ye-logo.v1.2

Коли переводять стрілки годинників — Україна переходить на «зимовий» час

Суспільство 2471
Літній час завершить свою дію о четвертій ранку 31 жовтня
Літній час завершить свою дію о четвертій ранку 31 жовтня. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Насправді так званий «зимовий» є для нас природнішим, адже відповідає географічному розташуванню країни.

Завтра, 31 жовтня, о четвертій ранку в Україні скасовується дія літнього часу. Відтак людям потрібно перевести стрілки на годину назад. Залишається ймовірність, що наступної весни українцям більше не доведеться повертатися у літній час.

Історія переведення стрілок годинників бере свій початок в роки Першої світової війни. Хоча подібні ідеї виникали раніше, але вони зрештою не реалізовувалися. Якщо коротко, то запровадження літнього та зимового часів було продиктоване економічними чинниками. Зокрема, заощадженням електроенергії. Нині ж через запровадження нових енергоефективних технологій економічна доцільність переведення годинників стає надто незначною. Тому все більше країн відмовляється від цього.

У березні цього року Україна теж могла остаточно скасувати перехід на літній час. Однак нардепам забракло голосів, щоб прийняти відповідний законопроєкт. Його повторно передали на друге читання, але з того часу справа не зрушилася з місця. Втім, нещодавно його автор Руслан Стефанчук, обраний 8 жовтня головою Верховної Ради, анонсував повернення до обговорення питання.

«Ми всі можемо відчувати, що ця зміна часових рамок, яка в Україні була введена, якщо не помиляюся, тільки у 1981 році, ніякої логічно доведеної економії, крім пошкодження біоритмів і здоров’я людини, мені здається, не принесла», — зазначив очільник парламенту.

У цьому законопроєкті він пропонує затвердити єдиний та незмінний для всієї країни стандарт — Київський час, який відповідатиме другому годинниковому поясу (UTC+2). За ним українці житимуть, нині перевіявши стрілки на годину назад. Тому так званий «зимовий» час для України насправді стандартним, адже відповідає її географічному розташуванню.

Чи впливає на здоров’я переведення годинників

Насправді відповідь на це питання досить неоднозначна. Переважно у різних дослідженнях різного ступеня вірогідності йдеться про шкідливість переходу саме на літній час. Однак це стосується не усіх людей. Наприклад, про це у своїй книзі «Коли я нарешті висплюся?» пишуть кандидатка біологічних наук Ольга Маслова та консультантка зі сну Ніка Бєльська.

За їх словами, найважче сприймають зміну часу люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями, біполярним розладом, депресіями й іншими психічними проблемами. Є певні дослідження, які вказують на підвищення смертності від інфарктів та інсультів під час переходу літній час. Однак це питання поки неповністю вивчено.

«Звична думка «літній час кращий, бо світліше» демонструє, що люди не зовсім розуміють, як працюють біологічний та астрономічний годинники. Наука фіксує дедалі більше праць про потенційно негативний вплив літнього часу на здоров’я не лише у дні переходу, а й загалом», — зазначили у своїй книзі Ольга Маслова та Ніка Бєльська.

Читайте також: За яких умов Хмельницька область залишить «червону» зону

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую