ye-logo.v1.2

Інформаційні фейки про Хмельниччину: підбірка тижня

Суспільство 8902
Цього тижня представники Хмельницької обласної військової адміністрації та міської влади спростували одразу кілька фейків
Цього тижня представники Хмельницької обласної військової адміністрації та міської влади спростували одразу кілька фейків. Фото: ілюстративне dpsu.gov.ua

Від неправдивих повідомлень про бомбардування та замінування – до фейків про продаж гуманітарної допомоги.

Фейки продовжують бути одним з невід’ємних інструментів путінського режиму та інформаційної війни проти України в умовах реальної окупації. Цього тижня представники Хмельницької обласної військової адміністрації та міської влади спростували одразу кілька фейків, що стосувалися саме нашої області. Крім того, пропаганда намагалася поширювати фейки і через загальнонаціональні канали.

Так, 16 березня голова обласної військової адміністрації Сергій Гамалій заявив, що чутки про нібито продаж гуманітарки у Хмельницькому є абсолютною вигадкою.

«Звертаюся до тих, хто пише, що на Хмельниччині гуманітарну допомогу продають в магазинах. Запевняю, що усі гуманітарні вантажі, які приходять на військову адміністрацію, обліковуються актами приймання-передачі. І так само потім розвозяться по інших регіонах. Весь цей процес повністю контрольований», – заявив Гамалій та наголосив на тому, що неперевірену інформацію не слід поширювати.

Раніше Гамалій спростував інформацію про замінування мосту «Лань, що біжить» в Кам’янці-Подільському.

Також цього тижня у мережі поширювали інформацію про велику кількість бійців у місцевому госпіталі. У дописах йшлося, що у Хмельницький начебто привезли «три вагони поранених бійців». Що поранені перебувають у міській лікарні і військовому госпіталі. А далі були вказані наявні потреби: починаючи від капців-шльопанців - до одягу й білизни.

На своїй сторінці у Фейсбук офіцер групи морально-психологічного забезпечення Дмитро Габінет одразу спростував цю інформацію.

«Звертаю вашу увагу на черговий фейк. Інформація, яка зазначена у цьому повідомленні, є дезінформацією. Ми бачимо, що ворог все більше і більше активізовує свою діяльність в інформаційному просторі», - написав Дмитро Габінет.

Раніше у Хмельницькому військовому госпіталі закликали благодійників бути пильними і перевіряти прохання сумнівних фондів та організацій про допомогу у соцмережах. В медзакладі також спростували фейк щодо збору коштів на потреби. Нагадаємо, що на Хмельниччині працює єдиний багатоканальний кол-центр для гуманітарної допомоги, підтримки вимушених переселенців і безпеки. Звертатися за номером телефону 093-17-02-560.

Кілька днів тому в соцмережах і вайбер-чатах хмельничани активно поширювали інформацію, що найближчими днями у Хмельницькому можуть бути нанесені ракетні удари по одному з місцевих підприємств. Автори повідомлення закликали містян попередити про ймовірну загрозу рідних і близьких, які проживають чи працюють поблизу вказаного об’єкту. Цей фейк сайт «Є» вже спростовував. Але варто нагадати, що у міській раді наголошують: інформація про ті об’єкти, які ворог має бомбити, точно не з’являється в месенджерах і соцмережах.

Також варто нагадати про фейки, які стосуються всієї України.

Так, 16 березня у етері телеканалу «Україна 24» на стрічці з'явилося фейкове звернення президента Володимира Зеленського до військових із закликом скласти зброю. У заяві від імені президента йшлося, що «бути президентом виявилося не так уже й легко, тому він прийняв рішення попрощатися», а також порадив «скласти зброю і повернутися до своїх родин».

Аналогічна заява була розміщена і на сайті телеканалу. Її одразу спростували.

«Рядок телеканалу «Україна 24», що біжить, і сайт «Сегодня» зламали ворожі хакери і транслюють повідомлення Зеленського про нібито «капітуляцію». Це фейк! Друзі, ми неодноразово про це попереджали. Ніхто здаватися не збирається. Тим більше, в умовах, коли армія РФ зазнає поразок у боях з українською армією!», - йшлось у повідомленні.

Крім того, особисто президент України Володимир Зеленський теж спростував цю провокацію, назвавши її «дитячою».

«Я можу запропонувати скласти зброю лише військовим рф та повертатися додому. Ми вже вдома, ми захищаємо свою землю, своїх дітей, сім'ї. Тож жодну зброю ми складати не збираємось до нашої перемоги», – заявив глава держави.

Варто відзначити, що Центр протидії дезінформації при Раді Національної безпеки та оборони України (РНБО) рекомендує новий фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА».

Це бот-рятівник від фейкових новин, неперевіреної інформації, відвертої брехні, пропаганди рф. Він допоможе: розрізнити фейкові новини у соцмережах, у політиці, визначити фейкові новини російських ЗМІ, спрямовані на боротьбу з Україною.

Розпізнати фейки за допомогою фактчек-бота дуже легко. Надішліть інформацію, яку хочете перевірити на справжність. Ваше посилання одразу потрапляє команді, яка вміє швидко перевіряти великі масиви інформації із застосуванням штучного інтелекту.

Достатньо переслати новину боту, протягом декількох хвилин отримайте відповідь. Спробуйте самі: https://t.me/perevir_bot

Павло НОВИК
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую