ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Топ-5 фактів про хмельницький освітній центр, який вчить поводитися зі сміттям (Фото)

Суспільство 2805
Відвідувачі «Гуфі-Центру» також можуть зіграти в освітні ігри
Відвідувачі «Гуфі-Центру» також можуть зіграти в освітні ігри. Фото: автора

Родзинкою «Гуфі-Центру» стали різноманітні інтерактивні експонати.

Ви знаєте як пахне сміттєзвалище? Ні, щоб отримати такий специфічний досвід не потрібно туди їхати. Для цього можна завітати у хмельницький навчальний центр поводження з побутовими відходами «Гуфі-Центр» у мікрорайоні Виставка. Це своєрідний інтерактивний музей, у якому можна дізнатися, що кожному з нас потрібно робити зі сміттям. Названий він на честь пса Гуфі, який у Хмельницькому став символом розумного поводження з побутовими відходами.

Сьогодні, 29 вересня, на відкритті «Гуфі-Центру» побували кореспонденти сайту «Є» та дізналися п’ять фактів про нього.

Факт №1. Навчальний центр працює у будні та суботу

«Гуфі-Центр» розташований у Хмельницькому на вулиці Марка Кропивницького, 6А. Щоб туди потрапити, можна від зупинки громадського транспорту «Кінотеатр «Сілістра» кілька хвилин пройтися вгору вулицею Марка Кропивницького.

Координаторка навчального центру поводження з відходами «Гуфі-Центр» Світлана Каритун розповіла, що він працює впродовж понеділка-п’ятниці з 9-ї ранку до 18-ї години, а у суботу — з 9-ї до 17-ї. У цей час усі хмельничани та гості міста можуть завітати у нього й дізнатися цікаву та корисну інформацію. Однак повноцінну екскурсію потрібно замовляти завчасно.

«Гуфі-Центр» розташований на вулиці Марка Кропивницького, 6А, що у мікрорайоні Виставка

«Гуфі-Центр» розташований на вулиці Марка Кропивницького, 6А, що у мікрорайоні Виставка

«Днями у нас з’явиться розклад турів (у фейсбуці офісу «Розумне довкілля. Хмельницький»авт.). В середньому проводитимемо по чотири екскурсії в день. Найперше їх на конкретний час бронюватимуть представники навчальних закладів. Однак й решта хмельничан зможе замовити повноцінну екскурсію», — зазначила Світлана Каритун.

Факт №2. Інтерактивні експонати та «Кімната сміттєвого жаху»

Загалом у навчальному центрі є п’ять тематичних залів. У кожному з них, крім інформаційних стендів, є різноманітні інтерактивні експонати. Наприклад, можна відчути запах хмельницького сміттєзвалища, позмагатися у сортуванні різних видів побутових відходів і стиснути їх на спеціальному пресі тощо.

«Кімната сміттєвого жаху» показує, що нині в Україні та світі зі сміттям не все гаразд

«Кімната сміттєвого жаху» показує, що нині в Україні та світі зі сміттям не все гаразд

Власне першою залою з подібними інтерактивними експонатами є «Кімната сміттєвого жаху». Найперше, що впадає у ній в очі, — це розкидані підлогою пластикові пляшки та обгортки з-під крекерів, старий сміттєпровід і фільм про проблеми з побутовими відходами. Фактично ця зала присвячена впливу сміття на довкілля, нинішній ситуації з відходами у Хмельницькому, Україні та Європі.

Також у цій залі можна дізнатися, як пахне хмельницьке сміттєзвалище

Також у цій залі можна дізнатися, як пахне хмельницьке сміттєзвалище

Певно найцікавішим її експонатом є низка флаконів з рідинами. Понюхавши їх, можна зрозуміти, як пахне сміттєзвалище, зіпсований сніданок з пінкою, шкільна піца зі скошеною травою, зіпсований обід з поліетиленового пакетика…

Факт №3. Як потрапити у світ, позбавлений сміттєвого жаху

Звісно відвідувачів «Гуфі-Центру» не лише «лякають» небезпекою засилля сміття, а й показують альтернативу — «Світ розумного поводження з відходами». Таку назву має наступна, найбільша зала. У неї можна потрапити через маленьку кімнатку, у якій охочі можуть сфотографуватися з роботом, зробленим зі сміття.

Відвідувачі можуть сфотографуватися з роботом, зібраним зі сміття

Відвідувачі можуть сфотографуватися з роботом, зібраним зі сміття

У цій залі можна дізнатися, як і нащо перероблюють відходи, як сортувати сміття, яке маркування воно має, куди здавати батарейки, ртутні лампочки та інші небезпечні відходи. Допомагають у цьому не лише інформаційні стенди, а й різноманітні відеоролики.

У залі «Світ розумного поводження з відходами» можна дізнатися корисні поради

У залі «Світ розумного поводження з відходами» можна дізнатися корисні поради

 Доповнюють їх різноманітні інтерактивні експонати

Доповнюють їх різноманітні інтерактивні експонати

Також у цій залі можна зіграти у «баскетбол прибирання»

Також у цій залі можна зіграти у «баскетбол прибирання»

Відвідувачі також можуть зіграти у «баскетбол прибирання»: викинути різні види сміття у призначені для них кошики. Така гра має привчити дітей сортувати сміття й показати, що це не важко, а навпаки — навіть весело.

У сусідній залі ростуть фіалки, кактуси та мох. Там же демонструється, як харчові відходи можна вдома перетворити у компост.

У «Гуфі-Центрі» можна дізнатися, як вдома перетворити органічні відходи на компост

У «Гуфі-Центрі» можна дізнатися, як вдома перетворити органічні відходи на компост

Далі на ньому можна вирощувати хатні рослини

Далі на ньому можна вирощувати хатні рослини

Факт №4. Подорож у майбутнє: коли хмельницьке сміттєзвалище перетвориться на зелену гору

Ви мріяли про подорожі у майбутнє? Якщо так, то одна зі зал частково може втілити у життя вашу мрію. Вона присвячена створенню у Хмельницькому сміттєпереробного комплексу. Там можна дізнатися не лише інформацію про нього, а й на власні очі побачити, як виглядатиме через кілька років міський полігон твердих побутових відходів. Фактично він перетвориться на зелену гору, на якій ростимуть кущі та дерева. Й це не фантазія, адже цей проєкт Хмельницький вже втілює у життя за кредитні та грантові кошти Європейського банку реконструкції та розвитку.

Одна зі зал присвячена створенню у Хмельницькому сміттєпереробного комплексу

Одна зі зал присвячена створенню у Хмельницькому сміттєпереробного комплексу

Нинішнє сміттєзвалище через кілька років перетворять на зелену гору з деревами

Нинішнє сміттєзвалище через кілька років перетворять на зелену гору з деревами

За словами міського голови Олександра Симчишина, для будівництва сміттєпереробного комплексу та рекультивації полігону Хмельницький вже має необхідні земельні ділянки та фінансування. Нині триває низка тендерів для реалізації проєкту. Перший з них, який стосується придбання нової техніки, буде завершений у першій половині жовтня.

«До кінця року очікуємо на результати ще двох тендерних закупівель: з будівництва фільтратної станції за європейськими стандартами та безпосередньо сміттєпереробного комплексу. Якщо все йтиме згідно з цими графіками, то у 2022-му стартує будівництво», — запевнив Олександр Сергійович.

Також відвідувачі можуть побачити, як проходить сортування сміття

Також відвідувачі можуть побачити, як проходить сортування сміття...

...та спробувати його спресувати

...та спробувати його спресувати

Факт №5. Скільки коштувало створення «Гуфі-Центру» та чому він важливий

Також міський голова розповів, що створення «Гуфі-Центру» коштувало понад три мільйони гривень. Їх виділили з міського та обласного бюджетів. Також частину власних коштів спрямувало комунальне підприємство «Спецкомунтранс».

За його словами, місією цього освітнього центру — навчити хмельничан розумній поведінці зі сміттям. Найперше він зорієнтований на дітей. Заплановано, що у ньому побувають вихованці усіх шкіл і дитсадків міста. Втім, екскурсії проводитимуть й для навчальних закладів з різних частин області.

«Впевнений, що тут кожна дитина зрозуміє, що таке сміття, чому його потрібно сортувати, як проходить його переробка та як самостійно компостувати органічні відходи. Будівництво сміттєєпереробного комплексу не дасть необхідного ефекту, якщо ми не змінимо власну поведінку та світогляд», — наголосив Олександр Симчишин.

Читайте також: Центр вакцинації відкрили на речовому ринку в Хмельницькому

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую