo.v1.2

Учні Малої Академії наук мріють про майбутнє науковців

Суспільство 4196

Близько трьох тисяч школярів стали цьогоріч випускниками Малої академії наук. Півсотні з них отримали відзнаки як кращі юні науковці Подільського краю.

Цьогоріч на Всеукраїнському етапі конкурсу захисту наукових робіт хмельницькі манівці вибороли двадцять призових місць — майже вдвічі більше, ніж торік. І це незважаючи на те, що Хмельниччину, порівнюючи з іншими регіонами, не вважають «науковим» краєм. І конкурувати нам, наприклад, з Львівщиною, Волинню, Києвом та навіть Рівненщиною, де вузи мають багату наукову історію, важкувато.  
ДОСЛІДИ НА ПРИШКІЛЬНІЙ ДІЛЯНЦІ
  Мала академія наук бере свій початок ще з середини минулого століття саме задля підготовки учнів до наукової діяльності. А Хмельницьке територіальне відділення Малої академії наук створене в 1996 році. І саме тоді в області з’явилося шістнадцять його осередків, тобто, майже в кожному районі. Однак до 2008 року на Поділлі Мала академія діяла лише за умовами конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт, який є дуже популярним, особливо серед випускників шкіл. І лише три роки тому в нас був створений цілий відділ науково-дослідницької роботи з обдарованою молоддю. Згодом хмельничани вирішили піти трохи далі і минулого року створили ще й заочну школу з дистанційною формою навчання для дітей з районів. Саме тому нині ці діти мають реальну можливість спілкуватися з науковцями найкращих вузів нашої області, представниками справжньої наукової еліти. Власне, це дало можливість сільським школярам долучитися до наукової діяльності, виконувати різноманітні контрольні та лабораторні роботи, отримувати консультації науковців в режимі онлайн. За такою  дистанційною формою нині навчаються близько семисот учнів. Крім того, Хмельницьке територіальне відділення МАН входить до трійки регіональних, котрі мають мобільно-консультаційні пункти. Саме вони організовують спеціальні «наукові читання» в райцентрах з базових предметів саме науковцями. «Головне – дати дітям можливість працювати, – вважає Марина Мукомела, заступник директора з науково-методичної  роботи Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, на базі якого дія територіальне відділення Малої академії наук. – Навчити самостійній роботі, експерименту, дослідженню. Саме наявність у школяра наукового керівника, досвід виконання наукової роботи за дорослими стандартами, власна пошукова робота розкривають перед дитиною нові горизонти самовдосконалення. В якомусь сенсі ми, власне, пропагуємо науку, виховуємо інтерес і повагу до неї ще з дитинства. Отримавши досвід роботи в Малій академії, нинішній школяр завтра вже точно знає, якою тематикою він хоче займатися у вищому навчальному закладі, а до етапу магістратури й аспірантури підходить уже досвідченим науковцем із власним багажем досліджень». 
Найпопулярніші напрямки для наукової діяльності серед школярів – історико-географічний, філософія і мистецтвознавство, бо більшість вузів та науковців нашого краю, з якими можуть працювати діти, саме гуманітарні. І лише цього року, зізнається Марина Мукомела, здобув популярність ще й напрямок екології та аграрних наук. Більше того, одна з наукових робіт, котрі перемогли в Києві, була присвячена агрономії. Її автор – школярка Тетяна Малиновська з Шепетівки. Нині дівчинка мріє стати науковцем і прославити Україну в  галузі біотехнологій та генетики. «У своїй науковій роботі я досліджувала вплив регулятора росту «Циркон» на квасолю звичайну, – каже Тетяна. – Я мала свою грядку на пришкільній ділянці, саме там і проводила досліди. А вже точніші хімічні дослідження з науковим керівником виконувала аж в сусідній області – на кафедрі біології Тернопільського університету». А от найменше дітей нині цікавлять технічні та фізико-математичні науки. «Для того, щоб писати наукові роботи з цих дисциплін, потрібно мати сильну наукову базу, – зізнається Марина Мукомела. – В нашій області, на жаль, такої немає».  
ЯК ПОТРАПИТИ ДО МАЛОЇ АКАДЕМІЇ
 Хмельницьке територіальне відділення Малої академії наук готує школярів за 56-ма напрямками наукової дільності, котрі об’єднані в 10 наукових відділень: філології та мистецтвознавства, історії та географії, філософії, суспільствознавства, хіміко-біологічне, екології, аграрних наук, фізики, математики, економіки. З дітьми співпрацюють  науковці з 15 вузів області. Дітей до академії набирають, починаючи з дев’ятого класу. Щоб стати її учнем, потрібно подати заявку до територіального відділення Малої академії (наприклад, районної філії). Екзаменаційних випробувань дітям не влаштовують, але, звісно ж, школярі, які бажають займатися науковою діяльністю, з базових предметів мають бути відмінниками і мати не менше 10-ти балів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую